Sebészet
A Velencében 1556-ban kiadott munkája, bár különleges tulajdoni bejegyzést nem tartalmaz, a katalógusok tanúbizonysága szerint szintén Klimo György strukturált könyvgyűjtésének köszönheti pécsi életének kezdetét. Jelenleg a bibliotéka Aranytermében található M.IV.8-as szám alatt.
A Klimo Könyvtárban található pergamenkötéses darabja a benne fellelhető tulajdonosi bejegyzés szerint először Guilielmus Rechperger tulajdonában volt 1611-ben, majd az 1700-as évek második felére a Pécsi Püspöki Könyvtár tulajdonába került. Erre utal a Klimo ex libris is. Jelzete: CC.II.17-es.
Johannes Scultetus (1595-1645) német orvos életműve az Armamentarium Chirurgicum, a maga idejében az első sebészeti tankönyv volt, amely a szakma egész spektrumát összefogta enciklopédikus formában. Az első rész magában foglalja az akkor használatos sebészeti műszereket és műtéti technikákat írásban és képben. A munka második felében klinikai tapasztalatait, megfigyeléseit, megjegyzéseit közli az első részben közöltekhez kapcsolódva. Az orvostudomány fejlődése szempontjából a történeti jelentőségű mű 1748-ig 18 új kiadást ért meg, tízszer latin, háromszor holland, kétszer német és francia, egyszer pedig angol nyelven. Scultetus életében a kézirat összeállításáig jutott el, úgy, hogy a művet 10 évvel halála után unokaöccse publikálta latin nyelven 1655-ben, aki ugyancsak a városi orvos tisztségét viselte Ulmban. A németre való fordítást barátja és tanítványa, Amadeus Meggerlin, heidenheimi városi orvos végezte el, amelyhez az idős Scultetus által készített skicceket Jonas Arnold városi festő metszette rézbe. Így jelent meg 1666-ban a rég várt második latin kiadással együtt az első német kiadás, amely a Wund-Arztneyisches Zeug-Hauss címet viselte. A mű hamarosan széles körben elterjedt, gyarapítván a medikusok, orvosok, céhtagok ismereteit is, akik a latin nyelvet nem ismerték. Az eddig német nyelven megjelent sebészeti munkák a háborús sebészet és sebkezelés problémáival foglalkoztak. Scultetus művében olasz mestereinek ismereteire támaszkodhatott, de használta nagy kortársainak Ambroise Paré (1510-1590) és Wilhelm Fabricius Hildanus (1560-1634) munkáit is. A Klimo Könyvtárban mindkét nyelvű munka megtalálható. A német nyelvű kötet jelenleg - kötéséből adódóan - a Hártyateremben található, FF.VII.27-es szám alatt. A benne fellelhető ex librisek két tulajdonost is megneveznek: először Franciscus Antonius Biber kéziratos bejegyzése áll, az utolsó tulajdonos pedig nyomtatott ex librisével vette birtokába a munkát. Ő volt az alapító püspök, Klimo György, ezáltal ez a munka is az alapállomány részét képezte. A latin nyelvű kötet ugyancsak a Hártyateremben található, HH.VI.20-as szám alatt. Ebben a műben is Klimo György ex librise van elhelyezve.
Lorenz Heister (1683-1758) német botanikus, sebész és anatómus a Chirurgie, in welcher alles, was zur Wundarzney gehöret... (Sebészet, amelyben minden a sebészettel kapcsolatos ismeret megtalálható) című művével alapozta meg Németországban a tudományos sebészetet. A gazdagon illusztrált mű számos kiadást ért meg. Heister művében „az újonnan feltalált és leghasználhatóbb műszerekről”, a „sebkötözésről” és a különféle sebészeti eljárásokról és kezelési módszerekről értekezik. Így például a szürke hályoggal kapcsolatban is új módszerekkel ismertette meg az olvasót. Amputáció esetén pedig azt ajánlotta, hogy közvetlenül a műtét helye fölött a véredényeket el kell kötni. A Klimo Könyvtárban található 1770-es, nürnbergi kiadású példány a 19. században élt, pécsi városi tiszti főorvos, Patkovics József hagyatékának részét képzi, és ára 4 forint és 36 krajcár volt. Jelenleg a bibliotéka Szepesy-termében található, Sz.V.IV.14-es jelzet alatt.
Giovanni Alessandro Brambilla (1728-1800) olasz orvos, sebész, az osztrák hadsereg fősebésze volt. Az ő javaslatára kezdték meg a katona-egészségügy újjászervezését a Habsburg Birodalomban, így őt nevezték ki a bécsi Katonai Sebészeti Akadémia, az ún. Josephinum első igazgatójává. Irodalmi munkássága a sebészet sok ágára kiterjedt, ő alapozta meg a tábori sebészetet is. A hajdani püspöki könyvtárban található Zwey Abhandlungen über den nützlichen und schädlichen Gebrauch des Oxikrats... című, 1777-ben a bécsi Trattner nyomdából kikerült munkája a pécsi városi tiszti főorvos, Patkovics József hagyatékának része. Bejegyzése szerint a vételi ára 27 krajcár volt. A mű jelenleg a Szepesy-teremben található meg, Sz.V.VII.29-es jelzeten. |