Erzsébet-album

Pest, 1857. Nyomtatta Beimel János és Kozma Vazul.

(A kötet a magyar és német szentként egyaránt tisztelt Szent Erzsébet élettörténetét és az ún. Érdy-kódexben fennmaradt legendáját közli  a wartburgi vár falfestményeinek másolataival együtt.)

1857-ben Ferenc József császár és felesége, Erzsébet Magyarországra látogatott. A Szent-István-Társulat az uralkodópár tiszteletére egy díszalbum kiadását határozta el, amelyben árpádházi Szent Erzsébet életével kapcsolatos írásokat szándékoztak megjelentetni. Alapvetően a névazonosság motiválta, hogy Erzsébet királynét Szent Erzsébet legendájával köszöntsék, de a témaválasztást a két Erzsébet között fellelhető egyéb hasonlóságok is alátámasztották. Szent Erzsébet, a magyar királylány, rövid életének nagyobbik részét német földön, Wartburg várában élte le mint Lajos, Thüringia és Hessen őrgrófjának menyasszonya, majd felesége. Marburgban halt meg, ott őrzik a dómban földi maradványait. (Thüringiai Szt. Erzsébetként tisztelet övezi kedves személyét mind a mai napig.) Erzsébet bajor hercegnőként lett a császár felesége s így Magyarország királynéja.

Georg Wigand, lipcsei kiadó megengedte, hogy a nála megjelent metszetek alapján készüljenek a  képek az Erzsébet-albumhoz. (Wigand adta ki 1856-ban a wartburgi vár falfestményeinek másolatait tartalmazó kötetet és azt a Szent Erzsébet életrajzot is, amely szintén gazdagon volt illusztrálva. Gaber és Richter Drezdában el készítette az utánmetszéshez szükséges rajzokat, sőt a díszcímlap és néhány metszet fémbe vésését is, a többi acélmetszet a rajzok alapján Pesten készült.
Az album a korabeli magyar nyomdászat csúcsteljesítménye, a színes nyomással készült könyvek között igényessége miatt sokáig példaértékűnek számított.
Az albumból mindössze 112 példány készült.

Vissza