Amerikában

A Somogyi-könyvtár 1978 óta őrzi a Vasváry-gyűjteményt, amelyet Vasváry Ödön (1888-1977) szegedi születésű református lelkész adományozott Szeged város könyvtárának. A gyűjtemény az amerikai magyarság történetére, az amerikai magyar történelmi kapcsolatokra vonatkozó dokumentumokat tartalmaz. Ezek között Munkácsy Mihályra vonatkozó eredeti lapkivágatok, levél és ezek mellett számos adat is található, főként Munkácsy amerikai kapcsolatairól, festményeinek legkorábbi amerikai gyűjtőiről, Munkácsy-festmények árairól.

Munkácsy Mihály 1886. november közepétől másfél hónapot töltött az Egyesült Államokban. Ekkor már több festménye is amerikai magángyűjteményekben volt, így a Siralomház és a Milton, valamint szalonképek, csendéletek tucatjai. 1869. szeptember 30-án még a párizsi műteremben nézte meg a Siralomház című képet Wilstach amerikai milliomos, aki 10 ezer frankért meg is vette, de hozzájárult, hogy Munkácsy előbb még kiállíthassa. A festő elküldte a művet a párizsi Salonba, ahol aranyérmet nyert festményével.

A Milton című képet Robert Lenox Kennedy, már elkészültekor megvásárolta, de Amerikába vitele előtt Sedelmeyer még európai körúton mutatta be, amely bemutatók meghozták a világsikert Munkácsy számára. Ezután vitte csak Amerikába tulajdonosa, és a New York-i Lenox Library-ben (ma New York Public Library) helyezte el, ahol ma is látható.

Charles Sedelmeyer biztatására 1886 őszén hajózott át Munkácsy Amerikába. November 15-én szállt partra New Yorkban és két nappal később meg is nyílt a Krisztus Pilátus előtt bemutatója a Tabernacle-teremben. Ezt követően fejedelmi ünneplésben volt része. Fogadta és köszöntötte másokkal együtt a magyar származású laptulajdonos, Pulitzer József és C. M. Depew szenátor, illetve Washingtonban az Egyesült Államok elnöke, Grover Cleveland is.

Pulitzer József, aki akkor már több mint húsz éve élt az Egyesült Államokban, kimagasló szerepet játszott Munkácsy fogadásának megszervezésében, és otthonában is vendégül látta, laptulajdonosként pedig előzetes hírt adott, majd magyar felirattal „Éljen Munkácsy Mihály” köszöntötte a The World című lapjában Munkácsyt Amerikába érkezésekor.

Munkácsy amerikai tartózkodása alatt megrendelések tucatjait kapta. Arcképeket, csendéleteket és szalonképeket festett amerikai műgyűjtő milliomosok számára. Pulitzer József is felkérte Munkácsyt, hogy fesse meg felesége Kate Davis portréját. Az arcképet Munkácsy később Párizsban, az amerikai látogatás alkalmával készült fénykép után festette meg 1891-ben.

John Wanamaker milliomos, a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota című festmények első amerikai tulajdonosa volt, akinek házában Munkácsy pár napot töltött, elkészítve közben Wanamaker lányának portréját. Wanamaker a képeket először saját házában, majd a Philadelphiában lévő Wanamaker Áruházban állította ki minden év húsvétján. Később örökösei is folytatták ezt a hagyományt, egészen 1987-ig, amikor az áruházat eladták és a képeket aukción értékesítették. A Krisztus Pilátus előtt című képet akkor egy kanadai műgyűjtő Joseph Tannenbaum, a Golgotát Bereczky Csaba, New York-i galériatulajdonos vásárolta meg.

A Vasváry-gyűjteményben Wanamakerről őrzött könyvrészlet másolata is adalékokkal szolgál Munkácsy és Wanamaker kapcsolatáról.

Vasváry Ödön is több cikket írt Munkácsyról amerikai magyar lapok hasábjain. A Munkácsy képek Amerikában címmel 1955-ben megjelent írásában több nevet is említ, akiknek tulajdonában Munkácsy-képek vannak. Közöttük szerepel Sinkó János chicagói gyáros neve, akinek az 1950-es években került a tulajdonába a Hímző nő című Munkácsy-alkotás, amelyről a Chicago és Környéke című amerikai magyar lap is hírt adott.

Vasváry Ödön saját kezű feljegyzései, cikkei is tanúsítják, hogy mennyire foglalkoztatta őt magát is a Munkácsy-képek sorsa Amerikában.

Özv. Kende Gézáné Vécsey Anna 1967. június 7-én kelt, Vasváry Ödönhöz írt levelében említ Munkácsy-vonatkozásokat is. Több Munkácsy-festmény is bátyja, Vécsey Armand tulajdonában volt.

Az 1969-ből származó kongresszusi kiadvány, (Congressional Record) arról tanúskodik, hogy Munkácsy Mihály születésének 125. évfordulója alkalmából az amerikai kongresszusban is megemlékeztek a művészről. Öt amerikai állam (Connecticut, Illinois, New Jersey, New York, Pennsylvania) tizenkét képviselője szólalt fel és mondott beszédet, méltatva Munkácsy életét és munkásságát, rávilágítva legkorábbi amerikai kapcsolataira, olyan amerikai műgyűjtők neveit is megemlítve, akik Munkácsy-képekkel rendelkeztek és rendelkeznek ma is.

Már életében nagy érdeklődés övezte munkásságát. Munkácsy korának számos amerikai műgyűjtője vásárolta meg képeit, akik nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a festő még életében híressé vált Európán kívül, Amerikában is. Napjainkban is élénk érdeklődés tapasztalható Munkácsy képei iránt. Festményeit Amerikában is számos helyen állítják ki, mint például 2000-ben New Brunswickban, az American Hungarian Foundation épületében.

A munkácsi származású, amerikai magyar üzletember és műgyűjtő Pákh Imre tulajdonában lévő Munkácsy-képekből 2005-ben Budapesten, majd több vidéki város után 2006-ban, illetve 2012-ben Szegeden is kiállítás nyílt.

  Vissza