A szülői házból hozott irodalom- és művészetszeretetet, tudománytiszteletet és igényességet megerősítették piarista tanárai (Sík Sándor, Schütz Antal), íróbarátai (Halász Gábor, Hevesi András, Sárközi György, Szabó Lőrinc) és „legjobban tisztelt mestere”, Babits Mihály. Forrongó és lázadó fiatal költők és írók (Juhász Vilmos, Faludi János, Sárközi György, Szabó Lőrinc) „Barabásoknak” nevezett körében talált rá első szellemi közösségére. Zolnai Béla egyengette útját a szellemtörténeti irányzathoz tartozó tudósok Minerva köréhez.

Írói pályája 1921-ben a Nyugatban közölt versekkel és novellákkal indult (Szerb Antal Kristóf néven). A pályakezdő évek novelláinak stilizált történetei a történelmi múltba vagy a népmesék időtlen világába vezetnek. Versei a lázas útkeresés, a szándékos meghökkentés programjából születtek.

Hatalmas műveltsége és széles körű érdeklődése következtében első tanulmányai az irodalom különböző területeit ölelték fel, de legszívesebben a XIX. század első felének magyar irodalmával foglalkozott. Nagy filológiai felkészültség, elemzőkészség és szellemtörténeten iskolázott absztraháló hajlam jellemzi tanulmányait.