A király nyomában Szegeden 1883     
     

  Újjáépítés

  A király Szegeden

        október 14.
        október 15.
        október 16.

  Megtekintett épületek

  Érdekességek

 


A király Szegeden

Az uralkodó szállása
A király és kíséretének lakosztályát az új városházán és a "Sóhajok Hídjával" összekötött városi bérházban rendezték be. A fogadóterem a városháza közgyűlési terme volt, melyet a király és a királyné Vastagh György által festett életnagyságú képeivel díszítettek. A mellette lévő kisebb termet Ő Felsége hivatalos fogadótermeként rendezték be, falait Petrovits bécsi festő árvizet ábrázoló négy képével díszítették.
A városi bérház második emeletén volt a király előkelő magánlakosztálya (előszoba, hálószoba fürdőszobával, írószoba, szalon).
Szintén a bérház második emeletén helyezték el a király kíséretéhez tartozó főhadsegéd, pénztáros és a kihallgatásokra szóló jelentkezéseket fogadó udvari főtitkár lakását.
A bérház első emeletén kapott lakosztályt Pápay udvari tanácsos, a kabinetiroda főnöke.
Az udvari kíséret többi részét a városháza fogadta be: az első emeleten a katonai irodák, a földszinten a konyhai helyiségek és a hozzájuk tartozó személyzet lakásait alakították ki.
A fogatokat a közös hadsereg kaszárnyájában helyezték el.

A város díszítése
A város több pontján diadalkapukat emeltek:
- a pályaudvar kijáratával szemben
- a Boldogasszony sugárút és Vaspálya utca kereszteződésében félkör alakú diadalkapu épült: az ív közepén Szeged városát jelképező női szobor emelkedett ki, mely azonnal szembeötlött a pályaudvarról kilépő uralkodónak
- a Gizella téren
- a Széchenyi téren, szemben a városházával két hatalmas nemzet iszínű oszlopot girlandokkal és aranyozott virágtartókkal

A vasútállomás épületétől a városházáig girlandokkal, zászlókkal díszített oszlopsor szegélyezte a király útvonalát. A piros színű magasabb oszlopokon hosszú lobogók, a fehéreken kisebb zászlók lengtek a nemzet, a város és a király színeivel. A piros árbocokon közepén a magyar címer volt látható, a fehéreken kerek táblácskákat helyeztek el a következő feliratokkal:
„Isten hozott. Éljen a király. Szeged szebb lesz, mint volt. Segíts magadon az Isten is megsegít. Éljen a haza. A legelső magyar ember a király. Királyi szavad fölemelte."

A vasútállomás díszítésekor azon a helyen, ahol a király kiszállt gyönyörű csarnokot rögtönöztek kupolás tetővel, melynek csúcsán az aranyozott magyar korona ragyogott. A csarnok bejárata fölötti részt aranyszegélyű piros bársonyfüggönnyel, a csarnok két szárnyát meggyszínű bársony függönyökkel, a mennyezetet zöld és piros selyemmel sávolt, hullámos hófehér kelmékkel díszítették.
Két oldalt a bejáratnál Ő Felségei mellszobrait helyezték el déli növények között, a padlót perzsaszőnyegekkel fedték le.

Ugyanígy díszítették az állomás lépcsőházát is. A peron melletti árbocokat sárga-fekete és nemzeti színű zászlókkal díszítették. Az épület homlokzata fenyőgally-girlandokkal és zászlókkal van feldíszítve.
A tér két oldalán 6-6 árboc áll különféle színű zászlókkal, az árbocok közepén nagy nemzeti címereket helyeztek el, melyeket négy nemzeti színű és két sárga - fekete zászló vett körül.
Ahogy a korabeli sajtó munkatársa megjegyezte a Szegedi Naplóban:
„Az egész meglepően ízléses, szép képet nyújt, melyből azonban szörnyen kiri az a sok sárga-fekete zászló, kétfejű sas, mely ugy tünik fel akár csak a kakukktojás a madárfészekben."
A város magánházait és erkélyeiket szintén egymást túlszárnyalva díszítették fel tulajdonosaik.