A hatvanas évek színészete
               

359  



"Ha egy más nemzethez tartoznánk semmi mást nem tekintve, csupán mulatság és időtöltést szerző szándékkal járnánk el e pályán, (...) de ez ellenkeznék azon iránnyal, melyet a magyar színészet minden más nemzetbeli színészettől külön álló czélja zászlónkra tűzött, a melytől térjenek el bár némelyek a jelen anyagi érdekből, de mi állhatatosan a magasztos eszme és nemzetünk méltóságához illő komolysággal, még a nélkülözések eléggé ismert és sajnos ránk nehezült körülményei közt is a czélnak megfelelő tiszta tudattal járjunk el hivatásunk és küldetésünkben."

Molnár György

360  

Egy évtizeddel a szabadságharc leverése után a színház szerepe alapvetően megváltozik. Míg korábban a közönség volt az, aki támogatta a bujdosó honvédeknek és az ellenállás szellemének otthont adó, gyengécske színészetet; addig a 60-as évek elejére már a megerősödött színészet lesz a közönség politikai törekvéseinek legfőbb támogatója és szószólója. A színház és a színpad politikai fórummá alakul, ahol kimondhatók a hazafias gondolatok, az idegen uralom gyűlölete - ha áttételesen is -, de kifejezési formát ölthet, s ahol az önkényuralom elleni tiltakozás szabadon kimutatható. Az előadások így gyakran a népgyűléseket pótolják, s a tetszésnyilvánítások nemegyszer tüntetéssel érnek fel. Bár nem minden társulat vállalja ezt a politikai küldetést, Molnár Györgyé mindenképpen azok közé tartozik, amelyek a forradalom eszméinek és a nemzeti függetlenség gondolatának őrzését tartják elsődleges feladatuknak.

A szegedi polgárok jelesebbjei, mint hamu a parazsat, őrizik az elbukott forradalom tüzét, és minden alkalmat megragadnak arra, hogy "rebellis" nézeteiknek hangot adjanak. Ilyen alkalom gróf Széchenyi István 1860. április 7-i tragikus halála. Alig egy hónap telik csak el öngyilkosságát követően, és Szegeden május 11-től már tér viseli a nagy hazafi nevét.

A belvárosi kaszinó liberális gondolkodású fiataljai augusztusban színi választmányt alakítanak Keméndy Nándor, Kempelen Győző, Maygraber Ágoston, Neskovics György, Osztróvszky József, Szabó Imre, Szivessy József és Vidovits Imre személyében, akik nyomban hozzá is látnak a bérletezéshez.446 A Szegedi Híradóban megjelent felhívásuk Molnár érdemeit kiemelve ösztönöz bérletek jegyzésére:

"Molnár Györgyöt olyan igazgatónak ismeri az alulírt bizottmány, ki rövid néhány év alatt minden vidéki társa fölött az első nevet tudta kiérdemelni; kinek tisztán hazafias törekvése s társulatának fegyelmezett volta mindenki bizalmára érdemes. (...) Molnár György olyan érdemekkel bír, melyeket általános részvéttel és bizalommal nem viszonoznunk nem szabad. (...) Az első előadás egész jövedelmét azonfölül a Szegednek dicsőségére válandó Dugonics-szoborra adja."447

361  

A Híradó jóvoltából a bérletek árát is ismerjük. A havi bérlet - ez 18 előadásra szól - fölszinti páholyokra 26 frt 50 kr., emeleti páholyokra 21 frt. és zártszékre 5 frt 25 kr. A kaszinó felhívására a közönség szinte az egész színházat kibéreli. Úgy tűnik, Molnár sorsa a következő szezonra biztosítva van.

Molnár 45 tagú társulatával szeptember elején vonul be Szegedre. Megérkezésük kapcsán szeptember 9-én a következő rövid tudósítást olvashatják a szegediek a Híradóban: "Szeptember 5-én Molnár Györgyék a városháza és a kaszinó előtt néhány gyönyörű új magyar népdalt énekeltek, nagyszámú hallgatóság kíséretében. (...) A városházától a kaszinóig a Szózat, majd Kölcsey dicsdala énekeltetett." Néhány nap múlva, szeptember 13-án pedig ezt: "a megyefőnök kéri a fiatalságot, hogy ne énekeljen és demonstráljon az utcán és mindent kerüljön, ami által a közcsend megzavartaték és a kedélyek nyugtalaníttatnának. Ellenkező esetben kénytelen lesz kötelességének eleget tenni."

Mi történhetett Molnárék érkezésekor, hogy a megyefőnök valósággal megfenyegeti a szegedi ifjakat? A választ Molnár emlékirataiban találjuk meg.

"A színtársulat az első előadás előtti estvén Szegeden is nagy beköszöntőt tartott az utczákon. V. Kovács József új­ra kipakolta a csupa hazafias drámákat hirdető színla-­pokból a társulat lobogóját és magasra tartva megindult vele a városháza felé, követve a színtársulattól s a színházi népzenészektől az öreg Erdélyi prímás vezérlete alatt, apja mellett a kis Náczi is lelkesült villogó szemekkel húzta már az indulókat.

Roppant tömeg gyűlt össze a városház terén és óriási éljenekkel reszkettette meg a levegőt; a szegediek tudták a szózatot s a Kölcsey-hymnust és a színészekkel együtt harsogták; égre törő lelkesedéssel hangzott végig a városon az "itt élned és halnod kell" (...) s amint a Rákóczy-, Kossuth- és Klapka-induló, meg a szózat hangoztatása mellett végig vonult a városháza terén, a Kárász utczán és a búzapiaczon (...) a népáradat mint dagadó tenger nőtt és hullámzott Szeged utczáin, a csöndes üdvözlő szerenádból politikai tüntetés lőn. (...) Le a kétfejű sasokkal zúgott egyszerre föl a vészes jelszó (...) s fél óra alatt Szeged minden kétfejű sasa széttépve, széttaposva a földön hevert. (...)

362  

Már hajnalodni kezdett és a tüntető csoportok még mindig az utczákat járták föl s alá, a megyefőnök, amint lakása előtt elvonult a tömeg, futott a várba, s a katonaság, a rendőrök és a megyei hajdúk segítségére jött, rémisztő dobszóval és tompán dübörgő léptekkel siettek a tüntető csoportok szétverésére. Kempelent elfogták és sánczfog­ságra vitték, számtalanokat bebörtönöztek. A városba Temesvárról katonaságot hoztak s napokig folyton erős őrjáratok csatangoltak az utczákon a még mindig forrongó nép féken tartására.

A színtársulat iszonyú zaklatásoknak volt kitéve, szerencsére valamennyi tüntető-színész meg tudott ugrani és kisiklott a rendőrök kezei közöl, ők már gyakorlottabb tüntetők voltak mint a szegediek, mindenütt megjelentek és seholsem voltak megtalálhatók."
448

Tehát Molnár és színészei valósággal forradalmat robbantanak ki Szegeden! De kik ők, akik nem csupán színpadi szóval, hanem a tettek erejével is harcoltak a német világ ellen? A társulat legjelesebbjeit Kassai Vidor - későbbi színésztársuk - mutatja be.

A legkülönösebb mind közül Vasvári Kovács József. "Ő volt Molnár árnyéka, mindig körülötte forgolódott. Kántorszínésznek is hívták, mert szerette és sikerrel adta a falusi kántorokat. Kántortánca igen komikus volt. Roppant szeretett föltűnni és erre minden alkalmat megragadott. Oltott tüzet, mentett embereket, tüntetések alkalmával volt lármás hazafi (mindenkor magyar öltözetben), vitte a zászlót, tartott beszédeket - akár hallgatták, akár nem. Legtöbbre jutott funerátorságával. Nevezetesebb temetések alkalmával mindent elkövetett, hogy a sírkeresztet ő vigye.

Együd István. Igen értelmes, tanult, fiatal drámai, operett-, de főleg vígjátéki színész. Különösen helyén volt az úgynevezett szeles gavallér szerepekben. Hogy drámában jeleskedjék, abban nagy heve gátolta, túltüzelte szerepeit. Hozzáfogható fínomlelkű színészembert nagyon keveset ismertem.

Dózsa József. Köpcös termetű, jóravaló drámai s még jobbravaló kedélyes apaszínész; érzékenyszívű becsületes ember.

363  

Szép József. Népszínműénekes színész. Szelíd, józan természetű, érzékeny lelkű ember és igen jó pályatárs. Mint színész nem éppen kiváló, de élvezhető volt.

Simonyi Károly. Magas, sovány ember. Játszott drámai szerepeket is, de leginkább komikumot, mert úgy beszélt, mintha mindig náthás lett volna. Ujjain nagy gyűrűk, kezében nagy tajtékpipa, ezekkel emelte tekintélyét. Parasztszűrben járt, s agglegény volt. Legeredetibb volt nyári magyar nadrágja; ez vitorlavászonból volt és a mosások folytán összement.

Beődi Gábor. Gyakorlott modoros színész, melegszívű ember. Gyorsan tudott tanulni.

Virág Gyula. Kedves, jóízű komikus, igen jószívű ember. Legjobb volt zsidó szerepekben, de egyéb szerepeiben is igen kedvelték zuborgó kedélye és ötletességéért. Egyik nevezetessége, hogy gyermekkorában a nagy Petőfi megverte.


Vincze János. Zömök, középtermetű, szélesmellű, erős, öblös tenorhangú népszínmű- és operett-énekes - hiányos műveltségű, de bőkedélyű, eredeti egyén. Színpadon szeretett nőket játszani és nagyon mulattató volt.

Bényei István. Fiatal drámai szerelmes színész, szertelen becsvággyal. Tettvágyó, erőszakosan is alkotni akaró egyéniség. Kár, hogy több volt akarata, mint szellemi ereje. Sokat tett üdvöset és károsat. Folyton vajúdott és szült épet és torzat egyaránt.

Szépné Mátray Laura. Drámai szende és vígjátéki színésznő. Mint színésznő, és mint nő egyaránt érdekes. Nemcsak Szépné, de szép nő is volt. Magas, karcsú termet, nagy őz szemek. Számtalan drámai szerepe mellett előszeretettel játszotta vígjátékokban az úgynevezett nadrágos női szerepeket is.


Molnár Györgyné Hetényi Laura. Eleven, tűzrőlpattant népszínműénekesnő.

Harmath Emma. Fiatal népszínmű- és operett-énekesnő. Kisded termet, hosszas ábrázattal.

Libera Gizella. Kisded termetű, csinos leányka, drámai és vígjátéki színésznő.


364  

Szöllősy Piroska és Rózsa. Szöllősy Szabó Lajos táncmester leányai. Piroska kisded termetű, a csacska szobacicusokat adta, míg Rózsa szép, karcsú termetű drámai szende volt."

Íme Molnár társulatának vezető színészei - ahogy Kassai Vidor látta őket!449

A színháznak és művészeinek számos jeles támogatója akad a városban. Sajnos, Kempelent, a Szegedi Híradó főszerkesztőjét, a teátrum nagy patrónusát - mint Molnár is írja -, lévén a tüntetés főhangadója, letartóztatják és Josef­stadtba, rabságba viszik. A többiekről beszéljen maga a direktor.

