Bevezetés

A fogászattörténeti kiállításnak 2008. szeptember 2-tól december 31-ig a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtára ad otthont, az udvarában álló Virágházban, amelyet a közelmúltban újítottak fel és tettek alkalmassá múzeumi tárlatok fogadására. A bemutatott anyag a Pécsi Tudományegyetem Orvostörténeti Múzeumának és Fogászati és Szájsebészeti Klinikájának relikviáiból, műtárgyaiból, valamint budapesti és pécsi magángyűjtők (Dr. Katona József, Dr. Kollár Lajos, Simon Józsefné, Varga György) fogászati gyűjteményeiből tevődik össze. A könyvek a Pécsi Tudományegyetem Pekár Mihály Orvosi- és Élettudományi Szakkönyvtárának Tóth Lajos könyvtárából, a Pécsi Tudományegyetem Klimo Könyvtárából, valamint a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár állományából kerültek a kiállításba.

A kiállítás témája a magyar fogászat és fogászati képzés történetének tematikus bemutatása. A magyar fogászat fejlődésének főbb csomópontjait, fejlődési irányait, jeles személyiségeit, iskolaalapító professzorait kívánja megismertetni az érdeklődőkkel. A középkori foghúzási módoktól a 19-20. században megjelenő ma is használatos eljárásokat, fogászati műszereket, alapanyagokat tárja a látogatók elé. Különösen gazdag a 19. század végéről és 20. század elejéről származó műszeranyag. A magyar fogászat legjelesebb művelőinek életútját, a magyar fogászati képzésben és tudományosságban betöltött szerepüket tárja a látogatók elé.

A történeti részben bemutatásra kerül az iskolafogászat, szájápolás, fogápolás témaköre. Az érdeklődők megtekinthetik a fog- és szájápoló készítmények alapanyagait, a népi gyógyászatban használt gyógynövényeket (egy gyógynövénykert is kiegészíti a kiállítást), a 19. század néhány érdekes e témában született ismeretterjesztő művét, valamint reklámanyagokat a korabeli sajtóból.
A kiállítást kiegészíti három enteriőr is. Időrendben az első a 19. század végének, 20 század elejének polgári szalonszerű rendelője, melyben korabeli fogászati széket, lábhajtós fúrógépet és fogászati eszközöket láthatnak az érdeklődők. A második rendelői berendezés egy pécsi fogorvos hagyatéka, az 1950-60-as évekből.A harmadik enteriőr egy fogtechnikai laboratórium a 20. század elejéről, melyet kiegészít egy fogtechnikai eszközöket, a magyar fogtechnikával kapcsolatos szakirodalom legjavát és egy, a fogtechnika oktatását segítő eszközöket bemutató tárlat.
A tárlaton belül kiemelt helyet kap a pécsi fogászat, ezen belül a pécsi egyetemeken folyó fogászképzés, valamint a klinika története.

A kiállítást Deák Máté és Dezső Krisztina rendezte.

A kiállítás helyszíne: PTE Egyetemi Könyvtár, 7621 Pécs Szepesy u. 1-3.

Nyitva tartás: hétköznapokon 9-15-ig, egyéb időpontokban előzetes bejelentkezés alapján

Jegyárak: 20 fő alatt 300 Ft/fő, 20 fő feletti csoportoknak fél órás idegenvezetéssel 3000 Ft/csoport, egy óra 6000 Ft/csoport

Bejelentkezés: Dezső Krisztina 72/501-600 2653-as mellék, dezsok@lib.pte.hu vagy Deák Máté 72/501-600 2662-as mellék, mate@lib.pte.hu

Amennyiben a Klimo Könyvtárat is megkívánják látogatni, a fogászati kiállításra megváltott jegy a könyvtárlátogatását is lehetővé teszi. Szeretettel várjuk iskolai csoportok jelentkezését is, múzeumpedagógiai óra keretében is megtekinthetik a kiállítást. Igény esetén feladatlapos vezetés is kérhető.


Vissza