Csak néhány "utolsó mohikánja" maradt az ősi mesterség művelőinek, akiknél még áll a a szövőkeret és dolgoznak is rajta.

Hogy az ősi tudás ne merüljön el a feledés homályába, 1999-ben 12 tápai asszony Török Gizella vezetésével megalakította a Gyékényes Műhelyt. Számukra már nem kenyérkereseti forrás, hanem alkotói önkifejezés, örömforrás az anyag megmunkálása.


A Tisza partján kevés volt a művelhető föld, annál több az ártéri sás, nád, gyékény. A vízpartok egyszerű növénye, a gyékény évszázadokon keresztül kenyérkereső foglalkozáshoz juttatta az itt élő népet.

Ezen a környéken ősidőktől, a szövés, fonás elsajátítása óta ezt a mesterséget űzik.

A természetes anyagok és a kézművesség reneszánsza segíti bemutatóik, kiállításaik sikerét. Foglalkozásaikon bizonyítják, hogy méltó örökösei és örökségátadói a gyönyörű hagyománynak.

Cím: 6753 Szeged-Tápé, Budai Nagy Antal u. 20-22.
Tel.: 62/548-235



Tápé egyediségét az adta, hogy itt a gyékényfeldolgozás kinőtt a népi önellátás keretei közül és fennmaradt a változó természeti, társadalmi, gazdasági viszonyok között, piacra termelő háziiparrá vált, s vitte hírét a szorgos kezeknek nemcsak az országban, de a határokon túlra is, egész Európában.

Leghíresebb termékeik a szövöttgyékény és a különféle szatyrok, fonott üléslapú székek voltak.

 
10