"Zsótér Andor, Keméndy Nándor, a kis Petőfi - Nagy Sándor buzogtak a szegedi színház ügyéért és jártak elől nagy példákkal. Keméndy neve összeforrt a szegedi magyar színüggyel, ha ő kezébe vette a bérlet-ívet, az egész idényre kiabonírozta az összes páholyokat és java zártszékeket. (...) Nagy Sándor a lapban buzdított hatalmas tollával, színházi czikkeivel; Zsótér Andor (...) a drámai előadások, a drámai színügy és irodalom pártfogására agitált, ő maga két páholyt tartott egész idény alatt és folyton vendégelte a társulat kitűnőbbjeit."

A zajos bevonulást követően, szeptember 7-én a Bánk bánnal megnyitják az 1860/61-es téli évadot. Az előadás bevételét a társulat - mint azt korábban bejelentette - a Dugonics-szobor javára ajánlja fel. Következő előadásukon 9-én, Szigligeti: Pünkösdi királynéján "a 44 páholy közöl csak egynéhány népesedett meg, a többi üres volt, mint erszényem" - írja a Szegedi Híradó recenzense. És így van ez a többi napokon is, hiába tűzik műsorra Jókai, Szigeti vagy Szigligeti népszerű darabjait. Pedig az előadásokra nem lehet panasz. "Be kell vallanunk, hogy e társulat az őt megelőzte hírre méltó, mert összevágóbb előadásokat mi szegediek színpadunkon még nem szemlélhettünk" - állapítja meg a Híradó, és nyomban felteszi a kérdést: "közönségünk pártolja-e a magyar színészetet úgy, miként azt a nemzeti becsület, e város tekintélye igényli? Nézzük az első előadást, mely nemzeti nyelvünk egyik apostola, Dugonics részére állítandó emlék tőkéje gyarapítására adatott s mely előadás egész tiszta jövedelmét az igazgató e célra átengedte, ezen előadásra a közönség igen-igen gyéren jelent meg. (...) Következett a második előadás a Pünkösdi

365  

királyné, amikor láttunk összevágó s talpraesett népszínművet, csakhogy kevesen néztük meg, valamint az azután előadott darabokat is. (...) A magyar színtársulatok egyik legjelesebbike van köztünk, nyújtsunk neki módot, hogy magát becsületesen föntarthassa, magunknak pedig, hogy az élvezetek legnemesebikét nélkülözni kéntelenek ne legyünk" - buzdítja a nagyérdeműt a sajtó munkatársa - nem sok eredménnyel.450

Mintha a közönség kerülné a színházat. Lehet, hogy ez a szeptember 5-ei események következménye? Az emberek megriadnak az utcákon erőt fitogtatóan járőröző fegyveresektől, és inkább bezárkóznak házaikba, mintsem teátrumba mennének? Lehetséges. Kár, mert Molnár műsorpolitikája, melyet egyfelől a szórakoztatás, másfelől a haza iránti elkötelezettség határoz meg, mindenkit képes kielégíteni. Nagy erénye, hogy sohasem rejti véka alá politikai álláspontját, s azt szívesen hangoztatja a színpadon is, kijátszva az osztrák cenzúrát. Különös figyelmet fordít a díszletekre és jelmezekre. Produkciói látványosak, revüszerűek. "Kitalálja" a kedvezményes diákelőadásokat. Amikor első alkalommal, szeptember 11-én, Jókai darabját, a Szigetvári vértanúkat bemutatja a tanulóifjúságnak, a fiatalok nyílt levélben köszönik meg áldozatos tettét. "Megragadjuk az alkalmat" - írják - "midőn Önnek jó s hazafias tettét élvezzük s szívünkből eredő köszönetet mondunk. Hiszünk a magyarok Istenében, hogy tettben fog nyilvánulni köszönetünk nagyobb része. Csak még az ifjak nevében, kiknek egy részét mi is tesszük, kiáltunk föl: Adjon az ég e hazának sok oly hazafit, ki előbb a közjót s aztán tekinti önmagát!" Az aláírás: "Szeged gimnáziumi ifjúsága 1860. őszelő 11-én."

Ám bármit is tesz - s ezt maga is megállapítja -, "csak a históriai drámák hatottak: ezekben léptek föl leginkább Jókainé és Felekyné, Munkácsy is, kiknek rendkívül sikerült vendégjátéki cyklusuk volt ekkor Szegeden!" A történelmi drámákat Molnár mindig aktualizálja. A Vidbe, Szigligeti darabjába például politikai vonatkozású tablókat applikál, s a végén az utolsó némaképet "ha lenne, ki a haza ellen föltámadna, verje azt meg a magyarok Istene" címmel adja, miközben a látvány alatt idősebb Szerdahelyinek hasonló elnevezésű indulóját énekli a kórus. "Az induló oly népszerűvé vált" - emlékezik Molnár -, "hogy elnevezték

366  

Szegedi indulónak - s valóban évek multával is lelkesülten tapsolta a szegedi közönség."
Kisfaludy Kemény Simonjának első felvonása után Molnárné Hetényí Laura egy áriát énekel Ruzicska operájából, a Béla futásából, majd az előadás végén tablót mutatnak be, Dugonics megdicsőülése címmel. A decemberi Mátyás királlyá választása című Szigligeti-mű előadása után diadallal jelenti a Híradó: "Szegeden háromszor adták egymás után ugyanazon komoly magyar történeti színművet s mind háromszor rendkívüli sikerrel. Ez Molnár és Szeged érdeme." És ugyanerre így emlékezik Molnár:

"Páratlanul áll a magyar vidéki színészet életében, hogy Szigligeti Mátyás király lesz czímű históriai drámájának négy egymásutáni napon való előadása (sic!) és azután közbe-közben még nehányszor mindig zsúfolt ház előtt, úgyannyira, hogy még a színház előtti utcza is tömve volt, a karzaton 800 néző állott és a szintén akkor betetőztetett felső páholyok fölött is guggolva, kínlódva nézték a jobb helyekről kiszorultak a nagy pompával kiállított és nagy precízióval már mindenütt sokszor előadott drámát, melynek Mátyás bevonulása Budára és a végén előforduló Szegedi országgyűlés jelenete oly lelkesedésbe hozta a tömegeket, hogy vége-hossza nem volt az ismétléseknek és tomboló ováczióknak."451 Lám mennyivel színesebb egy színházi ember emlékezete!

A ravasz, fifikás ellenállással sem hagy fel. Amikor október 14-én a megyei hatóságok megtiltják a zenészeknek, hogy a színházban a Szózatot és a Himnuszt játsszák, a Híradóban közleményt jelentet meg: "Zarkavölgyi táncművész október 16-tól, a sétány termében Szöllősyvel tánctanfolyamot nyit." A kurzuson természetesen a magyar táncra tanítják a jelentkezőket.

Minden alkalmat megragad, hogy a közönséget színházba csalogassa. Október 25-én, Nagy Ignác Tisztújításának előadásán fellépteti a színészetért rajongó műkedvelőt, Keméndy Nándort, akinek nevéhez egy színdarab bemutatása is kötődik. Keméndy tartja keresztvíz alá Szép József és Mátray Laura színészházaspár október 21-én született gyermekét, akinek ajándékul, "komatálnak" az Álvőlegény című egyfelvonásosát - pontosabban annak honoráriumát - adja. A darabot a társulat "a helyi viszonyokra vonatkozó több találó czélzással fűszerezve" december 29-én

367  

be is mutatja. A Palánk 346-os számú házában született kisfiú az Aladár nevet kapja, és majd az Akadémia elvégzése után, az 1896-ban megnyíló Vígszínház alapító tagja lesz.

Minden igyekezet ellenére szeptember végére már világossá válik, hogy a bevételek nem fogják fedezni a pazar kézzel kiállított előadások s a társulat egyéb költségeit. Ezért Molnár szeptember 27-én levéllel fordul a községválasztmányhoz.

"...Szeged városában mind eddig nincs színház és így a színészet a téli hónapok alatt sem tarthatja föl magát azon becsülettel, melyet e város tekintélye, híre, állása követel" - írja egyebek mellett -, "ha egyedül a közönség pártfogására van utalva, nem tarthatja föl magát leginkább a miatt, hogy még a helyért, azon csarnokért is (melyben a nemzet dicső múltjának, történetének lelket buzdító előtükrözését eszközli, őseink alakjait életre teremti, nemzeti nyelvünket hangoztatja, az erkölcs, erény - műveltséget terjeszti) naponként 16-18 forintot kell fizetnie és e mellett a fűtést nem is tekintve minden előadásnak házbéren kívüli napi költsége 40-42 forintot tesz ki rendesen, rendkívülien pedig 56-60 forintot.

Ezen napi költségen kívül ott van még az egész személyzet biztosított havi fizetésének egy előadásra eső része, mely az eddigi mindent oda számított bevétellel annyira sincs súly egyenben, hogy túlzás nélkül azt lehet mondani, miszerint a társulatom nagyobbára a napi költségekre keres, a maga fenntartására pedig alig valamit."


Ezért reméli, "Sz. kir. Szeged várossa sem késend első nemes példa adással a magyar vidéki színészetnek ingyen színház, vagy segélyezés által segítségére sietni, mely díjmentes házban a n. é. közönség pártfogása mellett hivatásunk tiszta komoly teljesítésével leg alább a téli időszak alatt végezhessük szép czélú elküldetésünket."

A tanácsülés másnap megtárgyalja a kérést és "intézkedés nem szükséges" felirattal a levelet egy íróasztal fiókjába temeti.452

Molnárt nem csüggeszti el a tanácsnokok válasz nélküli hallgatása, és tovább folytatja nagy anyagi áldozatot igénylő, hazafias programját. December 22-én, Szigeti: A becsületszó című egyfelvonásosát, az 1848-at ábrázoló némakép

368  

követi. Magyarország nemtője emelvényen, egyik kezében hatalmas nemzetiszínű zászló, másikról lehulló bilincsek, lábainál az 1848-as évszám tündököl. A felhőkből angyal ereszkedik alá a "Haza" szóval, miközben a kar a Rákóczi indulót énekli. Végezetül a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség allegóriája következik. A közönség tombol örömében. Az 1861-es év első napján a Szigetvári vértanúk előadásán, az eskü-jelenet alatt a közönséggel együtt énekelik a Szózatot. Január 5-én Vahot Imre darabja, az Országgyűlési szállás után két élőképet mutat be a társulat A nemzet nagy halottai és A nemzet őrszellemei címmel. Az elsőben a múltat, a másodikban a jövőt dicsőítik. A jelenről nem esik szó... Február 2-án, Molnárné javára Offenbach operettjét, az Eljegyzés lámpafénynél-t adják, ahol az egyik kuplét Együd a következő alkalmi szöveggel énekli:

"Föl most kedves testvéreim, föl!
Mondjunk egy buzgó imát:
Éltesse Isten a hazának
Minden száműzött fiát!"

