Remeteként                                                                                                          

 

Juhász Gyula utolsó nyilvános szereplése Adyhoz fűződött. Halálának tizedik évfordulóján, 1929 január 27-én ő volt Makón az Ady emlékének szentelt est előadója. Egyórás szabad előadásban elevenítette föl emlékeit Adyval való kapcsolatáról, váradi éveiről, A Holnap költőiről.
Innen már betegen tért haza. Ezekben a napokban hatalmasodott el rajta a súlyos kór, amely többé már nem múlott el lelkéből, agyából, idegeiből. 1929 február 6-án beutalták a Schwartzer-szanatóriumba. Magába zárkózott, senkit nem engedett magához.

 

Juhász Gyula utolsó fényképe a szegedi idegklinika parkjában


1929 március 27-én jelent meg Hárfa illetve Holmi címmel a költő verses és prózai műveinek válogatott gyűjteménye. Bármilyen kedvezõ is volt fogadtatásuk, a költőt már nem derítette föl.

 

„...ma is, mint minden nap a Maga mielõbbi gyógyulásáért könyörgök az Istenhez” - írta Kilényi Irma Juhász Gyulának április 2-án, a költõ születésnapjának közeledtével.



 

1933. ápr. 4-én ötvenedik születésnapját a klinikán töltötte. Csak őszre javult annyit az állapota, hogy ismét verset írjon. (Panasz)

1935 augusztusában jelent meg utolsó verseskötete Fiatalok még itt vagyok címmel, Magyar László gondozásában, Babits Mihály előszavával. A költő már bele sem tekintett.


Juhász Gyula 1937 április 6-án hunyt el veronálmérgezésben. Élete merő küzdelem volt a természet és a társadalom ellenséges erőivel. A természettel, amely az öröklés kifürkészhetetlen törvényei szerint esendő testi-lelki alkattal dobta a világba; a társadalommal, amely megtiporta a költői tehetséggel megáldott - megvert költõt.

 

Vissza a lap tetejére