Jaroslav Hašek 1883. április 30-án született Prágában. Apja, aki Dél-Csehországból került a fővárosba, s öntudatos cseh hazafinak vallotta magát, kisegítő tanár volt egy német nyelvű középiskolában. Számtant tanított, képesítés nélkül, csupán alapvizsgai bizonyítvánnyal, csekély fizetésért. Később az egyik prágai bankban vállalt tisztviselői állást, s ekkor némileg javult a család anyagi helyzete. Az anya szintén Dél-Csehországból származott, parasztcsalád sarjaként. Ebből a házasságból két fiú született Jaroslav és a két évvel idősebb Bohuslav.
     1896-ban meghalt az apa, így a család jövedelem nélkül maradt. Az özvegy nehéz alkalmi munkákat vállalt. Egyedül nevelte gyermekeit, fokozódott hajlama az önfeláldozásra, rajongásra, az anyai szeretetbe menekült. Kedveltebb fia, a serdülő Jaroslav kínos feszélyezettséget érzett az anya rajongó gondoskodása miatt, pontosan ezért állandóan menekült tőle. Elhanyagolta iskolai munkáját, kimaradt a gimnáziumból.
 

Prága, a szülõváros
     Rövid ideig egy drogériában inaskodott, majd elvégezte a kereskedelmi iskolát és apja nyomdokait követve banktisztviselő lett, de indokolatlan távolmaradásai miatt elbocsátották. Mivel kishivatalnokként nem tudott beilleszkedni a polgári társadalomba, házalással, újságírással, újságszerkesztéssel, írással tartotta fenn magát, és egy ideig kutyákkal kereskedett.
     „Voltunk néhányan, akik tudtuk – s korántsem szóbeszédből vagy bizonytalan forrásokból -, hogy Hašek iszákossága apai ágon örökölt terheltség volt, vagyis olyan tragédia, amelynek kialakultáról nem tehetett, sőt amelyet ő maga nem is érzékelt tragikusan. Talán épp ezért volt igazi tragédia.” - így írt František Langer barátja apai terheltségéről, s ez sok mindent megmagyaráz a hányatott sorsból, amely Hašekre várt.

vissza