Kétség sem férhet hozzá, hogy ekkor mindenki Kossuthra és társaira gondol.

Március 15-én a tilalom ellenére díszelőadást hirdet, ahol Jókai versét, a Petőfi keresők-et, maga a direktor adja elő, ezt a II. Rákóczi Ferenc fogságának 5. felvonása követi, majd a díszmagyarba öltözött színészek a közönséggel együtt elénekelik a Himnuszt. Az estet végül a zenekar a Klapka indulóval zárja. És ez csak néhány a hazaszeretetre buzdító, politikai indíttatású tette közül.

Szinte szükségszerű, hogy Molnár kíméletlenül szókimondó, köntörfalazást nem ismerő, elkötelezetten bátor színháza egy sereg embert megbánt. Ezek azután zokon véve a bírálatot, kígyót-békát kiabálnak a színészekre, s a szegedieket a társulat bojkottálására biztatják. A sértett polgárok keltette vihar olyan méreteket ölt, hogy a Szegedi Híradónak egy cikket kell szentelnie a dolgok helyretételére:

"A múlt századokban, midőn még a szellemi művelődés a mainál sokkal alantabb fokon állt, találkoztak egyének, kik, mivel a színészet élő tükrében hiu- vagy gonoszságaikat megpillanták, elég bárgyuk voltak mindent elkövetni a

369  

színészet megbuktatására; de a jó szellem erősebb lévén, kajánságuk dacára ez nem sikerült, s ők gúny és nevetség tárgyai lőnek.

Nem kétlem, ma is találkoznak olyanok, kik gyöngesé­gö­ket elrejteni nem tudva, ily keserű kiáltásra fakadnak: nem járok színházba, mert ott engem kicsúfolnak; s itt van bebizonyítva a színészet roppant iskolája, hatalma s szükségessége. Ha tehát találkozik oly egyén, ki magát a színpad alakjai valamelyikével kellemetlen hasonlatba hozza, igyekezzék azon kedves alakokhoz hasonlítani (vannak minden nemből ilyenek), kik a nézőben rokonszenvet költenek s magukat megkedveltetik, s ekkor azon végtelen jó lesz elérve, hogy a bárgyúak megszűnnek. Azért tisztelt társaim! Ne ragadjon ránk azon bohó előítélet, hogy egy vagy más színdarab előadatása vagy valamely túlbuzgó színész játéka miatt egyik legszebb országos intézetünket, a színházat megvessük."
453

Az írás "beküldetett", tehát olvasói levél. Ám stílusa és mondandója miatt nem lennénk meglepve, ha azt maga Molnár küldte volna be!

Molnár 1860. szeptember 7-étől 1861. március 25-ig 159 előadást tart, ezek között a Bánk bán-t és a II. Rákóczi Ferenc fogságá-t, melyeket a cenzúra eltiltott. Ám a hazafias darabok kivételével, a többi előadást oly gyéren látogatja a közönség, hogy 1861. január 25-én kénytelen ismét segítségért - most már egyenesen a polgármesterhez fordulni. Ugyanis végre megkapta az engedélyt a később majd Budai Népszínház néven nagy hírt szerző teátrum megnyitására. De szegedi színházmenete oly rossz, hogy joggal fél az anyagi bukástól, ami azt jelentheti, a budai színházalapításából semmi se lesz.

"Kegyeskedjék azon helyzetet tekintetére méltatni" - írja a város első emberének -, "mely Hazánkban a színészeti ügyben éppen e nemes és legnagyobb városban egyedüli; t. i. a fölötte költséges színházi bér, zenekar, világítás, és a jelen viszonyok miatt leginkább a hétköznapokoni gyér pártfogolás - melyek annyira megnehezítik állásunkat, hogy nem volna csoda, ha irigyelnők a sors azon viszás­ságát, mely Hazánkban több városban a német színészetnek ingyen színház, ingyen fűtés, ingyen zene és világítás mellett még tetemes subventiót is nyújt.

370  



Molnár György levelének első oldala

371  



Az utolsó oldal Molnár aláírásával

372  

Mi ezt, valamint 11 évig egy magasabb eszméért nyugodtan elviseltük, úgy a mindenféle nyomasztások alatt, magunkhoz hívek maradva egy viszontagságos élet egész küzdése közt folytattuk, s teljesítettük kötelességünket, hivatásunkat, mely Nemzetiségünk fenntartása volt.

De most, a midőn Hazánk fővárosába a vidéki színészetet roppant akadályok után végre - habár rövid időre is - bevihetjük, lehetetlen lehangoltsággal nem tekintenünk megrongált anyagi helyzetünkre, mely ezen fontos, és - mert innen indul ki - Szeged városára is érdekkel bíro vál-­lalatot meg zsibbasztaná, ha Sz. kir. Szeged várossa tekintetes nemes tanácsa tőlünk, ügyemtől, jövő vállalatomtol elfordulva segélyét nem nyujtja, és a magára hagyatott, árvaságában nyomasztásában is kötelességét magyar hűséggel teljesítő vidéki színészetet saját honában e legnagyobb s legmagyarabb városban első fényes példaként segélyben részeltetni nem kegyeskedik. Ezen segély legüdvösebb midőn most a hétköznapi előadások deficitjei súlyos teherként nehezednek vállaimra..."
454

E drámai sorok után - Molnár a hatás mestere! - ígéretet tesz arra, hogy társulatát a nyáron egybe tartja, és októberben, a téli szezonra ismét visszatér Szegedre. Fenti levelével egy időben pedig a Kaszinó Egyesületet arra kéri, támogassa a polgármesterhez intézett folyamodványát. Az egyesület vezetősége pártoló levélben fejti ki, hogy "miután köztapasztalás szerint igazgató úr mindeddig a városi közönség megelégedésére működött és részéről teljesítetlenül semmi sem is marad, mi a magyar nemzetiség és ezzel édes anyai nyelvünk és a közművelődés terjesztésére megkívántatott, és becsülettel is kívánván tőlünk távozni, hogy kevés idő multával fővárosunk Budapest közönségét részesítse színielőadásaiban.

Ennélfogva a Kaszinói egyesület a város kebelében működő színtársulat nyomasztó helyzetét - a föntisztelt Tanács és képviselői testület hathatós pártfogásába tisztelettel és azzal ajánlani bátorkodik, hogy a tekintetes városi hatóság részéről valamint a mult évben, ugy az idén is a színtársulat érdeme szerinti segélyezésben részesittetnék."
455

A grémium kedvező döntést hoz, "a magyar színigazgatót és társulatát segedelemben részesíteni elhatározza, és ezen elhatározás kapcsában a segély pénz mennyisége

373  



A repülő csizmadia plakátja



Budai Népszínház

374  

500 ftban megállapítatván, annak folyamodó színigazgató Molnár György részére a főkamarási hivatal által tellyesítendő kifizetése is egyúttal megrendeltetett. Ezen felül, a testületileg elhatározott segélyen túl a még hátralevő színidőszakra zártszékek tekintetében teljes számú bérletnek a közgyűlés tagjai közt leendő szerzése végett aláírási ív köröztetéssel az indítványozó Bérczy Antal főkapitány megbízatott."

Az 1861. február 4-én tartott közgyűlés kedvező döntésében nyilván az is közrejátszik, hogy január elejétől már újonnan választott tisztségviselők ülnek a tanácsban, élükön az új polgármesterrel: Osztróvszky Józseffel, a színház nagy barátjával.

Molnár sietve mond köszönetet, hisz az összeg gyakorlatilag fedezi a színház bérlésének költségeit.

"Mélyen meg indult hálás érzelemmel, alázatos köszönettel vettem Szeged lelkes képviselő testületének azon hazafias buzgalmú nagylelkű határozatát, mely igazgatásom alatt itt működő színészetet 500 ft segélyben kegyesen részesíti.

Szerény viszonzásul elhatároztam folyó évi Március hó 4ik napján - bérletfolyamban, de az egész előadás tiszta jövedelmével a helyi szegény ápoló intézet gyarapítására egy színi előadást rendezni, melynek sikerére a tekintetes képviselő testületet, Szeged czéheit és egész közönségét tisztelettel meghívom..."
456

Néhány nappal a 46 ft 20 krajcár bevételt hozó, jótékony célú előadás után, 10-én délután négy órára nagy tömeg gyűlik össze a színház udvarán, "hogy a művészet egyik szerény, de szorgalmas és türelemben úgy, mint erényekben gazdag papnőjének az utolsó tiszteletet megadja." Az előző nap elhunyt Kovácsné Fehér Karolina színésznő, Molnár társulatának tagja, talán vasvári Kovács József színész hitvese volt. Működéséről csak annyit tudunk, hogy "nála a kis szerepek jól valának betöltve." A Szegedi Híradó egy apró csínytevését is felidézi: 1860. november 6-án a Parlagi Jancsi című darab előadásán rögtönzött szövegekkel nevettette kollegáit. A 28 éves színésznővel a Morbus Hungaricus végez. A színház udvarán a megboldogult koporsóját művésztársai veszik körül, dalárda

375  



Molnár György köszönő levelének első oldala

376  



Három oldal a Kaszinó Színügyi Bizottmány előterjesztéséből

377  



378  



379  

búcsúztatja, s a sírnál a színház zenekara játszik gyászdalt, Erdélyi Náci vezetésével.

Mintha a sors kárpótlást akarna nyújtani a gyászoló társulatnak, a Palánk 352-es számú házában, március 29-én, Brandt György színházi díszletmester felesége Major Mária életet ad Gyula nevű fiuknak. Az édesapa valójában az 1850. május 1-jén Bóránd György néven színre lépett kiváló tenorénekes. Kezdetben népszínművek és vígjátékok kedélyes apaszerepeiben aratja sikereit, de remek rajzkészsége miatt az előadások dekorációit is vele készíttetik el direktorai. Ez utóbbi képességére büszkébb, mint remek komédiás vénájára, ezért előszeretettel nevezi magát "díszítőnek", ami akkoriban a mai díszlettervezőnek felelt meg. Kisfia, Gyula, apja minden jó tulajdonságát örökli majd, és életútja Szegedtől a Népszínházig ível, ahol Hegyi Aranka kitűnő partnere lesz. "Fürge, groteszk fiú" - írta róla Verő György, a Népszínház rendezője és krónikása -, "s ügyes rendező. Sajnos betegen távozik Pestről s korán elhal."

