Füveskönyvek, gyógyszerkönyvek Hieronymus Bock (1498-1554) német botanikus, orvos, tanár. A New Kreütterbuch... című műve a reneszánsz botanikai illusztráció egyik mérföldköve. Könyvében különös figyelmet szentelt hazája növényvilágának, ami a teljes fauna természetalapú feltárásának kezdeti lépésének tekinthető. A könyvből kitűnik, hogy Bock igen jó megfigyelőképességgel rendelkezett az egyes növények jellemzésekor és, hogy az antik szaktekintélyeket nem vette olyan komolyan. A művet a 17. század végéig széles körben ismerték. A Püspöki Könyvtár példánya, az 1630-as strassburgi kiadás, Patkovics József szerzeménye, amelyről kéziratos bejegyzése alapján még a megvásárlás dátumát is megtudhatjuk: 1805. A mű jelenleg a Szepesy-teremben található, Sz.X.I.40-es jelzeten.
Johann Schröder (1600-1664) akárcsak korának többi gyógyszerésze, az asztrológiailag determinált gyógyszerkészítés 17. századi művésze volt. Hangsúlyozta a gyógynövények begyűjtéséhez megfelelő időpont jelentőségét. A szignatúratan híve volt, vagyis az egyes növényi formáknak a testrészekkel való hasonlóságát vallotta. Pharmacopoeia medicochymica című munkája száz éven keresztül a legtöbbet használt gyógyszerkönyvek egyike volt. A mű receptek tömegét kínálja mindenfajta gyógyszer alkimista módszerekkel történő elkészítéséhez. Egészen a 18. század közepéig jelentek meg újabb kiadásai. A Hártya-teremben található (BB.VIII.6-es jelzetű) kötet is a benne található kis ex libris alapján a Klimo György-i könyvtár alapját képezte.
Carl Christian Klein (1772-1825) német orvos munkájának különös értékességét azok a színes növényábrázolások jelentik, amelyek szemléltető mellékletként kerültek a kötetbe. A rathania, gyógynövény kezelésekben való felhasználását publikálta. A Klimo Könyvtár példánya a Patkovics-hagyaték része, amelyet az orvos 3 forint áron szerzett meg. Ma a Szepesy-teremben az Sz.Z.IX.15-ös jelzeten lelhető fel.
Christoph Wilhelm Hufeland (1762-1836) német fizikus nagy befolyással bírt a 19. század orvosi szakirodalomra, köztük a magyarra is. Munkássága során nagy jelentőséget tulajdonított a helyes életmódnak, felismerte és hangoztatta a betegségek megelőzésének fontosságát. Intézkedéseivel igyekezett javítani kora szegény betegeinek életkörülményeit. Így különösen jelentős az Armen-Pharmakopöe... című, 1832-ben Berlinben kiadott munkája, amelyben a fiatal orvosgenerációt igyekezett gazdaságos, a betegeket anyagilag kevéssé megterhelő receptúrára nevelni. Ennek példája a következő receptek:
Ezt a gyógyszerkönyvet később nemcsak a szegénybeteg-ellátásban használták. Lényegében a mai vademecumok szerepét töltötte be. Magyar fordítása a Szegények patikája, egyszersmind tapasztalt hasznú gyógyszerek és orvosságok választott gyűjteménye címmel jelent meg Pesten, 1831-ben Schedel Ferenc „bábáskodása” alatt, szótári kiegészítéssel. A Klimo Könyvtárban a német eredeti és a magyar fordítás is megtalálható. Az eredeti Patkovics József jóvoltából gazdagította a Püspöki Könyvtár orvostudományi szakirodalmát, aki az Sz.V.IX.18-as példányt 2 forintért vásárolta meg. Az Sz.L.IX.13-as szám alatti példány Szepesy Ignác püspök könyvtárának része volt. Mindkét kötet helyét a Szepesy-terem polcain „találta meg”. |