A király nyomában Szegeden 1883     
     

  Újjáépítés

  A király Szegeden

        október 14.
        október 15.
        október 16.

  Megtekintett épületek

  Érdekességek

 


1883. október 16.

Az ásotthalmi erdei iskola épülete előtt az uralkodót a tanyai gazdák köszöntötték Pálfay Antal tanyai kapitány vezetésével. Azzal a kéréssel fordultak a királyhoz, hogy engedélyezze számukra egy emlékoszlop felállítását, mely az utódoknak is hirdetni fogja, hogy Ferenc József meglátogatta a tanyai iskolát. (Egy évvel később az emlékoszlopot felállították.)

A tanyavilágban az alsótanyai bandérium tagjai díszruhában lovagoltak a királyi fogatok előtt a szalmával felhintett utakon.
Az erdőőri szakiskolában az igazgató kalauzolta Ferenc Józsefet. Az iskola előtt körülbelül húszezer főnyi helyi lakos várta az uralkodót, aki a nép közé vegyült, kérdéseket tett fel. Megtekintette az iskola mellett összegyűlt juhászok fákra akasztott bográcsgulyását is. Majd kíséretével együtt a 114. számú őrházhoz hajtott és az udvari vonattal visszautazott Szegedre. Útközben akkora lelkes tömeg gyűlt össze a sínek mellett, hogy Horgosnál megállították a vonatot, hogy Ferenc Józsefet itt is üdvözölhesse a lakosság.
Az ásotthalmi pusztán a korabeli sajtó szerint Mátyás király óta nem járt magyar uralkodó.

A program a városi reáliskola földszinti hat termében elhelyezett Somogyi-könyvtár megnyitásával folytatódott. A könyvállomány Somogyi Károly esztergomi kanonok ajándékaként került Szegedre. A könyvtár berendezése a szegedi Reiner, Juhász és Varga asztalosok műhelyéből került ki. A Somogyi-szoba berendezését - melyet dolgozószobának tartottak fent az adományozó számára - Kovács Antal iparos rendezte be. A könyvtár virágdíszítését Benke József dísznövényeiből állították össze.

A király pontosan 13 órakor érkezett a könyvtárba, ahol Reizner János igazgató fogadta. A látogatásról a Szegedi Napló részletesen tudósított. Sajnos az adományozó - betegsége miatt - nem lehetett jelen a megnyitón. Ferenc József könyvtári látogatása végeztével bejegyezte nevét a vendégkönyvbe.

A király ezután az épület többi részét elfoglaló városi reáliskola tantermeit látogatta meg. Az iskola termeiben helyezték el az 1879-es árvíz hajléktalanjait. Hoffer Endre igazgató kalauzolta végig az uralkodót. Útjuk során érintették a vegytani szertárt, ahol Ferenc József meglepetésének adott hangot a kiváló felszereltség láttán. A diákok a vendéget háromszoros éljenzéssel fogadták.

Az iskolai szemlék sorában ezután következett az új elemi fiú iskola és a kegyesrendi gimnázium. A polgári leányiskolában a tanulók kézimunkáit csodálta meg az uralkodó és a német nyelvoktatás felől érdeklődött. Távozásakor bejegyezte nevét az iskola díszes vendégkönyvébe.

Az árvaházban a kis árvák nevében Volford Pál 9 éves kisfiú beszéddel köszöntötte az uralkodót. Ezután a ház összes kis lakója elénekelte Kölcsey Himnuszát. Az ének alatt a király itt is bejegyezte a nevét az e célra elékészített vendégkönyvbe.

Az árvaházból Ferenc József a fogház és börtön épületéhez hajtott, megtekintette a cellákat, a törvényszék díszes ítélőtermét és negyedórányi látogatás után a városi kórházhoz indult.
Az uralkodónak szokása volt, hogy amelyik városba ellátogat, ott meglátogatja azokat, akik betegségük miatt nem járulhattak eléje. Ferenc József kórteremről kórteremre végigjárta a betegeket és mindenkihez volt egy jó szava.
A városi kórházi látogatás után a rókusi óvoda következett, hol a gyerekek szavalattal köszöntötték Ő Felségét.
A király felkereste továbbá a református templom, a pénzügyigazgatóság, a törvényszéki palota és a postapalota épületét. Az összes helyiséget végigjárta és mindenhol elismerését fejezte ki a berendezés, az épület szépsége és az ott folyó munka kapcsán.

A napot a szokásos 6 órakor kezdődő udvari ebéd és egy bál zárta, melyet Szeged város törvényhatósága rendezett a király tiszteletére a színházban.
A királyt távozásakor a pályaudvarra menet ugyanolyan sorfal és tömeg várta, mint érkezésekor. Ferenc József este 10 órakor hagyta el Szeged városát.