Mielőtt a társulat Pestre telepedne, Molnár a Szegedi Híradóban megjelentetett levélben, elköszön közönségétől. "...Mi ismét vándorútra kelünk, mely először is hazánk fővárosába vezet bennünket" - írja egyebek között -, "hogy újra hangoztassuk nemzeti nyelvünket, hirdessük nemzeti dicsőségünket, művelődésünket, terjesszük dicső hazai nyelvünket. (...) Ez a közel jövőbeni nemes feladatunk, a közel múltban Szeged n. é. közönségének körében szintén ezirányban igyekeztünk működni, melyben e nemes várostól és közönségétől hazafias kitartó részvéttel támogattattunk - és úgy fogunk a jövő ősszel általunk újólag megnyitandó színiszakra visszajönni, gazdagabb tapasztalással, még több tanulmánnyal és nagyobb erővel."457

Ezzel a búcsúszóval lezárul a szegedi színjátszás sokak által "aranykornak" nevezett szakasza. Valóban aranykor, ha a művészi eredményeket nézzük, viszont anyagi szempontból tragikus időszak. Molnár 1865-ben erről az időről így írt a Szegedi Híradóban:

"Én 1300 frtig költöttem a szegedi színházra és színpadra egy téli idényben, és megtaláltam hasznomat, az azelőtti ketrec felsőpáholyok így kapóssakká lettek, a színpad némi dísze, csínja vonzóbbá tette előadásaimat, s nekem - őszintén mondhatom - hogy ha kezdő igazgató nem lettem volna, s pedig a semmiből, tehát adóságokkal; Szegeden

380  

egy téli idény alatt pár ezer frt fölösleges hasznom is maradt volna. Mennyivel több, ha például, (...) egy-egy rendkívüli napon a nagyobbított karzat által nagyobb jövedelemre tehetek vala szert, s a kitágított, teljesen fölszerelt, helyesen berendezett színpad előadásaival ilyen nagyobbszerű jövedelmeket többszörözhettem, biztosíthattam volna magamnak."

Mivel ez csupán óhaj maradt, Molnár György alig kerülte el a csődöt, amibe a közönség tartós részvétlensége kevés híján sodorta. Csak az Osztróvszy vezette városatyáknak köszönhető, hogy nem következett be anyagi bukása, s így megmaradhatott a reménye arra, hogy megalapítsa majd a magyar színházi életre oly nagy hatást gyakorló Budai Népszínházat.

Molnárék távozása után újra életjelet ad magáról az addig tetszhalálba dermedt műkedvelő színjátszás, s a nyár folyamán két szegedi szerző művét is bemutatják. A szegedi kupec szerzője inkognitóban marad, míg az augusztus 14-én bemutatott A hontalanokat Rábaközy János jegyzi.

Május derekán váratlanul Szegedre érkezik a Szabó József és Philippovich István vezette együttes. A mintegy 30 tagú, jó erőkből álló társulatban találjuk a szegediek kedvencét, Tőkés Emíliát, Deésy Zsigmondot, a kitűnő jellem- és apaszínészt, Berzsenyi Károly rendezőt és Philippovits feleségét, Kőrössy Mimit, a szubrett szerepek avatott megformálóját. Mindössze 12 előadásra hirdetnek bérletet. Május 11-én mutatkoznak be és 31-én már a búcsúelőadásukat tartják. Műsorukon szép számmal szerepel hazafias darab, és sikerrel mutatják be Deésy Toldi Miklós első diadala című, nemzeti pátoszú művét is.

Június 8-án a tanácsülés Havi Mihály színigazgató és Döme Lajos színész kérését tárgyalja, akik az újszegedi sétaligetben népszínkör építésére kérnek engedélyt. A kérést véleményezésre a szépítő bizottmányhoz küldik, és ezzel megkezdődik az irat vándorlása a bizottságok között. Hosszas bolyongás után a kérvény kiegészítve, és már Döme Lajos aláírása nélkül augusztus 8-án a Szeged város Bizottmányi Közgyűlése elé kerül. Havi ebben már "egy nyári színi előadásokra alkalmas eleven színkör felállítására" kéri az engedélyt, és azt, hogy a népkerti kertész ingyen adjon számára csemetéket, bokrokat és virágokat. A

381  




kérelem ismét visszakerül a szépítő bizottmány asztalára, és mivel lassan beköszönt az ősz, az egész ötlet aktualitását vesztve, feledésbe merül.458

Míg folyik az aktatologatás a nyári színház ügyében, a Szegedi Híradó világgá röppenti a hírt: "Nyiry György színitársasága pár nap óta körünkben van." Nyilván kell is a figyelem felkeltés, hiszen a július 27-étől folyó előadások üres házak előtt zajlanak. Igaz, a tikkasztó hőség elveszi a szegediek kedvét a színháztól. Még a máskor telt házakat vonzó Lendvay házaspár vendégszereplése sem képes becsalogatni a közönséget. Ha pedig egy-egy néző mégis betéved a fullasztóan meleg nézőtérre, hamarosan kiűzi őt onnan a csillár füstölgő lámpáinak bűze. Nem csoda, ha az augusztus 10-ei, közönség nélküli jótékony célú előadás után megkezdődik a társulat szétesése. Két színész - Horváth és Egri - továbbáll, és a szerepek kiosztása egyre nagyobb nehézséget okoz a direktornak. Most áldja csak szerencséjét Döme Lajos, aki Nyiry színésze, hogy kútba esett az újszegedi színkör felállításának terve. A balszerencsés igazgató még két hétig kísérti a sorsot, azután 27-én, maradék társulatával eltávozik Szegedről.

Több szerencsével jár a Szent Mihály-napi vásárra, Sze­gedre érkező Takács Ádám-féle dráma és népszínmű

382  

társaság. A 40 éves direktor kiváló jellemszínész, a Shakespeare-szerepek avatott alakítója, a hatás jó ismerője. Ezért is kezdik október 5-én Szigligeti népszerű darabjával, a II. Rákóczi Ferenc fogságával előadásaikat. S lám, Fortuna istenasszony kegyes hozzájuk, a vásárra összesereglett emberek tömegesen látogatják a színházat. Nagy tetszést arat opera és quodlibet estjük, ám legnagyobb sikerük egy történelmi drámához, a Görgey Artur avagy Világos végnapjaihoz fűződik. Szerzője Dálnoki Gaál Gyula intrikus és jellemszínész. A darabot röviddel szegedi bemutatója után betiltják, ám Németországban és lengyel földön még sokáig műsoron marad! A társulat mindössze hat előadást tart, azután tovább utazik a városból.

Az év folyamán nem csak Szegeden, hanem országszerte is megszaporodnak a hazafias érzést serkentő, nemzeti öntudatot növelő, az elnyomók ellen lázító darabok és színházi előadások. Ezért a helytartótanács leirattal fordul a polgármesterekhez:

"A jelenlegi válságos körülmények között olly színművek tűntek fel és színpadi előadásra kerültek, vagy már az előtt létezett színművek olly irányba átváltoztattak, mellyek rakonczátlansággal és pajkossággal telve, a törvényes rend fentartása kívánalmairól megfelejtkezve, a kormány közegei ellen gyűlöletet szítanak, és a multat elferdítve, vagy kárhozatos körülményeiben igazolni törekedve a megindult politikai szenvedélyek árját még magasabbra korbácsolni iparkodnak." Ezeket a műveket és előadásokat "személyes felelősség terhe alatt" el- illetve be kell tiltani!

A szegedi városi Rendőri Bizottság - nyilván a Dálno­ki-­darab hatásától megriadva - még félreérthetetlenebbül fogalmaz: "olly darabokat, melyek az 1848/9 hadjáratokra vonatkoznak, vagy melyek élő személyeket ábrázolnak, színpadra vitetni semmi ürügy alatt meg ne engedjenek."459

De nem csak a komédiásokra köszönt rossz világ, a szabadelvű polgárokra is nehéz napok várnak. A főispáni helytartó leváltja a hazafias gondolkodású Osztróvszky József polgármestert a hozzá hű hivatalnokokkal együtt, s helyükre Bécs-barát városvezetőt és tisztviselőket ültet. Az alig megenyhült politikai légkör ismét fagyossá válik Szegeden is.

383  

Talán ez az egyik oka annak, hogy télre nem érkezik társulat a városba. A másik az, hogy Molnár ígérete ellenére októberben nem tért vissza Szegedre, hanem szeptember 14-én, a fővárosban megnyitotta a Budai Népszínházat. Ám arról, hogy a következő téli időszakot Budán tölti, Szigeti Imre soproni színigazgató már júliusban értesült, és nyomban jelentkezett az üresen maradt színház bérletére. Azt azonban nem kapta meg. Állítólag már odaígérték egy német társulatnak. Kinek? Senki nem tudja! Mert az állítólagos együttes nem érkezik meg. Így azután a bódészínház egész télen át lelakatolt ajtókkal árválkodik.460

1862. február 15-én a Szegedi Híradóban jelenti be Szigeti Imre, hogy "42 tagú drámai társulatával március első napján megkezdi működését." Bár a bérletezésben Kemén­dy Nándor is segít, a "szervezés" gyengén sikerül. Alig néhány páholyt és zártszéket jegyeznek csak elő. A direktor egyedül a napi jegyvásárlásban reménykedhet. A tartózkodás érthetetlen, hiszen a társulat kitűnő erőkből áll.

Az igazgató, a 31 éves Szigeti Imre - Szigeti Józsefnek, a Nemzeti Színház kitűnőségének testvéröccse - minden szerepkörben otthon van. Rutinos színész, ám kezdő igazgató. A színházi legenda szerint, 1860-ban 100 000 Ft-ot örökölt, és nyomban úgy döntött, a pénzt színigazgatásba fekteti. Társulatot szervezett és Győrött igazgatásba fogott. Gazdag díszlettára és gondosan összeválogatott ruhatára híres a szakmában. Felesége Hirtling Mari naiva és társalgási szerepekben jeleskedik. Nevesebb tagjai közé tartozik Odry Lehel, aki igen kanyargós úton jut el Thália templomáig. A gimnázium elvégzése után vaskereskedő tanonc lesz Baján, majd Bécsbe megy, hogy magánúton könyvelést tanuljon. Ott figyelnek fel gyönyörű baritonjára és rábeszélik, tanuljon énekelni. Hazatérte után Molnár György­höz szerződik, Pécsre, énekesnek. A társulattal Gyulára is elvetődik, ahol Szamosy Elek, Munkácsy mestere festeni tanítja. Most még csak 25 éves. Később majd a Nemzeti Színház operaénekese lesz, ő írja Erkel operájának, a Brankovics Györgynek librettóját, és az ősbemutatón a címszerepet is elénekli. A 23 esztendős Angyal Ilka földbirtokos apja mellől állt a komédiások közé. A népszínművek nyelves, minden lében kanál nénémasszonyaiban országszerte utolérhetetlen. Később maga is ír népszínműveket. Közülük a legmaradandóbb Az árendás zsidó

384  

lesz. Tamássy Józsefet a szekundák irányították a színészet felé. Nemesi származású apja a tanulni nem akaró gyereket iparosnak adja. Inaskodott, mint pék, molnár, lakatos, szűrszabó, míg végül színésznek szökik, s Marcaliban beáll Szuper Károly társulatába. A Bach-korszakban a kemény nyakú, szilaj magyar fiatalembernek sokszor meggyűlik a baja a zsandárokkal. A daliás termetű, tüzes szemű, szép hangú, tehetséges színészt néhány esztendő múlva majd a Nemzeti Színház Pestre csábítja, ahonnan - megnyitása után - a Népszínházhoz szerződik át, Blaha Lujza partnerének.

