„Íme van egy kiadóm, életre-halálra.” Kner Izidor dicséri Balázs Béla megjelenő meséskönyvét, s többet ajánl fel a nagyon is bizonytalan bevételből, mint amennyiről Balázs álmodott volna, csak hogy fokozza íráskedvét. Megbízza a Kísértethistóriák című antológia összeállításával, mely a világirodalom legnívósabb szellemtörténeteit szándékozik kiadni.

Kiadja többek között a Halálos fiatalság című drámáját és a Játékok, A fekete korsó, a Hét mese, Testvérország című köteteket. A Kner család tagjai kapcsolatban álltak koruk meghatározó egyéniségeivel, a gyomai-műhelyben láttak napvilágot többek között a Vasárnapi Társaság, Balázs Béla, Lukács György, Lesznai Anna munkái is.


Az 1918-as Őszirózsás forradalom eseményei magukkal sodorták Balázs Bélát. Részt vett a Lánchídi csatában, majd 1918. október 29-én három nap három éjszaka az Astoriában teljesít szolgálatot a Nemzeti Bizottság munkájában. Ifjúságának küzdőtársai szülővárosában már 1918. október 22-én megalakítják a Nemzeti Tanácsot. Titkára Dettre János, Hollós József főorvos, majd Juhász Gyula és Móra Ferenc, Almássy Endre színigazgató és Papp Róbert, Fürst Sándor, Németh Lajos és Szabó János.

A Tanácsköztársaság célja a kultúra terén a következő volt: legmagasabb művészi színvonalat diktálni a színházakban, a múlt nagy értékeit a jelen szolgálatába állítani, s megőrizni a régebbi korok művelődési értékeit. A népnek joga van a műveltséghez, a legkisebb faluba is színházat, operát akartak vinni, egységes színitársulatba szervezni a kiváló művészeket.

Amikor pedig veszélybe kerül az új tanácshatalom Rakamaznál teljesít szolgálatot a Vörös Hadseregben.

„ Magyar pusztán téli szél vág
Tűzhelyünket kioltották
És fekete minden ablak
Nézzél csillagot magadnak. ”

Balázs Béla és felesége - Hamvassy Anna, akit 1919-ben vett el - Lesznai Anna segítségével előbb egy papneveldében találtak menedéket. De az író harctéren szerzett betegsége miatt - kiütések borítják egészt testét - el kellett hagyniuk a szerzetesrendet. Végül november végén, Horthy Miklós bevonulása után, álöltözetben, álszakállal és hamis papírokkal, lepénzelve egy hajó matrózait a Dunán Bécsbe hajózik.

Balázs Béla nem csupán szülőhazáját, hanem egy biztató irodalmi pályát is maga mögött hagyott.


Vissza