Ralph W. Moss: Szent-Györgyi Albert

    Az idén hetven éve annak, hogy Szent-Györgyi Albert elnyerte a Nobel-díjat. Szeged városa számos programmal emlékezik meg az évfordulóról. A jubileumhoz kapcsolódva ajánlja a Somogyi-könyvtár a világhírű tudós életét és munkásságát ismertető könyvet.

    Ralph W. Moss lebilincselő életrajzi kötetet írt Szent-Györgyi Albert mozgalmas életéről és tudományos pályafutásáról. A szerző magyar gyökerekkel is rendelkező, amerikai szakíró, aki könyvéhez mintegy hét évig gyűjtötte az anyagot. 1980-ban ismerkedett meg személyesen Szent-Györgyi Alberttel és 1985-ig rendszeresen folytatott beszélgetéseket a Nobel-díjas tudóssal könyve megírásához. Az életrajzíró Magyarországra is eljutott 1984-ben és ellátogatott Szegedre is.

    A huszonegy fejezetre tagolt könyvből Szent-Györgyi Albert sikerekben és küzdelmekben gazdag, sok megpróbáltatással teli életútja bontakozik ki. Tudományos munkásságáról is átfogó ismertetést ad a kötet. Megismerhetjük kutatómunkájának hazai és külföldi állomásait. Szent-Györgyi valójában egész életén át az élet mikéntjét kutatta. „Számára egyetlen igazán fontos törekvés létezett: kiemelkedő teljesítménnyel akarta gyarapítani a tudományt.” Eredményeinek elismeréseként ítélték oda neki 1937. október 28-án a legmagasabb tudományos kitüntetést, a Nobel-díjat, amelyet 1937. december 10-én vett át ünnepélyes keretek között Stockholmban, a hivatalos indoklás szerint „azokért a felfedezésekért, melyeket a biológiai égésfolyamatok körül tett, különös tekintettel a C-vitaminra és a fumársav-katalízisre.”

    Szegeden töltött éveiről is több fejezet szól, ahol Nobel-díjas felfedezése kiteljesedett. Ugyancsak itt talált rá a paprikára, arra a növényre, amelyből nagyobb mennyiségű C-vitamint sikerült kivonnia további kutatásaihoz.
A könyv felvázolja azokat a történelmi időket is, amelyben a természettudós, humanista gondolkodó élt és működött. A háborús évekről, politikai szerepvállalásáról is olvashatunk. „Az én történetemet az teheti érdekessé, hogy benne tükröződnek napjaink viharai.” - írta egy visszaemlékezésében.

    Szent-Györgyi életének csaknem felét az Egyesült Államokban töltötte. 1947-es letelepedésétől egészen haláláig nyomon követhető az életútnak ez a szakasza is. 1954-ben izomkutatásaiért az amerikai Nobel-díjként is emlegetett Lasker-díjjal tüntették ki. Kivándorlását követően 1973-ban látogatott szülőföldjére először, ekkor fogadta a Szegedi Orvostudományi Egyetem díszdoktorává, majd 1978-ban a Szent Koronát hazaszállító küldöttség tagjaként járt itthon. Élete utolsó évtizedeiben a rákkutatással foglalkozott. 93 éves korában, 1986. október 22-én hunyt el a Massachusetts állambeli Woods Hole-ban.

    A bőséges jegyzetekkel ellátott könyvet képválogatás zárja. A közölt képek is a kiváló tudós sokoldalú egyéniségéről, sportszeretetéről, szerteágazó érdeklődéséről tanúskodnak. A családi fotók mellett a nagy tudós látható teniszezés és sakkozás közben, motorbiciklin és pilótaként. A biokémikus professzorról egyetemi előadásain is készültek fotók, hiszen „a biokémikusok három generációja tanult tőle és tisztelte mestereként.”
A könyv eredetileg angol nyelven jelent meg 1988-ban New Yorkban. Magyarul 2003-ban látott napvilágot. A szerző ezekkel a szavakkal bocsátotta útjára a világhírű tudósról írt életrajzát: „Úgy érzem, ezzel a könyvvel megmenthetek valamit Szent-Györgyi Albert csodálatos személyiségéből azok számára is, akiknek nem volt szerencséjük ismerni őt.”

Kórász Mária