A társulattal "pályázik" Kölesi Antal és családja is. Az apa színész és színpadi festő, az anya, Kölesiné Ponti Lujza a kórust erősíti. Velük van Kölesi fogadott leánya Lujza is, aki 12 évesen már kisebb szerepeket alakít. Fiúkat is ügyesen játszik, így már korábban sikere volt Szigeti József-Egressy Béni a Szép juhász című népszínművének kisbojtárjaként. Ő később majd Blaha Lujza néven lesz "a nemzet csalogánya."

Február elején, vagy talán korábban, Szegedre jön a városban már ismert Várady família. Az asszony, Németh Emília ismét gyermeket vár. Várady Ferencet, a kiváló jellemszínészt - mivel a színi pályán három azonos nevű is működik - a szakma megkülönböztetésül a "becsületes és malacpecsenyét kedvelő" jelzővel ruházta fel. Különben Várady arról is nevezetes, hogy debreceni szerződése idején az éppen ott színészkedő Petőfi Sándor lakótársa volt. A házaspár példás családi életet él. Hosszú házasságuk alatt született 12 gyermekükből 6 később a színi pályát választja. Köztük lesz a február 7-én világra jött Rózsa is. Rózsa tehetségesebbnek bizonyul későbbi élete során, mint az ugyancsak Szegeden született bátyja, Ákos. Szende és naiva szerepeket fog játszani, ám igazi képessége majd szubrett szerepekben bontakozik ki.

A társulat március 2-án kezdi meg előadásait Szigligeti - Szerdahelyi népszínművével, A csikós-sal. Az Andris bojtár szerepét adó Tamássy egy csapásra a szegediek kedvence lesz. Sajnos, csak kevés szegedinek, mert hiába jók az előadások, a közönség elmarad róluk. Ennek ellenére Szigeti márciusban fontolóra veszi egy újszegedi színkör építését, de siralmasan üres kasszáját látva, feladja tervét.461 Miután a bevétel továbbra sem nő, a színigazgatók

385  

régi fogását alkalmazza: vendégeket hív. Ám a vendégfellépések is csak félig telt házak előtt folynak. Még Szigeti Józsefnek, a Nemzeti Színház tagjának június eleji fellépései sem töltik meg a nézőteret. Pedig, aki színházba jön, különleges művészeti csemegében részesül. Shakespeare művében, a Tévedések vígjátékában a Szigeti testvérpár, József és Imre, az ikerszolgákat, a két Dromiót alakítja. Ha az avoni hattyú darabja, és Szigeti József játéka nem tölti meg a színházat, majd megtölti Balázsné Bognár Vilma csengő hangja és a népszínmű. És valóban, megtelik a színház! Balázsné Tamássy partnereként lép fel, és játékukat a színfalak mögül ámulva csodálja a társulat gyermekszínésze, a kis Kölesi Lujza.

Majd három évtized elteltével, akkori művészpartnereként, e sorokat írja Tamássy esküvője alkalmából az egykori gyermekszínész: Blaha Lujza:

"Mint kislány Szegeden láttam először játszani. Akkor olyan irigy és sóvár tekintetet vetettem színpadi feleségére: Bognár Vilmára. Kívánom, hogy az élet színpadán is sokan irigyeljék igazi feleségét, s viszont ön is azt találja fel hitvesében, amije én voltam magának a színpad deszkáin."

Milyen nagyhatású lehetett Tamássy színészi egyénisége és színpadi játéka, hogy még 30 esztendő elteltével is emlékezik rá ez a páratlan tehetségű színésznő!

Szigetiék távozásáig egyszer még megtelik a teátrum, Nagy Jakab tilinkóművész felléptére. Azután a június 18-án megtartott búcsúelőadást követően a társulat kiürült kasszával távozik a városból.

Augusztusban Hubay Gusztáv dráma- és népszínmű társulata érkezik Szegedre. A direktor mindössze egy 18 előadásra szóló bérletet tervez, de az érdeklődésre való tekintettel ezt egy fél bérlettel megtoldja. Így vendégjátéka augusztus 9-étől októbert 20-ig tart. Hubay az ország legjobb drámai- és parasztszínésze roppant szegény sorból küzdötte fel magát az igazgatói székig. Mindössze öt osztályt végez, azután kénytelen cipészinasnak állni. Nem sokáig bírja. Még csak 14 éves, amikor színésznek szökik. A szabadságharcban honvéd századosként harcol, ezért Világos után börtönbe zárják. Felesége, a finomlelkű Hirsch­linger Mária egy debreceni könyvkereskedő leánya, a naivák avatott ábrázolója.

386  

Társulata csupa jó színészből áll. Közülük is a legjobbak: Bodroghy Dénes az operettbuffók és jámbor apák megszemélyesítője; Mándoky Béla a fiatal hősök alakítója; Sztupa Andor a vidék legjobb jellem- és cselszövőszínésze, valamint felesége Kolonics Alfonza hősnő. Az együttes főrendezője Rónai Gyula, híres Shakespeare-színész, hitvestársa Prielle Lilla pedig elismert színésznő. "Művészete nemes, egyszerű és keresetlen. Színpadi alakjait rendkívüli bájjal ruházta fel. Szívhez szóló hangja meghódított mindenkit" - írta róla pályatársa, Mándoky Béla.

Bár a színházat nem sokan látogatják, néhány tagot mégis szívükbe fogadnak a szegediek. Különösen áll ez Bodroghy Dénesre és Lengyel Linára, akik szeptember 15-én itt tartják esküvőjüket. Lakodalmi ebédjükön Erdélyi Náci húzza a talpalávalót. Direktoruk nászajándéka egy jutalomjáték. A hazafias érzelmű fiatal pár erre az alkalomra a fővárosban, Molnár Györgynél oly nagy tetszést aratott, zenével feldúsított Budavár visszavételé-t választja. A siker Szegeden sem marad el.

Hubay, aki nem ad népszínműveket, eddigre szinte a tönk szélére jut, és arra kényszerül, hogy segélyért folyamodjon a város vezetőihez. "Bár a tanács mindent igyekszik megtenni a magyar színészet támogatására" - áll a szeptember 27-én kelt kiábrándító válaszlevélben -, "jelen esetben pénzt mégsem tud adni a városi pénztár kimerített volta miatt."462 A katasztrofális helyzet megoldásának kulcsát Bodroghyék sikeres jutalomjátéka adja a direktor kezébe: ha bevételt akar, zenés darabokat kell játszatnia! Októbertől tehát népszínműveket is műsorra tűz. Így sikerül neki a színház már-már megrekedt szekerét a kátyúból kirántania, s 20-án adósság hátrahagyása nélkül indulhatnak Győrbe.

Nem sokáig árválkodik a teátrum színpada, mert november 8-án Láng Boldizsár társulata, Dobsa: IV. Lászlójával megkezdi az 1862-63-as téli évadot. A direktor a nevezetes úttörő színész, Láng Ádám János unokája. Színi pályáját szeles gavallérként - ma táncos komikusnak nevezzük - kezdi, később drámai szerepeket is vállal, de igazi sikereit komikusként aratja. Zenei képzettsége és kellemes hangja révén népszínművekben is megállja a helyét. Felesége Prielle Emília a társadalmi színművekben és a

387  

vígjátékok dámaszerepeiben nyújt emlékezetes alakításokat. Láng előző állomáshelyén, Beregszászon különös helyzetbe kerül. Egy cenzori ellenőrzés során kitudódik, hogy nincs színdarabok bemutatására engedélye! Amikor ezért kérdőre vonják, azzal védekezik, hogy "ő is, apja, sőt nagyapja is színészek voltak, mindenki előtt ismertek, és még senki sem kért tőlük engedélyt, az elmúlt alkotmányos időszakban pedig erre nem is volt szükség." Uszkay György első alispán ekkor megszerzi számára a szükséges engedélyeket, s így Szegeden már "törvényesen" tarthatja előadásait.463

A társulat 1862. november 8-ától 1863. március 23-áig, távozásuk napjáig négy bérleti ciklusban és bérletszünetben összesen 78 előadást tart. Ám a színház iránti érdeklődés továbbra is roppant csekély, Lángnak folytonosan az anyagi bukással kell szembenéznie. December végéig csupán egy Petropolis nevű "kautschuk ember" szörnyűséges vásári mutatványai töltik meg a színházat. Pedig a vígjátékok mellett szép számmal kerülnek színre az egyre divatosabb Offenbach-féle operettek is. De nem csak a közönség közönyével, a kritika szüntelen ostorozásával is meg kell küzdeniük. 1863 januárjától ugyanis Szabados János - a későbbi városi tanácsnok, majd helyettes polgármester - veszi át a Szegedi Híradó szerkesztését, s ő nagyobb figyelmet fordítva a teátrumra, rendszeres színházi rovatot indít. Azonban ebben nincs köszönet! Az új recenzens első jelentkezésében nyomban mindenki tudtára adja felsőbbrendű véleményét:

"Ha egy vidéki színtársulat előadásait végignézzük, nem hegyezzük meg annyira bírálói tollunkat, mint tettük azt a nemzeti színház előadásai után. Tudjuk, hogy egy vidéki társulat egészben alig emelkedhet felül a középszerűségen, habár vannak is egyes tehetséges tagjai, kik aztán előbb utóbb a nemzeti színházhoz kerülnek. Ámde azt megkívánjuk minden vidéki színtársulattól, hogy a középszerűségnél alább ne álljon, hogy előadásai, ha minden műigényt ki nem elégítenek is, legalább ne legyenek élvezhetetlenek, hogy azon nehány óra alatt, mit a közönség az unalom elűzésére szánt - valamely nagyobb szellemi élvezetről nem is akarunk szólani - ne okozzanak bosszúságot. Ennek elkerülésére szükséges 1-ször a társulat erejéhez

388  

mért darabok előadása, 2-szor a szerepek becsületes megtanulása. Csupán ennyi szükséges."

Vajon miért nem "emelkedhet felül" egy vidéki társulat a középszerűségen? Erre nem ad választ kritikusunk. Az általa eddig látott 4 előadásról - 2 vígjáték, és 1-1 dráma illetve népszínmű - a következő véleményt alakítja ki:

"az első gyöngén, kirívó készületlenséggel, a második művészi szerkezetéhez mérve, valamivel jobban, a harmadik minden bírálaton alul, a 4-dik kielégítően volt előadva."464

Ha igaz a bírálat, akkor érthető, miért nem járnak a szegediek nagyobb számmal színházba. De vajon igaz-e?

Most nézzünk néhány példát a színészekről alkotott véleményéből.

