Brunswick Jozefin és Beethoven

Brunswick Jozefin (1779-1826) érintkezett legtöbbet Beethovennel. 1799-ben Bécsben találkozott elõször a zeneszerzõvel, amikor nõvérével és özvegy édesanyjával a városba látogatott. Beethoven tanítványaként mindkét testvért elbûvölte a mester személyisége. Elutazásuk elõtt azonban váratlan dolog történt: az anyjukkal közel egyidõs Joseph Deym gróf megkéri Jozefin kezét, aki ekkor már halálosan szerelmes Beethovenbe. Bruswickné - vagyoni helyzetük fellendülését remélve a házasságtól - kényszeríti lányát, hogy igent mondjon: Beethoven polgári származása ugyanis nem vetett volna jó fényt a családra, ha elveszi feleségül Jozefint. Ezután a Deym-szalonban találkoztak egymással, még Jozefin házasságkötése után is. Az elkeseredett Beethoven itt ismerte meg Terézék unokahúgát, Giulietta Guiccardit, akibe beleszeret. Giulietta 1803-ban végleg elhagyta Bécst, így Beethoven újra szerelemre lobbant Brunswick Jozefin iránt. Amikor 1804-ben Deym gróf tüdõvészben elhunyt, kapcsolatuk szorosabbra fordul. És Josefin nem mond nemet! Sajnos azonban Jozefin grófnõ és a polgári származású muzsikus-zseni szerelme nem végzõdött, nem végzõdhetett happy and-del az adott korban; az elõítéleteken és a család nyomásán kívûl volt még egy további ok is, amely e házasságot lehetetlenné tette: Deym gróf halálakor a gyermekei gyámjává feleségét tette. Márpedig egy rangon aluli házassággal gyámi jogait elveszítette volna.
Szakításuk 1807 végén vagy 1808 elején közös megegyezéssel történhetett, majd 1810-ben férjhez megy az észt Stackelberg grófhoz, akivel meglehetõsen rossz házasságban él.
Jozefin egyedülálló szerepet töltött be a nagy zenei géniusz életében, akihez (anyját leszámítva) egyetlen más nõ sem állt annyira közel, mint õ, és egyetlen más nõ sem gyakorolt akkor hatást életére, alkotótevékenységére, mint Jozefin.





a "Halhatatlan Kedves"

Szerelmük pedig 1808 körül sem ért véget, hanem négy évvel késõbb folytatódott, s csak ezután került sor végleges elválásukra