Wil Huygen: A manók

    Te láttál már manót? Wil Huygen szerint abban az időben, amikor a vizek még tiszták s az erdők érintetlenek voltak, a manók az emberek között éltek. „Azóta elüldözték a manókat. S ők nem tehettek mást, föld alatti üregekbe és más rejtekhelyekre menekültek az emberek szeme elől, méghozzá olyan ügyesen, hogy azok ma már egyre kevésbé hisznek a létezésükben. Pedig ha nagyon figyelünk, észrevesszük a rejtőzködő mezei nyulat, nem igaz? És ha teljesen mozdulatlanok maradunk az erdőben, megpillanthatunk egy őzbakot, kis őzsutát vagy akár egy vaddisznót is. Hát így van ez a manókkal is: itt vannak, csak nem látjuk őket!”

    Húsz év megfigyeléseit és tapasztalatait szeretné a nyilvánosság elé tárni a könyv írója és rajzolója. Mire vonatkoznak ezek a megfigyelések? Természetesen a manókra – gondolná bárki a címet elolvasva. És valóban, szinte mindent megtudunk róluk. Magasság, súly, életkor, külső megjelenés, érzékszervek, ruházat mind-mind apró részletességgel kidolgozva, sok-sok humorral és rajzzal színesítve. Megismerhetjük életüket és mindennapjaikat. Ha egy manó már elérte a 100 éves kort, akár nősülésre is gondolhat. De ez sem egyik napról a másikra történik. Először is, nagyon nehéz a közelben menyasszonyt találni, mert a manók távol laknak egymástól. Másodszor, az arát egy gondosan megtervezett és felépített környezetbarát házba illik vezetni. A manóházból nem maradhat ki a görénycsapda, a falba rejtett hálófülke, a kandalló, a fürdőszoba és a faragásokkal, esetleg drágakövekkel díszített árnyékszék sem. A manók foglalatosságainak bemutatásán keresztül feltárulnak előttünk a fazekasság, üvegfúvás, fémkohászat, asztalosmesterség, kosárfonás titkai.

    Hol is tartottunk? Miről is szól ez a könyv? A manókról? A kicsiknek és a felületesen átlapozóknak igen, az elmélyülőknek sokkal többről: a természetről és a benne lakókról. Miközben a manók érzékszerveiről olvasunk, megtudhatjuk, miért lát jól a bagoly a sötétben (az ember pedig rosszul), hányféle ízt érzékelünk a nyelvünkkel, miért nem tudjuk mozgatni a fülünket, hogyan működik a szaglásunk? Vajon milyen betegségre való a gyermekláncfű, a bodza vagy a csalán, melyek az ehető gombák, mit kell tenni kígyómaráskor? A manók tudják a választ. És tudják a választ arra is, hogyan lehet egyszerű és leleményes szerkezeteket kitalálni a természetes energiák hasznosítására.
„Tanulmányunkban elkerülhetetlenül maradtak hiányok és tökéletlenségek” – vallja az előszóban a szerző. Ez a rövid ismertető sem tudja visszaadni a könyv varázsát. Minden kinyitás, minden lapozás újabb felfedezéshez vezet, újabb barangolásra csábít. Ajánlom a Helikon kiadó könyvét szülőknek és gyermekeknek, hogy éljék át együtt a felfedezés örömét. Jó szórakozást!

Kulcsár Marianna