"A női tagok közül Barna Mari ugylátszik leghasználhatóbb tagja a társulatnak (...) jó színpadi alakja, kifejező arca, s eléggé hajlékony mozdulatai vannak; ámde hangját nem tudja hajlítani, sőt amint észrevettük, azt rossz szokásból erőnek erejével felsrófolja annyira, hogy néha kellemetlenül érinti a fület. (...) Szilágyi Teréz csinos alakkal, s elég színpadi otthonossággal bír, (...) szerepét meg szokta tanulni."

Ezt talán azért hangsúlyozza, mert több bírálata szerint "a tanulás nem tartozik a társulat erényei közé.

Szilágyiné és Pozsonyiné az idősebb szerepkörben betöltik helyeiket, legfőbb hibájuk a túlzás, melyben a szakma személyesítői leginkább szenvednek. (...) Ponori Rózát több szerepben látni. Játék tekintetében sokat haladt, de hangja egy cseppet sem képződött, s még gyengébb, mint volt. Ajánljuk, hogy ne énekeljen, mert ez a tehetség nem adatott meg neki. (...) Lenkeiné, mint segédszínésznő megfelel szerepkörének. Körösi Ilka ügyes szobaleány, nem fog ártani, ha többször fölléptetik. (...) Szigetiné jó színpadi alak s igen szépen tud öltözködni, e tekintetben is sokat tanulhatna tőle a társulat némelyik női tagja. (...) Átalában a női tagok tekintetében a társulat ellen kevesebb kifogásunk van, s ha az igazgató úr egy jó népszínmű-énekesnőről gondoskodik, a női társulat egész lesz.

A társulat férfi-tagok dolgában sokkal gyöngébb. Láng megmutatta, hogy tud játszani, ha akar. Egyébiránt egy színigazgatónak azon kell iparkodni, hogy mint ilyen, legyen

389  

ember a gáton, s a sok gond, vesződség mellett, mely az igazgatói tiszttel jár, nem vesszök rossz néven, ha gyönge színész marad. A férfi-tagok közt mindenesetre első helyen áll Balla, szép alak, sugár termet, erős, csengő hang, oly adományok, amelyek mellett, miután a tehetség sem hiányzik, a legszebb színpadi jövőt bátran jósolhatjuk az ifjú színésznek. (...) Zombori annyi érdemmel bír, hogy betanulja mondókáját, de mozdulatai nehézkesek, hangja érctelen, arcjátéka semmit sem fejez ki."

Így látja a fővárosból jött ítész Láng társulatának jelesebb tagjait. A szokatlanul kemény, néha fölényesen lekezelő bírálatok elriasztják az amúgy is érdektelen közönséget, és elcsüggesztik a színészeket. Aki jobb kritikát kapott, azt fúrni kezdik a ledorongoltak, a társulat egysége megbomlik, a viták, veszekedések mindennaposakká válnak.

Január végén három előadásra, Szegedre jön Láng sógornője, Prielle Kornélia. "Első fölléptére a színház egészen megtelt" - írja a Szegedi Híradó. - "Mennyire kivált a finom árnyalatú, szellemdús darabban a jeles színművésznő a többnyire élettelen szereplők közül, kik sem mozogni, sem beszélni nem tudnak s bosszúságára voltak a vendégművésznőnek és a közönségnek egyaránt." Láng külön is megkapja a magáét: "az igazgató úr ugyan csak kitett magáért. Ő csakugyan a szerep nemtudásban is első személy a társulatnál. (...) Hallottunk annyi badarságot, annyi émelygős súgó-segítő szóismétlést, szónyak-kifacsarást, hogy belefájdult a fejünk. A sok helytelen közbeszólás, örökös sorra igazító pisszegés mellett nem menthette meg az előadást még Prielle remek játéka sem..."

A vendégjáték a várttal ellenkező hatást ér el. A társulat fegyelme és hangulata tovább romlik, a közönség pedig Prielle távoztával ismét elmarad a színházból. Az elkeseredett igazgató szokatlan lépésre szánja magát. Február elején, a piacon egy szekérről tüzes szónoklatot mond színészei védelmében - a kritikus ellen! A nem mindennapi beszéd egy részletét - a Szegedi Híradó 1863. február 7-ei száma jóvoltából - most felidézhetjük.

"Színi referens úr csak imént érkezve meg Pestről közénk, s telve fővárosi igényekkel azokhoz méri előadásainkat. Ez nem igazság. Referens úrnak nem kellett volna bírálatában megfeledkeznie, hogy anyagi szükséggel küzdő, s a

390  

mindennapi bevételekből élő vidéki színtársulattal van dolga, mely egyenkint és összevéve a bizonytalansághoz van szerződve, mely egy éven át három vagy négy hóig tartó keresetéből alig gyűjtögethet össze annyit, hogy aztán nyolc hóig legyen mit zálogba tenni vagy eladni. Ezen az egész éven át folyó anyagi küzdelem mellett majd minden tagnak pihenés nélkül naponkint folytonosan (gyakran új szereposztással vagy új színművekben) fel kell lépni. E nehézségek közt nem rendelkezhetvén kellő phisicai idővel a színművek betanulására, tőle magas igényeket kívánni méltányosan nem lehet. De nem vette figyelembe referens úr azt is, hogy oly költséges vidéki színház, mint a szegedi, egy sem levén az országban, ennélfogva itt kétszeres nehézségekkel kell küzdeni, s kétszeres gondot ad a társulat fentartása az igazgatónak, a kinek minden nap a színpadi készület s fáradozásai mellett, a legsürgőbb anyagi ügyekkeli vesződései, s idejét elrabló teendői közt, még mindennap a lételért is kell küzdenie. Mindezeknek meggondolása tehát egy kis méltánylást érdemelt volna a referens úr részéről is."

Bár a kritikus dolga kétség kívül az, hogy a produktumot bírálja, ne a körülményeket, mégsem hagyhatná figyelmen kívül Láng keserű szavait, melyek világosan rámutatnak a vidéki színjátszás haladását gátoló akadályokra. Láng kimondja a kimondhatatlant: a színész és színigazgató állandó létbizonytalanságát, a mindennapi hajszát, ami lehetetlenné teszi a művészi elmélyülést, valamint a közönség kegyének kiszolgáltatott anyagi függőséget. Márpedig ezek együttesen határozzák meg a társulatok műsorrendjét, előadásaik színvonalát, amik viszont döntő befolyással vannak az ezerfejű cézár ítéletére. Ennek ellenére a sajtó továbbra is csak az előadásokat kritizálja, a mostoha viszonyokról pedig egyetlen szót sem ejt. Meg is lesz az eredménye! A közönség végképp elfordul a színháztól, s még a bevétel reményében felléptetett vendégművészek - Füredi, Szépné, Bényei - is csak alig-alig hozzák be szerepeltetésük költségeit. Láng fizetésképtelenné válik, ruhatárát és díszleteit lefoglalják, szerződtetett tagjai közül többen elhagyják a társulatot.465 Ekkor katasztrofális helyzete szanálására még egy kísérletet tesz: március 16-ától vendégjátékra hívja az országos turnén levő Molnár Györgyöt.

Molnár ezúttal, mint Apraxin Júlia turnéjának szervezője és tagja jön Szegedre. A különös nevű műkedvelő színésznő

391  

gazdag orosz grófi család sarja. A magyar szabadságharc iránt érzett rokonszenve hozta Magyarországra s itt, 1849-ben Batthyány Artúr neje lett. "Júlia afféle Geor­ges Sand volt Pesten - élénk irodalmi tevékenységet fejtett ki, szavalt, regényt és színdarabot írt, újságot alapított és szerkesztett, sőt színésznőként is szerepelt. S emellett utazgatott, jótékonysági koncerteket szervezett, hazafias tüntetésekben vett részt, még párbajozott is! Molnárhoz feltehetően igen gyengéd szálak fűzték, legalábbis Molnár első felesége szerint, aki azt vallotta, hogy e nő volt házasságunk megrontója. A turné apropóját az adta, hogy a nehéz helyzetben lévő Budai Népszínházban Molnár felléptette Apraxin Júliát, ki írói és honleányi babérjai mellett színésznői babérokra is pályázott. A siker óriási volt! A közönségnek imponált a magyar népet szerető, sőt istenítő orosz arisztokrata, kinek féktelen temperamentuma és túlzásig fajuló idealizmusa Molnár méltó párjává avatta. A két feltűnési vágytól fűtött, de mindamellett rokonszenves művész kitalálja, hogy egy hazafias műsorral körbeutazzák az országot s a bevételből a Budai Népszínházat támogatják. Az ötlet zseniális! Kérni sem kell, a vidéki városok versengenek a híres grófnőért és csapatáért (amit Molnár, a grófnő, Bényei István és a grófnő barátnője alkotott.)"467

Láng meghívása nyomán e turné egyik állomása lesz Szeged. A Szegedi Híradó már jó előre beharangozza Molnárék érkezését. Az előadásokra annyian váltanak jegyet, hogy még a színházi zenészek is a kakasülőre szorulnak. A műsor - a Bánk bán, a Szigetvári vértanúk egyes részletei, valamint A gyertyatartó című egyfelvonásos - óriási sikert arat. Molnárék 3 előadást adnak, azután az alkalmi társulat 19-én továbbmegy a szomszédos Szabadkára. A kritika természetesen az egekig emeli az előadásokat, hosszan dicsérve a grófnő nemes szándékát. Láng Boldizsárt azonban nem menti meg a sikeres vendégjáték, és néhány bérleti előadást elhagyva, március 23-án megmaradt színészeivel távozni kényszerül Szegedről.

Az elárvult színházban alig két hét múlva, 1863. április 7-én Offenbach: Orfeusz az alvilágban című operettjével megkezdi előadásait a Szabó József és Philippovits István vezette együttes. A társigazgatók Aradról telepítik át kitűnő erőkből álló társulatukat. A tagok között olyan jeles énekeseket találunk, mint Cantarelli Mateo tenorista, Marcell

392  

Géza basszista, és a színészek közt ott van a szegedi színház későbbi igazgatója, Aradi Gerő, a neves társalgási színész is. A mintegy 30 tagú trupp legkülönösebb figurája Krasznay Mihály. Művészként nem jelentős, ahogy a színi szakmában mondják: vendéglői színész, utolérhetetlen anek­dotázó. Francia emigráns őseinek nevét, a Franois de la Mouche-t Mustárdyra magyarosította, ám mivel Krasz­nán született, művésznévnek a Krasznayt használja. Szereti megjátszani az arisztokratát. Vakító fehér bőrkesztyűt hord, délutánonként vékony sétapálcáját pörgetve a piactéren sétál, s jobbra, balra köszönget. Néha leereszkedően megáll, szót vált valakivel, azután beül a kávéházba, ahol az előadásig múlatja az időt.

Annak ellenére, hogy a társulat repertoárján jobbára operett és opera szerepel, prózai előadásaik is jó színvonalat képviselnek. Aradról mégis üres kasszával, a csőd széléről menekülnek Szegedre, remélve, hogy itt majd rendezik zilált anyagi helyzetüket. Mivel tudomásuk szerint a városban már hosszabb ideje nem tartottak opera-előadásokat, gyors egymásutánban mutatják be Donizetti, Verdi, Weber és Meyerbeer műveit. Ám a közönséget még ez a szokatlanul gazdag választék se csábítja be a nézőtérre. Ekkor némi bevétel reményében április végén három előadásra Szabadkára mennek.

