1883. október 15.
A királyi fogatok azt Iskola utca - Bástya utca - Batthyány utca - Szent Györgyi utca - Vásárhelyi sugárút - Római körút - Kistisza utca - Légszeszgyár útvonalon haladtak.
A légszeszgyárnál a király az udvari fogatokról átült a város fogataira és Tápéra hajtatott kíséretével. Tápé ünnepi díszbe öltözve várta az uralkodót. A főutcán egy zöld diadalív állt "Isten hozott" felirattal.
A községháza előtt Hegedűs István jegyző és Tápé lelkes lakói fogadták a királyt virágcsokorral és a helyi ipar termékével: gyékényből font vadásztarisznyával és huszártarsollyal.
A községi jegyző köszöntő beszédére a király válasza a következő volt:
„Az árvíz által szintén oly gyászosan sujtott község fogadtatásáért köszönetet mondok s őszintén kívánom, hogy a hatalmas védművek oltalma alatt jólétnek örvendjenek.”
Ő Felsége ezután a község jegyzőjével, bírájával és lelkészével az 1879-es árvíz okozta rombolásról beszélgetett: hová menekült a lakosság, visszatértek-e, összedőltek-e a házak?
A király rövid tápéi látogatása után megtekintette a várost védő körtöltést.
Az uralkodó programja délután az Oltványi-féle apácaiskolában folytatódott, ahol Oltványi Pál kalauzolta végig az iskola helyiségeiben. Ferenc József megnézte a tanulók kézimunkáit, és beszélgetett az oktató apácákkal.
Ezután a Tisza túlpartjára kocsikázott, Újszegedre. A Tisza Lajos által megálmodott Népkertben, a Vigadót és környékét halászhálókkal, nádkunyhókkal, halászjelvényekkel díszítették a halászok. A királyt és kíséretét Zsótér Andor főhalászmester fogadta. A korabeli sajtó feljegyzése szerint beszélgetésük során Ferenc József megemlítette, hogy tudomása szerint egyre kevesebb hal van a Tiszában, és hogy a vadászati törvényhez hasonlóan szükség volna egy halászatra vonatkozó törvényre is.
A délután továbbiakban az udvari ebéddel folytatódott.
A második nap estéjét tűzijáték zárta. A Tisza újszegedi oldaláról szálltak fel a rakéták egy órán keresztül. Az egybegyűltek tíz percen át láthattak egy fényes diadalívet a folyó felett koronával a tetején a következő feliratokkal: „Éljen a király”, „Áldás és béke”, „Magyar hazánkra”.
Ezen az estén nyílt meg a nagyközönség számára a szegedi színház, a program ugyanaz volt mint előző nap, kibővítve a Piros bugyeláris első felvonásával. |