Egészséges életmód, káros szenvedélyek A mai korban is oly népszerű „élvezeti cikkek” - a kávé, a csokoládé, a tea és a dohány - az Újvilágból, illetve Keletről (Kelet-Indiából) kerültek és terjedtek el Európában. Ezen termékek hasznos és káros voltáról jelentetett meg könyvet Leonhard Ferdinand Meisner (1692-1740) 1721-ben (De caffe, chocolatae, herbae thee ac nicotianae natura...). Eredetileg mindhármat gyógyszernek tartották, majd fokozatosan drága élvezeti cikkekké váltak, amelyek túlzott fogyasztását az egészségkárosító szenvedélyek között jegyezték fel. A kötet jelenleg a könyvtár Aranytermében található, T.IX.35-ös jelzeten, így valószínűsíthetően részét képezte a klimoi állománynak.
Magyar nyelven is jelentek meg önálló munkák, valamint tanulmányok a különféle élvezeti cikkek hatásáról. Almási Balogh Pál (1794-1867) orvos 1831-ben Pesten publikálta kutatási eredményeit A kávé, thé, és csokoládé történeti, természet-historiai, diaetetikai és orvosi tekintetben címmel, amelyben vegy- és orvostani tekintetben vette sorra a kávé, a tea és a csokoládé élettani hatásait. Művét gróf Széchenyi Istvánnak ajánlotta. A kötet a Szepesy-gyűjteményben egészíti ki a hajdani püspöki bibliotéka állományát, ma is a püspökről elnevezett Szepesy-teremben az Sz.P.IX.31-es jelzeten található meg.
A Tudományos Gyűjtemény megalapításának gondolata 1815-ben fogant meg Fejér György dogmatika tanár agyában. Az enciklopédikus jellegű havi folyóirat nyomdai kiadását Trattner János Tamás vállalta. Az első szám 1817 januárjában látta meg a napvilágot. Közlésre kerültek benne értekezések, könyvismertetések, valamint tudományos jelentések. Szerkesztői között olyan embereket fedezhetünk fel, mint Kultsár István, Thaisz András, Teleki József, Vörösmarty Mihály, s végül Horvát István. Itt jelentek meg a nyelvújítási harc utolsó szakaszának fontos írásai, Kölcsey Ferenc bírálatai Csokonai Vitéz Mihály, Kis János és Berzsenyi Dániel verseiről. A lap jelentős szerepet játszott a korszerű műveltség és a nemzeti öntudat kialakulásában. A minden tudományág újdonságait bemutató folyóirat több orvostudományi jellegű tanulmányt, könyvismertetést is leközölt. Ma a Tudományos Gyűjtemény 23 kötete az Arany- és a Szepesy-terem között kinyitott átjáróban lelhető fel, a ß.IX.8-31-es szám alatt. Ezen kívül még több sorozata lelhető fel a hajdani Szepesy Ignác püspök által gyűjtött köteteket rejtő díszteremben a J, K és az S betűjelzésű szekrény polcain.
Kibédi Mátyus István (1725-1802) Marosszék főorvosa egészségtani szakmunkájának reprezentáns műve a Diaetetica... című munkája, amelyet eredetileg kétkötetesre tervezett, majd hatkötetessé bővített (Ó és új diaetetica...). Ezen munkája avatta őt a magyarországi egészségtan klasszikusává. A hatkötetes, új kiadás egyes részeiben Mátyus az embert körülvevő fizikai környezettel, a ruházkodással, a növényi alapú ételekkel, a különféle italokkal, valamint a testmozgás hasznos voltával foglalkozott. Mátyus István munkájának hat kötete Szepesy Ignác püspök idején került be a Püspöki Könyvtárba, így ma is a róla elnevezett Díszteremben található, Sz.F.V.7-8-9-10-11-12-es jelzeten. |