A Híradó eddigi működésüket így foglalja össze:

"Az első színibérlet néhány napi deficittel, melyet az igazgatóság jól kiszámított bérletszünetekkel iparkodik helyreütni, nemsokára lefolyik. Mint halljuk még csak egy bérletet tervez a társulat aztán tovább utazik. Hogy télire ismét visszakerüljön, úgy hisszük, a közönség ezutáni pártfogásától függ, melynek kinyerésére az igazgatóság mindent véghez fog vinni. Az eddigi működéssel (...) meg lehetünk elégedve s ennél, kivált ha drámai tagokban erősbül, jobbra jelenleg nem számíthatunk." Majd gúnyosan fűzi hozzá: "Halljuk, hogy városunkban él egy színházi bizottmány is, működése vagy hatása körét eddig még nem ismerjük. Nem is adja mostanában létezésének jelét..."468

Szabadkáról visszatérve, május 2-án ismét Offenbach operettel, a Fortunio dalával folytatják előadásaikat. Ezúttal több próza és népszínmű is szerepel műsorukon, amire három magyar operát is felvesznek. Május 10-én Doppler Ferencnek, a tehetséges fuvolaművésznek Ilka és a huszártoborzó

393  

című zeneművét mutatják be. A Hölgyfutár írta az 1849. december 29-iki, első előadása után: "Hosszú bírálatot nem akarunk írni zenéjéről, (...) de annyit mégis elmondunk, miszerint a magyar elem túlnyomó benne s a hangszerelés igen szerencsés. Mindamellett nincs elárasztva túlságosan hatás utáni kapkodással. Dallamszerű igen sok van benne s többszöri hallás után bizonyára még több előnye fog kitűnni." Az abszolutizmus éveiben, mint a remélt szebb magyar jövő hangja szólalt meg időnként az Ilka. Május 14-én a Hunyadi László dallamai csendülnek fel, majd 16-án A kunok, Császár György operája kerül színre. A szabadságharc első esztendejében, szeptember 16-án bemutatott műről ezt írta az egyik lap: "A zeneszerző mindent elkövetett, hogy hatni tudjon a hallgatóra és annyi cukrot zúdított reánk, hogy féltjük tőle a gyomrunkat. Ó, ti fiatal zeneszerzők, nem tudtok, vagy nem akartok másképpen írni? Császár ellesett egyes hatásos eszközöket Donizettitől és Verditől, ezeket meghintette paprikával és azt hiszi, hogy magyar zenét írt." Az új magyar opera ennek ellenére tetszik a közönségnek, állandó műsordarab marad, és szinte reprezentatív ünnepi darabnak tekintik a két haza minden operát adó színházában, így Szegeden is. A direkció közönségcsalogatónak még egy pesti "Lát és géptani" mutatványosnak is helyet ad, de a nagyérdemű erre se kíváncsi. A hihetetlenül nagy aszály elveszi az emberek kedvét a szórakozástól. A színház vezetői ezért május 24-étől egy hétre ismét Szabadkára mennek át.

Május 31-én Moliere Don Juanjával folytatják szegedi szereplésüket, majd a Lammermoori Luciában, A truba­durban és A sevillai borbélyban mint vendég, Dalnoki Róza a berlini udvari színház tagja lép fel. Flotow: Márta és Halevy: A zsidó nő című operái mellett Offenbach több művét is műsorra tűzik, vagy úgy is mondhatnók: szaporítják az operettek számát. Hiszen egy korabeli mondás szerint: "Auber az operett ajtaja előtt állott, Hervé kinyitotta és Offenbach besétált rajta." Offenbach operettjei azonban többségükben igen erős társadalomkritikát is tartalmaznak, ezért kedveltek a politikai helyzettel elégedetlen közönség körében. "A párizsi zenés újdonság importja burkolt Bécs-ellenességet terjeszt" - írja Molnár Gál Péter A Latabárok című könyvében. - "Nem mentes némi bonapartista franciabarátságtól sem. Hazafiassága abban rejlik

394  

- ami nem. Vagyis: nem bécsi, nem osztrák." Most azon­ban ez a pikantéria se hozza be az embereket, a publikum egyre fogy. Az igazgatók tehát úgy határoznak, hogy június 23-án a Hunyadi Lászlóval befejezik 42 előadásból álló vendégjátékukat és áttelepülnek Kassára.

Szeged a hónapok óta tartó kánikulában fuldoklik a portól. Eső nélkül kiszáradnak a vetemények, legelők híján pusztulnak az állatok. Az embereket éhinség fenyegeti. A Jótékony Nőegylet közreműködésével a városban 3 leves­osztó konyhát állítanak fel, ahol a nyár folyamán az éhezőknek 120 829 adag ételt osztanak ki. A nélkülözők között színész is van. A Szegedi Híradó július 15-ei számában írják:

"A szegedi közönség által jól ismert öreg Döme él, vagyis inkább nyomorog itt közöttünk családjával, neje súlyos betegségben fekszik, s az öreg színész helyzete, ki még a napi élelmet sem képes neje és gyermeke számára előteremteni, valóban szánalomra méltó. S hányan vannak ilyen szerencsétlenek, kik már ifjú korukban is, sok küzdelem és nélkülözés közt mint vidéki színészek szolgálták a művészetet, s nyújtottak szellemi élvet a közönségnek: öreg napjaikra koldusbotot szorítnak markukba, s mint a nemzet koldusai halnak el."

Döme Lajos 1861-ben Nyiry társulatával, a következő évben Szigetivel, s végül ebben az esztendőben Láng Boldizsárral jött Szegedre. Ez utóbbitól maradt le beteg felesége miatt. Az újság adakozásra szólítja fel a szegedieket, akik - bár maguk is nehéz helyzetben vannak - pénzadományokkal segítenek a bajban lévő színész famílián, a szállásadó Milkovics testvérek pedig elengedik a hátralévő házbérüket.

Az országot sújtó természeti csapást nem nézik közömbösen a kaszinó műkedvelői sem. Színdarabokat mutatnak be, s bevételükkel segítik a Nőegylet ételosztó akcióit. Az amatőr színészek élére, mint már annyiszor, most is Oszt­róvszky József áll, aki "a műkedvelőket összeállítván s gyakorlatukban elősegítvén, az előadásokat igazgatja."

A műkedvelők után hamarosan a hivatásos színészek is életjelt adnak. "Latabár színtársulata már a napokban ideérkezik s jövő hó 5-én megkezdi előadásait" - jelenti a Szegedi Híradó 1863. augusztus 29-ei száma. - "A társulat

395  

utóbbi időben Egerben működött s az odavaló lapok bírálatai után ítélve, az operettek, vígjátékok és népszínművekre elegendő erővel rendelkezik. A drámában gyöngébb. Legkiválóbb tagja Szigetiné, kit jól ismer s igen kedvel közönségünk. Fothi Erzsi, Kecskés Róza, Zsirai Róza ügyesen játszanak és énekelnek. Különösen dicsérik Latabárnét és Töröknét. A férfiak közül a derék igazgatón kívül Kecskést a Szentpéteri-féle szerepekre mondják hivatottnak. Timár és Török kedvencei voltak az egri közönségnek; az első igen ügyes komikus és jó táncos. Szentgyörgyi a népies alakok személyesítője; említik még Jánosit, Tisztit, Priellet és Lászit."

Szentgyörgyi Istvánból az egyetemes-, majd Trianon után az erdélyi magyar színjátszás legnagyobb színészegyénisége lesz. A 21 éves művész már ekkor idős embereket játszik. Hitelesen eleveníti meg a népi alakokat, csalhatatlan biztonsággal mutatva be jellemük mélyén megbúvó örömük és szenvedésük rezdüléseit. A debreceni kollégiumban kántortanítói végzettséget szerzett színész így emlékezett "pályamódosítására":

"Elmentem Alsó-Dabasra 1859-ben, de tudja Isten, nem ez volt az, amit én kerestem. Beletaláltam magam valahogy a rektorságba, de a gyerekek oktatása nem töltötte be lelkem vágyait. Ha a templomban könyörögni kellett az tetszett. Hát még mikor nagytiszteletű papom által abban a kegyben részesülhettem, hogy ünnepnap délután vagy egy-egy vasárnap prédikálhattam! Úgy megprédikáltam, csakúgy csengett belé a dabasi templom. Szóval arra jöttem rá, hogy nagyon szeretem, ha az én beszédemet sokan hallják. Szóval, amit produkálni tudok, szerettem a nyilvánosság elé lépni vele. Így erősbödött meg bennem lassan, majdnem észrevétlen a vágy, hogy a színi pályára lépjek."

Augusztus végén, mintegy előőrs, Szegedre érkezik Zarkavölgyi János táncművész, Latabár táncmestere. Jöttét a sajtóban a következőképpen tudatja:

"Lakásomat Szegedre áttéve: itt egy állandó és rendszeresített tánciskolát állítok. (...) A tánc a járás költészete, s régiségére nézve az emberiséggel egykorú, s nekünk magyaroknak ez is nemzeti kincsünk! mert a nyelv, öltözet és tánc a nemzetiség külső jelvényei. (...) A nyelvet megmenték annak apostolai: a költők és írók, a nemzeti viselet, mely a csatákban büszkén ragyogott: most is ott díszeleg az

396  

igazi magyar szíve fölött, csak a tánc: a magyar ember örömének e legszebb nyilvánulása, ez szorulna háttérbe? (.) A közös tanórák jövő hó september 1-sőtől fogva veszik kezdetöket, (Szegfű utca Adler-féle házban) e célra igen alkalmas helyen tanítási díj 1 hóra 4 ft. (.) Továbbá pesti és bécsi szokás szerint vasárnapi táncgyakorlati órákat is nyitok azok számára, akik már a táncban nem kezdők, a felsővárosi volt casino teremében, september 6-­iká­tól kezdve minden vasárnap. Bemeneti díj szemé­lyen­kint 50 kr. Lakásom Búza tér özvegy Kátainé házában, holis minden időben a t. közönség kegyes rendelkezését várom."

