A 20-as évek                                                                                                              

 

1920 tavaszán Kosztolányi és Horvát Henrik ajánlására a Petőfi Társaság tagjává választotta Juhász Gyulát. A Dugonics Társaság levélben köszöntötte a költõt.

1920 december végén jelent meg ötödik verseskötete Nefelejcs címmel. A kötet egyszerre akart emlékeztetni az eltiport forradalomra és a Trianon békeparancsával újonnan keletkezett szomszéd államokba került magyar városokra.
Az új verseskötetet Terescsényi György méltatta a Szegedi Napló 1921. január 9-i számában.

 

Góth Imre: Juhász Gyula portréja


 1922

1922 szeptemberében elterjedt a költõ halálának híre. Az erdélyi lapok nekrológot közöltek Juhász Gyula álhalálhíréről.

Juhász Gyula számos induló fiatal költőről írt biztató sorokat. Az õ közbenjárásával jelent meg 1922 karácsonyán József Attila első versesfüzete, a Szépség koldusa. A fiatal költõ kérésére Juhász Gyula elõszót is írt a kötethez.

 

 

1923 pünkösdjén ünnepelték Juhász Gyula költői munkásságának negyedszázados jubileumát. Újságíró barátai kezdeményezték az ünneplést. A jubileumi ünnepség ötletéhez az is hozzájárult, hogy a jóbarátok ezzel is növelni akarták a költő önérzetét, önértékének tudatát. Babits Mihály és Kosztolányi Dezső már május 19-én délután megérkezett. Este ott voltak az Ipar utcai öreg házban, amikor a munkásénekkar szerenáddal köszöntötte a költőt. Az ünnepély másnap délelőtt zajlott le a Belvárosi moziban. Móra Ferenc bevezetője után Babits Mihály emlékezett ifjúkori barátságukra, szegedi éveire. A sikeres matiné után a vendégek a Közművelődési Palota elé vonultak, és ott Babits Mihályné lefényképezte őket.
Másnap, pünkösd hétfőjén, Babits, Babitsné, Kosztolányi és Juhász a Tisza-parton kisétált Tápéra.

Juhász Gyula édesanyjával az Ipar utcai ház udvarán


A Dugonics-Társaság nevében Móra Ferenc köszöntötte a költőt.
Gulácsy Irén és Tabéry Géza táviratban küldte üdvözletét Juhász Gyulának, a „váradi holnapos költőnek”.


Juhász, Móra és Réti Ödön a makói Püspökkertben

 

1924. szeptember 18-án Móra Ferenc és Réti Ödön egyfelvonásosaival bemutatták Juhász Szép csöndesen című jelenetét a makói Hollósy Kornélia Színházban.
1924. december 19-én jelent meg a költő hatodik verseskötete, a Testamentom. Ez egyetlen könyve, amelyben ciklusokba rendezte verseit.

 

1925

  

1926


 

„Párizst akartam, és Rómát reméltem
De hűtelen, mint vágyam, a remény”
- vallotta a költő 1916-ban (Uj stanzák); ám csak Bécsig jutott el életében 1926-ban egymás után két alkalommal. Először Szalay József társaságában május 9-től 20-ig, másodszor július 5-től 7-ig Király-König Péterrel. Itt találkozott József Attilával, Hatvany Lajossal és a magyar emigráció több tagjával.
Bécsi útjairól képeslapokat küldött Kilényi Irmának.


Makón, Espersit János otthonában

 


1926. november 1-jén a Tömörkény Társaság nevében megkoszorúzta Tömörkény sírját.

Espersit János 1926. dec. 16-án írt levelében küldte el Juhász Gyulának a költõ makói látogatása során készült fényképeket.

Ez évben jelent meg Szögedi színház című karcolatgyűjteménye.

 
 

1927. okt. 8-án nyílt levelet intézett Pekár Gyulához a Petőfi Társaság Ady-ünnepségének megrendezése kapcsán.

1928. május 20-án az ifjúság élén megkoszorúzta Ady sírját, és beszédet mondott.


1929 január 18-án, az alapító halálának második évfordulóján, először osztottak Baumgarten-díjat. Az első jutalomosztáson Tamási Áron, Tersánszky Józsi Jenő és mások társaságában ott volt Juhász Gyula is. A Dugonics Társaság levélben üdvözölte a költõt a díj elnyerésekor.

Vissza a lap tetejére