Mi adja egy patinás könyvtár szépségét? A könyvsorokból áradó évszázados nyugalom, a polcokon méltósággal várakozó kötetek illata, az aranybarna táblákba kötött lapokon megőrzött, s az időben egymást váltó nemzedékekre hagyományozott tudás, bölcsesség és művészet, amelynek kisugárzása áhítattal tölti el a könyvtár termeibe lépőt. Akárcsak nálunk, a Somogyi-könyvtár 125 éve alapított gyűjteményében, az emlékkönyvtár „szentélyében”, ahol a nagylelkű tudós pap, Somogyi Károly adományának legértékesebb darabjait őrizzük.
Hasonló érzéssel lapozgathatunk A világ legszebb könyvtárai című kötetben, amely, amint címe is jelzi, a leghíresebb könyvgyűjteményekben vezeti végig az olvasót. A kiváló francia szerzőpáros kalauzolásával körülnézhetünk az építészeti szempontból is értékes könyvtárakban. Guillaume de Laubier érzékenységről árulkodó fölvételei és Jacques Bosser átfogó történeti leírásai segítségével átérezhetjük a sok száz éves bibliotékák hangulatát. A kötet harminc jelentős gyűjteményt mutat be. A szerzők olyan könyvtárakat választottak, amelyek építészeti alkotásként is jelentősek: paloták, kastélyok, kolostorok szobrokkal, festményekkel arannyal és márvánnyal díszített termeiben sétálhatunk. Köztük a borítón látható Osztrák Nemzeti Könyvtár, az Escorial, a washingtoni Kongresszusi Könyvtár, a franciaországi Mazarin, az akadémiai és a szenátusi könyvtár, a Vatikán könyvgyűjteménye, az oxfordi Bodley, a cambridge-i Trinity College könyvtára, a machesteri John Rylands-hagyaték - fölösleges is folytatni, hiszen a teljes tartalomjegyzéket fölsorolhatnánk.
A könyv külön érdeme, hogy - a francia kiadónak köszönhetően - hazánk nagy múltú könyvtárai közül is bemutat néhányat. A pannonhalmi bencés apátság bibliotékájának képeit nézve elgondolkodhatunk azon, hogy hajdan az „alapítói regula” napi négy óra olvasást írt elő a szerzeteseknek. A legszebb könyvtárak között helyet kapott még a zirci cisztercita apátság, a sárospataki és debreceni református kollégium könyvtára, a keszthelyi Helikon, a Széchényi és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár is.
Nekünk, szegedieknek persze mindig is a Somogyi-könyvtár marad a legkedvesebb. Elfogultságunkat azonnal megérti a könyvszerető olvasó, ha a harmadik emeleti emlékkönyvtár ablakán benézve elgyönyörködik a faragott, galériás polcokon sorakozó régi könyvek szépségében.
Nyilas Péter |