Gabriela Futová: Jobb anyukát akarok

Gabriela Futová: Jobb anyukát akarok    
   

   
   
Soha semmit nem engedsz meg nekem! ... Az összes anyuka jót akar a gyerekének, csak te nem engedsz nekem soha semmit! ... Ha tudni akarod, nem is szeretlek! Keresek egy másik anyát, sokkal jobbat, mint te!”

   Meghökkentő cím, meghökkentő mondatok a 6-10 éveseknek szóló könyv főszereplőjének szájából.

     Lehet-e ez a címe egy gyermekkönyvnek?
     Lehetnek-e ilyen gondolatai egy második osztályos      kislánynak?
     Kifejezheti-e anyjával kapcsolatos negatív érzéseit      egy kisiskolás?

   Ezek, és ehhez hasonló kérdések jutottak eszembe, amikor először kézbe vettem a könyvet. Kíváncsivá tett.

   Egy hétköznapi, bármelyik családban előforduló konfliktusból bontakozik ki Katka története, anyukakeresése”. A nagynéniket végigjárva próbálja megtalálni az új anyukát, miközben tapasztalatokat gyűjt az emberi kapcsolatok terén. Többek között arról, hogy van, ahol a kutyának jár a legfinomabb falat, van, ahol a fiúknak nem, csak a lányoknak kell házimunkát végezni, és még olyan helyre is eljut, ahol utálkozva fogadják az idegeneket”.

   Tanúi lehetünk a gyermeki őszinteségnek, ahogy a kislány az első családtól elköszön: Azt hittem te igazi anyuka vagy, de tévedtem. Még főzni sem tudsz!” De a többi helyen sem sokkal kíméletesebb: Én már nem fogok itt szolgálni!” Az undorító virslijét pedig egye csak meg maga!” Együtt izgulhatunk Katkával a buszon, ahol jegy nélkül utazik, és jön az ellenőr; a lépcsőházban, ahol egy betörőt enged be gyanútlanul a barátnőjéék lakásába; valamint az anyukája érkezését megelőző várakozáskor, amikor megtudja, hogy az édesanyját szállító busz balesetet szenvedett.

   Jóra fordulhatnak-e a dolgok? Meg tudnak-e bocsátani a vérig sértett nagynénik? Egymásra talál-e anya és lánya? Lehet-e ajánlani a könyvet a 6-10 éveseknek? A válasz természetesen minden kérdésre: IGEN.

   A szegedi Minerva Nova Kiadó igényes megjelenésű, nagybetűs, szellemesen illusztrált könyvét mind önálló olvasásra, mind esti közös meseolvasásra ajánlom - utóbbival lehetőséget biztosítva a meghitt családi beszélgetésre. Hiszen pedagógiai problémák tömegét kell megoldania a felnőttnek ahhoz, hogy békésen megférjen a környezetében élő gyerekkel, s megtanítsa őt szeretni, örülni és helytállni az evilági létben.” (Mérei Ferenc)

Kulcsár Marianna