A király nyomában Szegeden 1883     
     

  Újjáépítés

  A király Szegeden

        október 14.
        október 15.
        október 16.

  Megtekintett épületek

  Érdekességek

 


Vigadó

Tisza Lajos királyi biztos Szeged újjáépítésekor az összes cukrászdát és mulatóhelyet egy helyen kívánta elhelyezni. Így jött létre az újszegedi Népkert parkokkal, szórakozóhelyekkel.
1883-ban épült fel a Halmay Andor tervezte Vigadó és a cukrászda.
Az építkezésre kilenc ajánlat érkezett, melyek közül a legelőnyösebbet, Legát helybeli vállalkozóét választotta a tanács.
A „vigarda” földszintes, favázas épület, melynek berendezése minden igényt kielégít. Szép stílusú tornya van, nagy táncteremből, tágas bormérő helységből, két öltözőszobából, két étkezőteremből, konyhából és egyéb apró helységekből áll.

A légszeszgyár (gázgyár) vállalta a légcsövek bevezetését a népkerti főfasoros útra és a Vigadó épületébe.
A Krömmel Mihály bérelte Vigadó 1883. augusztus 1-jén nyílt meg a Szegedi Dalárda dal- és táncestélyével.
A Vigadó bérletével és jövedelmezőségével folyamatos gondok voltak, a bérlők egymást váltották. Az 1886. évi szegedi kolerajárvány idején az épületet kórházként használták, ami ezek után elriasztotta a közönséget.

1891 júliusában a Vigadó nagytermében rendezték a Magyar Műkertészek és Kertgazdák Egyesületének virágkiállítását. 1899-ben vezették be a teljes légszeszvilágítást.
1903-ra a Vigadó épülete erősen megrongálódott. Padozata kirohadt, tetőzete pusztult, az eső becsorgott, a javítgatások hiábavalók voltak. Bontást is javasoltak, de végül is drága költségen helyreállították. Ezután a liget és a Vigadó is újra fénykorát élte.

A szerb megszállás idején az épület újra megrongálódott.
1922-ben a Hági tulajdonosa, Horváth József vette bérbe és bevezette a villanyvilágítást. Az épület virágbemutatók helyszíne lett, később tulajdonosváltások következtek be.
1928-ban az Újszegedi Népkör és a községi könyvtár hivatalos helyiségeként működött.
A második világháború idején is, mint minden évben tavasszal, kinyitott a Vigadó, és bálokra, táncmulatságokra várta az embereket. Mögötte egy kis házikó állt - a kis Vigadó - melyben söröztek, kártyáztak az újszegediek a nehéz időkben.
1950-ben 55 000 forintos költséggel újult meg az elhanyagolt épület, majd az 1960-as években a Vidámpark része lett.

A liget rendezésekor 1968-ban döntöttek a lourdes-i barlang és a Vigadó elbontásáról.

»»