Bőr- és nemibetegségek
A Természethistóriai képeskönyv az ifjúság hasznára és gyönyörködtetésére című, 1805 és 1809 között kiadott négynyelvű könyvben az emberi test ismertetésével foglalkozó fejezetben az emberi bőrről az alábbiakat olvashatta az ifjúság: „A’ mi börünk, ha jól megvizsgáljuk, számtalan sok és finom rostotskákból álló tsudálatos szövevény, a’ mellyett ha nagyító üvegen szemlélünk, tsupa líneákat, repedéseket, rétegeket, izzadó lyukakat és pikkelyeket mutat. Puszta szemmel is már észre vehetjük a’ börnek durvás alkotását, mint itt az I. kép a’ mutató ujjnak felső izét, a’ melly nagyítva a’ 2. képben mindjárt másképpen jelenik meg. Ha pedig a’ legfinomabb hártya börböl teszünk egy darabotskát a’ nagyító üveg alá a’ 3. kép., akkor az a’ 4. kép szerént számtalan apró pikkelyekkel megrakva jelenik meg, a’ mellyek ha még inkább nagyítódék a’ hártyátska mind hoszszúkásoknak és kettösöknek látszanak az 5. képben. A’ 6. képben még sokkal inkább nagyított börön pedig, melly a’ kéznek belsö részéböl vétetett, és természetében tsak akkora volt mint a’ 3. kép., meglátszanak az izzadólyukak rendben helyheztetések szerént igen szépen, és valóban tsudálva lehet a’ mindenható Teremtöt imádni, a’ ki a’ mi testünkön is mindent olly szépen és böltsen elrendelt.”
Az „Orbis pictus”-jellegű tankönyv Szepesy Ignác püspök gyűjtésének eredménye, így annak 12 kötete ma a róla elnevezett díszteremben található. Jelzete: Sz.D.I.1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12.
Thomas Bateman: Praktische Darstellung der Hautkrankheiten, nach Willan’s System. Aus dem Engl. übersetzt von Abraham Hanemann, mit Vorrede und Anmerkungen von Kurt Sprengel., Halle, 1815
Thomas Bateman (1778-1821) angol orvos, bőrgyógyász a bőrgyógyászat egyik úttörője volt 18-19. században. Több bőrbetegség klinikai elnevezése is Bateman érdeme. Műve, a Praktische Darstellung der Hautkrankheiten... alapvető bőrgyógyászati szakirodalommá vált a korszakban.
A Halléban, 1815-ben kiadott kötetet Patkovics József tiszti főorvos vásárolta 8 forintért. A pécsi püspöki könyvtárban elhelyezett hagyatéka révén jelenleg a Szepesy-terem Sz.U.II.11-es száma alatt található meg.
Vissza