Mindentudás Egyeteme


    V
an-e két teljesen egyforma ember? Félnünk kell-e a nukleáris energiától? Káros lehet-e a túlzott tisztaság otthonunkban?
Olyan kérdések, amelyek mindannyiunkat foglalkoztatnak. Szeretnénk választ kapni rájuk, persze úgy, hogy meg is értsük a magyarázatokat.
Most végre lehetőségünk van erre! A Mindentudás Egyeteme ugyanis egy olyan ismeretátadási kísérlet, amely egyesíti a magyar tudományos ismeretterjesztés hagyományait (gondoljunk csak a televíziózás hőskorában "ismeretterjesztő" Öveges Józsefre) a nemzetközi tapasztalatokkal és a legkorszerűbb kommunikációs médiumok alkalmazásával.

    Teltházas előadások, népszerű televíziós és rádiós sorozat, újságok és hetilapok állandó rovata, napi több ezres látogatottságú internetes portál (www.mindentudas.hu), a felnőtt lakosság közel felét elérő ismertség és körükben igen magas tetszési index, társasági téma - napjainkban inkább érheti el bármely "trendi" talk- vagy reality show, vetélkedő, szappanopera, politikai akciózás mindezt, mint egy komoly tudományos ismeretátadó program. Mégis ez történik Magyarországon 2002 szeptembere óta, amikor elindult a Mindentudás Egyeteme tudományos előadás-sorozat, amely a korszerű ismeretterjesztés iskolapéldája. A legkülönbözőbb tudományterületek - fizika, kémia, biológia, csillagászat, űrkutatás, orvostudomány, történettudomány, szociológia, művészettörténet stb. - meghatározó személyiségei tartottak és tartanak előadásokat az adott szakterület jellemzőiről, az elméleti kutatások és a gyakorlati felhasználás összefüggéseiről. Az előadók megmutatták, hogy a 21. század tudósaira nem jellemző az elefántcsonttoronyba való bezárkózás. Bebizonyították, hogy képesek nemzetközi színvonalon, mégis közérthető nyelven, mindenki számára hozzáférhetővé tenni saját tudományuk eredményeit. És a közönség is bizonyított: hétről hétre megtöltötte az előadótermet, százezrek nézték a tévéközvetítéseket és milliók töltötték le a honlapról az előadásokat.

    Az előadások anyagából könyvsorozat készült: a Kossuth Kiadó gondozásában megjelenő kötetek az előadások gazdagon illusztrált, szerkesztett változatát tartalmazzák.
"A tudás legyen közkincs! - ezen elv jegyében indítottuk útjára a példátlanul sikeressé vált Mindentudás Egyetemét." - írja Vizi E. Szilveszter a könyv ajánlásában.

   A szerkesztők eddig három kötetben adták ki az elhangzottakat - hiszen a szó elszáll, az írás megmarad. Az első két kötet a 2002/2003-as évadot foglalja össze, 19 + 21 előadás anyagát öleli fel. Lássuk pontokba szedve, hogy "mit tudnak" a kötetek!

- az előadók rövid, tömör, fényképes bemutatása
- az élő előadásban elhangzottak összefésülése a weben publikált írásos szövegekkel
- kötetenként csaknem 400, részben újrarajzolt táblázat és színes illusztráció számos külön magyarázattal,
   áttekinthető, szellős oldaltördelés
- a szövegben jelölt szakkifejezések rövid magyarázatai
- a margón előadásonként szerkesztett, válogatott szakirodalmi ajánló, bibliográfia
- angol nyelvű összefoglalók a kötet végén
- külön név- és tárgymutató

    Lássunk néhány érdekességet is! Tudják-e, hogy mi a kapcsolat az angolvécé felfedezése és az 1849. évi nagy londoni járvány között? Magyar sajátosság-e a depresszió? Az időjárás előrejelzése jóslás vagy tudomány? Miért éppen a Földön van élet, és nem egy másik bolygón? Mitől intelligens az "intelligens anyag"?

    A Mindentudás Egyeteme azt bizonyította be, hogy a tudás, mint érték érvényes maradt a mai médiapiacon szocializálódott közönség számára is. A tudásbázis, amelyet a legkiválóbb magyar tudósok közvetítettek - közvetítenek, nemzetközi színvonalú, hiteles és élvezhető.


Dobosné Brezovszky Anikó