1905 végén megismerkedett egy prágai patríciuscsalád lányával, Jarmila Mayerovával, s a viszony, amely köztük szövődött, és amelyről az ivócimborák semmit sem tudtak, a legszokványosabb szerelmi történet volt. Levelei nem a lázadó bohém, hanem egy szépreményű jófiú epekedéséről tanúskodnak. Hašek kedvesen, banálisan, sőt mivel semmi érzéke nem volt hozzá, nagyon unalmasan udvarolt.
     1906-ban kapcsolatba került az anarchista mozgalommal. Az anarchizmus hatására ismerte fel igazi írói műfaját a politikai élű szatírát. A mozgalmon belül nem az irodalmi-művészeti irányhoz csatlakozott, hanem a népi álmodozók csoportjához. Gyűlésekre járt, szónokolt az összejöveteleken, részt vett a tüntetésekben, megismerte a rendőri erőszakot és gyakran írt az anarchista újságokba, például a Komuna című mozgalmi folyóiratba.
 
     1907-ben szakított az anarchistákkal, mert Jarmila családja tudomást szerzett tevékenységéről, arról, hogy egy hónapot börtönben is töltött. Szerelme Jarmila iránt még jobban elmélyült, rend utáni vágyódása erősödött. Ígérete - hogy szakít addigi életmódjával, anarchista elvbarátaival, bohém cimboráival - nem valósult meg. Sokat dolgozott, 1908-ban hatvanhét, 1909-ben hetvenegy, 1910-ben nyolcvankilenc elbeszélése jelent meg, főként a szociáldemokrata és nemzetiszocialista irányzatú sajtóban, különböző álneveken. 1910 márciusában sikerült állandó jövedelemhez jutnia: szerkesztői állást vállalt az Állatok világa „Svet Zvírat” című folyóiratnál (fizetése havi 180 korona és naponta két korsó sör volt). Miután biztos megélhetéshez jutott, 1910 májusában házasságot kötött Jarmila Mayerovával. Nem sokkal később megszületett fia, Richard, aki később az anyai nagyapa foglalkozását követve építészmérnök lett. Hašekot azonban ez a rendeszmény csak rövid ideig vonzotta, csakhamar visszatért a régi cimborákhoz és még 1911-ben visszaköltözött anyjához.

vissza