z Akadémia 1836. szeptember 24-i ülésén hajdani kritikusa, Kölcsey Ferenc búcsúztatta a költőt. Berzsenyi életében nem engesztelődtek meg egymás iránt, sőt vitáikba elvi ellentéteken túl kölcsönös bántások és sértődések is vegyültek. A pálya lezárultával azonban múló, bár fájdalmas epizódnak tűnt, ami elválasztotta őket, maradandónak, ami összekapcsolta. Kölcsey így fejezte be beszédét:

„Árnyéka az elköltözöttnek, sírod felett zeng az engesztelő szózat! Nemsokára követlek tégedet, s a maradék írói harcainkat nem fogja ismerni; s neveinket békés gondolattal nevezendi egymás mellett, ha korunk énekeseire visszaemlékezik. Emberek valánk; miért szégyenelnők azt? az élet utai keresztül járnak egymáson; s leggyakrabban elveink szentsége sem oltalmazhat meg akar tévedéstől, akar félreértéstől: de a sírdomb békesség laka; s küszöbén emberi érdek nem léphet be. Te a földi leplet s vele a halandó gyarlóságait levetkezéd. Elköltözött az ember; a költő miénk, e nemzeté marad végiglen; e nemzeté, mely neved és dicsőséged szent örökség gyanánt birandja.”

 


Berzsenyi Dániel síremléke Niklán

niklai temetőben nyugvó porai fölé Somogy vármegye állított 1860-ban méltó emléket, születésének 100. évfordulóján, 1876-ban pedig Vas vármegye szentelt ünnepet nagy szülötte emlékezetének.

 

 

 

 

lődeink újítását, az antik időmértéket ő honosította zenei magyar versnyelvvé. A hazafias ódaköltészetnek és a magyar hangulatlírának Vörösmarty felléptéig első s legnagyobb képviselője. Ezért a XIX. században hazafias ódáiért becsülték. Teljes életművét azonban a XX. század fogadta be. Szabó Dezső egy rövid tanulmányban (1912), míg Németh László egy egész könyvben (1937) méltatta.