110 éve született Vasváry Ödön

Kiállítás a Somogyi-könyvtárban

Szegedi évek

Vasváry Ödön 1888. október 18-án született Alsóvároson a Mátyás tér 19. számú házban. Anyai ágon tősgyökeres szegedi családból származott. Édesanyja Váradi Etelka (1862-1950) Wiblitzhauser Gusztávhoz (1860-1893) ment férjhez. A Piarista Gimnáziumban érettségizett. Az iskola önképzőköre szorgalmáért bronzéremmel jutalmazta. Már a gimnáziumi évek alatt jelentek meg fordításai, az első a Jövendő, 1905. május 28-i számában. Gimnazistaként rendszeres látogatója volt a Somogyi-könyvtárnak. Temesvári papnövendék, amikor a Religio és a Katholikus Szemle is közölni kezdett írásaiból. Glattfelder Gyula szentelte föl Temesvárott 1911. június 29-én. Ugyanabban az évben családi nevét Wiblitzhauserről Vasvárira változtatta, amelyből az Egyesült Államokban Vasváry lett. Első miséjét 1911. július 9-én tartotta az alsóvárosi templomban. Erről a Szegedi Napló is hírt adott. Az irodalmi működéséből adódó konfliktusok vezettek odáig, hogy 1913-ban áttért a református hitre. Debrecenben tette le az ehhez szükséges különbözeti vizsgát.

 

1914-től az Egyesült Államokban

A református konvent Detroitba és Pittsburghbe szóló segédlelkészi állást hirdetett meg. Vasváry Ödön is jelentkezett. 1914. június 27-én indult el Amerikába a fiumei kikötőből az Ultonia nevű kivándorló hajón. Eredetileg két évre ment, azzal a céllal, hogy a Pittsburghben élő magyarság lelkipásztorának munkáját könnyítse. Közvetlenül elindulása után tört ki az első világháború, így végleg Amerikában maradt. Ott alapított családot. 1935-től Washingtonban lakott. Ekkor nevezték ki az Amerikai Magyar Református Egyesület főtisztviselőjévé. 1939-ben megjelent bibliai tárgyú cikkeinek kötetbe foglalt kidása Virág a kocsiúton címmel. A Református Egyesülettől 1957-ben ment nyugdíjba.

 

Gyűjteménye

Vasváry Ödön lelkészi tevékenysége mellett az 1920-as években kezdett el foglalkozni az amerikai magyarság történetével. Kezdetben Kossuth Lajos amerikai útja érdekelte, majd gyűjteni kezdte az amerikai magyarság történetére vonatkozó dokumentumokat is. Így bontakozott ki az a sokrétű anyag, amely Vasváry Ödön saját kezű jegyzeteiből, lapkivágatokból, fényképekből, levelekből, aprónyomtatványokból és könyvekből áll. A kiállításon a Kossuth-dollárok és bélyegek mellett olyan könyvritkaságok is láthatók, amelyek amerikai útja idején jelentek meg a múlt század közepén.
A nemzeti színű szalaggal átfogott csoportképen az agg hazafi a 48-as Függetlenségi Párt tagjainak körében látható, Kossuth Lajos 90. születésnapján. Vasváry Ödön fő műve a Lincoln’s Hungarian Heroes (Lincoln magyar hősei) az amerikai polgárháborúban részt vett magyarok életrajzát tartalmazza angol és magyar nyelven. E munkája során összegyûlt iratokból és képekből is látható néhány. Közöttük van a szegedi születésű Stahel-Számvald Gyula tábornok is, aki hősiességéért megkapta a legmagasabb amerikai katonai kitüntetést, a Congressional Medal of Honor-t.
Adatok gyűjthetők az amerikai tudományban kimagasló szerepet játszó magyar tudósok, mint Szent-Györgyi Albert, Bay Zoltán, Kármán Tódor, Neumann János és sok más tudós munkásságáról, az irodalom, a film-, a zene, a színházművészet, az egyház, a politika terén működő személyekről, amerikai magyar szervezetek, intézmények tevékenységéről.
Az évkönyvekben, naptárakban, jubileumi kiadványokban is gazdag gyűjtemény darabjai közül is megtekinthető néhány.
Az American Hungarian Studies Foundation 1974. május 31-én Lincoln-díjjal tüntette ki Vasváry Ödönt munkássága elismeréseként. Utoljára 1974 őszén járt Magyarországon. Szegedre is ellátogatott és előadást tartott a Somogyi-könyvtárban Az amerikai magyarság történetének kutatása címmel.

 

A hagyaték húsz éve a Somogyi-könyvtárban

Vasváry Ödön 1972. május 16-án Washingtonban kelt adománylevelében szülővárosa könyvtárára hagyta nagy értékű gyűjteményét. A hagyatékot 1978-ban szállították Washingtonból Szegedre.
A Somogyi-könyvtár kiadta a Mutató a Vasváry-gyűjteményhez című indexet, 1988-ban pedig válogatást Magyar Amerika címmel Vasváry Ödön több mint ezer cikkéből, amelyek az amerikai magyar lapok hasábjain jelentek meg és szülőháza falán emléktáblát helyezett el. 1989-ben indult a Vasváry Collection Newsletter.
A gyűjtemény hazakerülése óta folyamatosan gyarapodik különböző dokumentumokkal. A könyvtár által vásárolt fotóalbum 1928-ból való, amely Danner Sándor szegedi kereskedő felvételeit tartalmazza, aki tagja volt a New York-i Kossuth-szobor avatására kiutazó delegációnak. A Vasváry-gyűjtemény adatait évről évre hasznosítják a kutatók munkáikhoz. Egyetemi hallgatók szemináriumok keretében foglalkoznak az amerikai magyarság történetével. Rendszeresen készülnek szakdolgozatok is a témakörből. Számos cikk, tanulmány, könyv látott napvilágot a Vasváry Ödön által több mint ötven éven át gyűjtött adatainak a felhasználásával. A szerzők által küldött művek zárják a kiállítást.

Összeállította: Kórász Mária

Vissza az elõzõ oldalra