Az 1911. esztendő más események miatt is emlékezetes időszaka volt Hašek életének. Ekkor érte az a valószínűtlen eset, hogy egy éjszakai csíny miatt - amikor is öngyilkossági szándékot tettetve sétált a Károly-híd párkányán - többnapos kivizsgálásra bevitték az elmegyógyintézetbe. E színlelési kalandnak köszönhető a Švejk című regény egyik legízesebb fejezete. Ugyanebben az évben, hogy a hivatalos politikai életet tettekkel is kifigurázza - néhány tréfaértő barát közreműködésével - megalapította A törvény keretei közt működő békés haladás pártját, melynek ő volt a jelöltje, szónoka, krónikása és vezére is egy személyben. Pártja gúnyolta az államrendet, a fennálló intézményeket.

A párt vezérkara


Az agitációs gyűléseken a következő jelszavakkal tette nevetségessé például a képviselőválasztást: „Aki reánk szavaz, kap egy zsebakváriumot!, vagy: Ha a mi jelöltünkre szavaz, megígérjük, hogy tiltakozni fogunk a mexikói földrengés ellen!, vagy: A mi választási irodánkban kaphat egy étlapot!...”
     Az 1911-es választási kampány idején, egy éjszaka, Hašek a következőket írta egy cédulára: „A század hülyéje. – Alapos próbák után felismerte, képes rá, hogy derék katona legyen…” Ez a két mondat adta az alapötletet Švejk alakjának megformálásához. 1912-ben meg is jelent első elbeszéléskötete, Švejk, a derék katona, és egyéb különös történetek címmel.

vissza