Egy ismeretlen angyali elõdünk
Szuromi Pál mûvészettörténész írása

 

Nem ismerem Vass Vera valamennyi alkotását. De amiket láttam tőle, azokban egy minduntalan előrelépő, korszerűbb formanyelvet kereső művész nyilatkozik meg. Kezdetben még pedáns, tárgyilagos realitással dolgozik, ami természetes is. A festői, grafikai szakmát meg kell tanulni. Ahogy ezt tisztességesen meg is teszi. Utána viszont a szenzualisztikus átköltés: a lírai realizmus lehetőségei érdeklik.

 

Látszólag nincs különösebb tematikai arcéle. Vass Vera ugyanúgy érdeklődéssel fordul a városi, falusias tájrészletek vagy a csendéletek felé, akár az egészalakos figurákhoz és az emberi fejhez. Mégis azt látjuk, valami romantikus, misztikus szemlélet járja át e műveket. Az alkotó felettébb szereti a csendet, a létszerű nyugalmat. Mintha igazában nem is az anyagi valóság, hanem sokkal inkább a jelenségek szellemisége foglalkoztatná. Nem véletlen így, hogy az emberi jelenlétnek meghatározó szerepet biztosít művészetében.

 

Közben egyre lazúrosabb, pasztelesebb és áttetszőbb lesz festői előadása. Előszeretettel használja a szürkés, okkeres, világos színeket, s többnyire kerüli markánsabb tónuskontransztokat. Igaz, visszafogott, lírai színvilágában lépten-nyomon felvillan egy-egy élénkebb, elevenebb tónus, amikkel finoman hangszerelt formai, érzelmi koncentrátumot kapnak alkotásai. Vass Vera ugyanis a látványelemek lényegét keresi. Ennek köszönhető, hogy legrangosabb művein a lakonikus, tömör és monumentális képszerkesztés elveit követi. Szinte tőmondatokban beszél. Mégis költői finomsággal.
Ez a tömör, monumentális és lírai előadás főként Szőnyi István és Fónyi Géza munkásságához köthető. A szegedi képzőművészetben pedig Károlyi Lajos meditatív piktúráját tekinthetjük a legközelebbi rokonnak.

 

Vass Vera grafikáit is érdemes még szóba hozni. Annál is inkább, mivel Aba-Novák mester hatása ezúttal már némileg tettenérhető. Az alkotó ugyanis elég gyakran mozgalmas, szerkezetes sokalakos kompozíciókat teremt, ugyanakkor a vallásos témákat is előtérbe helyezi. Ám az az érdekes: itt is találhatunk megkapó, eleven és érdekes rajzi megoldásokat.
Mindenesetre valami áhitatos figyelem és misztikus sóvárgás is jelen van Vass Vera műveiben. Miként ez a verseiben is megfigyelhető. Az Intermezzo című alkotásban például ezt írja:

"Dalt hallottam régen, susogtak a lombok,
Őzek jártak rejtett tisztáson, zúgott a patak, -
Ki érti a távoli csillagok fényét?
A titkos, szép szavakat?"

Mit lehet ehhez hozzátenni? Talán csak annyit: nekünk azért fel kellene fognunk valamit egy távoli csillag angyali üzeneteiből.

(Szöveg: Kiállítási katalógus. Móra Ferenc Múzeum, Szeged, 1995. július - október)

Vass Vera életrajza