Buday György és Kolozsvár

    Elegáns, tetszetős, a legigényesebb elvárásoknak is megfelelő könyvvel örvendeztette meg a szépet szerető olvasókat a kolozsvári KOMP PRESS Kiadó. A kötet nemcsak szép, de hiánypótló is, a benne foglalt esszék, tanulmányok, levelek, visszaemlékezések egy hazánkban talán kevéssé ismert, világhírű grafikusművész, Buday György személyének, gazdag életművének állít emléket.

    A művészt gyermekkora Erdélyhez köti. Ifjúkorában tizenkét évig Szegeden élt, végül Angliában telepedett le. Kapcsolata az erdélyi magyar kultúrával, irodalommal sohasem szakadt meg. Művészetének legszebb darabjaival szolgálta a székely népballadák és az erdélyi írók népszerűsítését. A magyar fametszés megújítójaként tiszteljük. Műveinek jelentős hányadát a magyar népballadák és népmesék világa, valamint a magyar és a világirodalom egy-egy kiemelkedő alkotása ihlette. Önálló grafikai lapjai mellett különösen sorozatai lettek népszerűek. A legkiválóbb kiadók által megjelentetett köteteket illusztrálta. Készített könyvtervet, színpadtervet, valamint ex libriseket is. Metszeteiben felfedezhetőek a magyar népi kultúra motívumrendszerének elemei, korai munkáiban pedig az avantgárd irányzatainak jegyei. Művei azonban nem divatos irányzatokba illeszkedő voltukkal hívták fel magukra a nyugat-európai szakemberek figyelmét, hanem éppen azzal az elemi erővel hatottak, amelynek forrását nyugati kritikusai a kelet-európai mítoszvilággal társították.

    A könyv három fejezetében a művész kolozsvári, szegedi és londoni éveihez kapcsolódó írásokat olvashatunk. Külön fejezetben kapunk ízelítőt Buday és Jancsó Béla évtizedekig tartó levelezéséből. Kiváló tollforgatók, kortársak és maiak, itthoniak és külföldön élők idézik fel az emigrációba kényszerült művész szerteágazó munkásságát: Czigány Lóránt, Jancsó Béla, Kass János, Kós Károly, Sárközi Mátyás, Vásárhelyi Z. Emil és mások. Mérlegre teszik értékes hagyatékát, kijelölik a vele kapcsolatos, még feltárásra váró területeket. A szerkesztő, Cseke Péter változatos formában – önvallomásban, visszaemlékezésben, magánlevelezésben – Budayt magát is megszólaltatja, de még bőkezűbben ad szót a grafikus barátainak, jó ismerőseinek. És ami külön élmény az olvasóknak: a művész 45 képének reprodukciójával betekintést nyújt a Buday-metszetek különleges, rendkívül kifejező, egyszerűségükben is nagyon hatásos világába. A kötet szépségét, értékét ez is garantálja.

    2007 áprilisában ünnepeltük Buday György 100. születésnapját. A könyv a centenárium előtt, 2006 karácsonyára jelent meg, és megkapta a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár Szép Könyv díját.

Galát Gabriella