Az országos ínség tapasztalataival a háta mögött, szeptember 5-én Latabár társulata Sardou darabjával, a Jó barátokkal mutatkozik be. Mindössze három előadás kell csak ahhoz, hogy a direktor belássa, igazak a szakmában elterjedt hírek, a katasztrofális szegedi színházmenetről. Ezért önvédelemből, a Szegedi Híradóban az alábbi felhívást adja közre:

"Vezényletem alatt álló színtársulatomnak a helybeli színházban háromszori sikertelen föllépte után - mivel e három előadásbani bevétel még a rendes napi költséget sem fedezte - a legnagyobb aggály szállta meg keblemet, jövőm, illetőleg társulatom jövője felett; azért az utolsó, úgyszólván egyedüli eszközhöz kénytelenítettem folyamodni, szorult helyzetemen csak némi részben segítendő. Ugyanis: 12 előadásig terjedő egyetlenegy bérletet nyitok. (.) Ez nem egyéb, mint önfentartási ösztön, mire a föld minden lénye köteleztetik, és én azt hiszem, hogy a haza­szerte ismeretes t. c. honfias érzelmű szegedi közönség nem fogja hazai színészetét, mint nemzetisége egyik biztos alapját azon helyzetbe juttatni, hogy az anyagi szükség következtében kényteleníttessék feloszlani." Latabár kétségbeesett sorait a szerkesztőség egy utóirattal iparkodik nyomatékossá tenni: "Midőn e felhívást közzétesszük, mi is újólag fölszólítjuk a közönséget e derék színtársulat pártolására. Az eddig látott darabokból ítélve a 12 előadás szép műélvezetet fog biztosítani a bérlőknek."469

A már-már könyörgő felszólítás pusztába kiáltott szó marad. A bérletezés gyengén sikerül, napi jegybevétel pedig alig van. Egymást követik az operettek és bohózatok, fellép vendégként a szegediek két kedvence: Tamássy József és Szerdahelyi Kálmán - hiába, "élénkebb pártolás

397  



Szentgyörgyi István a Cigányban

398  

nem mutatkozik." Nem csoda, ha bérleti előadásaikat lejátszva, október 11-én az Orpheus a pokolban-nal, Offen­bach operettjével befejezik a turnét, és valósággal elmenekülnek Aradra.

Távozásukkor a helyi lap mentegetődzve állapítja meg, "hogy nincs egyetlen vidéki város Magyarországon, mely egy színtársulatot biztosítani tudna. A színtársulatok ide s tova vándorlása e mellett bizonyít. A téli idényt kivéve valódi nyomorgás Thália vándor papjainak élete. (...) Nem lehet tehát rossz néven vennünk Latabártól, hogy repertoirejából a dráma hiányzott, sőt miután az új operettek s a francia színműirodalom divatos újabb termékeivel bővelkedett; érdemül róhatjuk föl neki, hogy nem tette ki hiú kisérleteknek társulata erejét. Latabár mindenesetre egyike a legjobb színigazgatóknak, a társulatábani rendet és igyekezetet s az előadások körüli pontosságot lehetlen el nem ismernünk. A tagok többnyire ifjak s van köztük egy pár figyelemre méltó szép tehetség."470

Hogy mennyire játszott közre a közönség távolmaradásában az is, hogy - az aradi ítészek összevetése szerint - az előttük fellépő Szabóék "drámai, operai és operetti személyzete hasonlithatlanul jobb erőkből állott", ma már meg nem mondható. Csak a tény biztos: Latabár Szegeden 1863 őszén anyagilag megbukott!

Néhány héttel később, november elején mégsem e bukásról, hanem egy tragikus színészsorsról beszél egész Szeged. A november 7-én megjelenő Szegedi Hírlapban áll a megdöbbentő hír, hogy "Döme Lajos agg színész, mint egy Szabadkáról vett levélből értesülünk, nem találván beteg neje s gyermeke táplálására semminemű forrást, a szabadkai városerdőben golyó által vetett véget terhes életének. A boldogtalan, ki egyik legrégibb harcosa volt a színművészetnek. Távozása előtt hozzánk jött tudakozódni valamely közelben lévő színtársulatról, hogy ahhoz szegődjék; panaszkodott, hogy sem Szabó, sem Latabár nem fogadta be társulatába, mert helye be volt töltve. (...) Az agg színész büszke koldus volt; azt a nehány forintot, melyért e lap útján köszönetet mondott, tudtán kívül szereztük össze számára."

Az emberek a maguk nyomorúságát is elfeledve, értetlenül állnak az eset előtt. Hiába adták össze utolsó krajcárjaikat? A két színigazgató vajon miért nem segített a

399  



A Somogyi utca rajza az 1870-es évekből

szerencsétlen színészen? Hiszen Latabár 1850-ben éppen itt, Szegeden volt az elhunyt direktor társa! A szerkesztő urak a híradás végén keserűen jegyzik meg: "fájdalom, hogy nem utolsó lesz ez agg színész azok között, kik a művészetnek élve, nyomorult koldusként vesznek el e hazában."

Azután egy hét múltával, mint a görög tragédiákban, jön a deus ex machina, és megváltozik minden.

"Döme Lajos, kinek legközelebb szabadkai tudósítás folytán halálát jelentettük" - így a Szegedi Híradó -, "ugyanonnan jelenti, hogy él, ép erőben és egészségben."471 Ki küldte a hamis tudósítást Szabadkáról és mi célból, sose derül ki. Bár az is lehet, hogy az egész csak egy korát megelőző reklámfogás, mert így az "agg színészről" - mindössze 46 éves! - ismét beszélnek. Az elparentált Döme pedig még hét évig él, és Zalaegerszegen, 1870-ben hagyja majd el az árnyékvilágot.

November végén egy újabb színházi hír kel szárnyra: télre a Hubay társulat kibérelte a teátrumot. Az értesülés téves, a lakat továbbra is ott díszlik a csukott kapun. Csak a műkedvelők kedvéért kerül le onnan, akik a szűkölködők megsegítésére decemberben és januárban is rendeznek előadásokat.

400  



A Hungária-Ház

Úgy tűnik, az 1864-es év elején a hivatásos színészek mégis birtokukba veszik a színházat. Január 23-án az újság hírül adja, hogy Latabár társulata február 7-én megkezdi előadásait. A bérletek jegyzése is megindul, ám a direktor február 5-én, Aradon kelt levelében jelzi, hogy kénytelen lemondani szegedi szereplésüket, mert "eddig a bérlők alig vettek néhány páholyjegyet igénybe."472

Ha Latabár nem is, táncmestere, Zarkavölgyi március közepén ismét megérkezik és megkezdi tánctanítói működését. Ugyanakkor részt vesz a műkedvelők március 28-­án, a "levesosztó-intézet" javára tartott előadásában is, és a Parlagi Jancsiban Vidor Mátét alakítja. Zarkavölgyi mindössze négy hónapig oktatja csak Terpszikhoré művészetét, mert július 15-én este, Hódmezővásárhelyen szélütés éri, és meghal. Családja javára a kaszinó műkedvelői szeptember elején Szigeti darabját, a Csizmadia mint kísértetet mutatják be. A címszerepet, Sas István csizmadiát, az a Szekula József adja, akiről a márciusi előadás után így írt a Szegedi Híradó: "meg kell említenünk Szekula Józsefet, ki különösen sok buzgalmat fejtett ki az előadások körül s most is, mint Parlagi Jancsi otthonos, átérett játékával a közönség tetszését igen kiérdemelte." Szekula neves ember, Szeged rendőrbiztosa. A színház iránti vonzalma

401  



A Fekete-Ház

azonban nem véletlen. Eredetileg szülei a szabómesterségre taníttatták, ám ő a szabadságharc idején, 17 évesen honvédnek állt. Világos után vágyai a színpadra vonzották és több évet eltöltött a nyikorgó szekerű vidéki Thália szolgálatában. Mikor a vándorszínész-életbe beleunt, visszajött Szegedre és a város szolgálatába állt.

1864 tikkasztó nyara éppen olyan nehéz és ínséges, mint az előző évi. Az embereken reménytelenség, fásultság és lehangoltság vesz erőt. A mindennapi betevőért való kilátástalan küzdelem apátiába süllyeszti a szegedieket. Ebből a közönyből egy színtársulat talán kirángathatná a polgárokat, ám az igazgatók nem iparkodnak Szegedre, ahol - mint az a szakmában elterjedt - csak a deficittel való küzdelem s a közönség érdektelensége vár rájuk. A belvárosi kaszinó néhány tagja azonban nem nyugszik bele ebbe az áldatlan helyzetbe. Egyikük, Magyar János ügyvéd egy cikket jelentet meg a lap július 27-ei számában A színügy érdekében címmel.

"A színház ma már minden művelt nemzetnél a szellemi szükségek közé tartozik" - kezdi terjedelmes írását. - "Ez oly igazság, mely fölött csak korlátolt elme vitázhat. Míg egy részről megismertetvén velünk a külföldi nemzetek szokásait, társaséletét és főbb eseményeit, a történetkönyvét

402  

mint egy kicsinyben elénk tárja, addig más részről nyelvünket fejleszti, ízlésünket nemesíti, követendő jellemeket mutat, s így a nemzeti közműveltség hatalmas tényezőjévé válván, róla leginkább elmondható: hogy mulattatva oktató iskola. (...) Szeged értelmesebb közönsége fájdalommal nélkülözte a legközelebb lefolyt másfél éven át megakadt színházi előadások hiányát. Ámde ennek elmaradása leginkább a közbejött országos ínségnek volt tulajdonítható, mely kiválólag a magyar alföldet s így városunkat is sújtván, mindeneknél előbb való volt az éhinség meggátlása és testvéreink megmentése."

A szerző ezt követően bejelenti, hogy "Szeged város művészetszerető hölgyei és férfiaiból egy állandó színügy-biztosító egyletet" szándékoznak alakítani. A Szegedi Híradó július 30-iki száma már "A szegedi színügybiz­tosító-egylet alapszabály tervezetét" is közli. Ez kimondja: "a hazai színművészetet pártoló hazafiak (...) célja a hazai színművészetet Szegeden évenkint nehány hónapon át közös erővel biztosítani, s ezáltal a műizlésnek nemzeti iránybani nemesítését terjeszteni." Az alapszabály tervezet 25 pontja közül a legkülönösebb a 19-ik, melyben az áll, hogy az egyleti igazgatók "jelen vannak minden próbán, a művezetővel egyetértve felügyelnek a rendre; a hanyagokat ép úgy, mint a szorgalmas színészeket följegyzik, és a választmánynak bejelentik. A rendellenes tetteknek személyes befolyásukkal elejét veszik. Ellenőrzik a művezetőt, a színészeket, sőt a zenészeket is. A hiányokat jó idején pótoltatják. Befolynak a játékrend készítésébe és szereposztásba. Főleg pedig ügyelnek arra, hogy szerződésbeli kötelezettségeit kiki pontosan teljesítse, s azok határait át ne lépje. Szóval ők őrködnek a választmány határozatainak és utasításainak pontos végrehajtása, és az egylet anyagi és erkölcsi érdekeinek megóvása fölött, s a tapasztaltakról a választmánynak időről-időre jelentést tesznek."

A fentiekből is látszik, hogy a jó szándékú tervezet egyáltalán nem életszerű. Mintha egy önképzőkör működésének szabályait akarnák a hivatásos színtársulatokra alkalmazni. Vajon melyik színigazgató engedne beleszólást a műsor összeállításába, a szereposztásba, vagy - mint azt a 18. pont kimondja - a tagok szerződtetésébe? Ezzel együtt tiszteletre méltó a törekvés, amit a 6. pontban így fogalmaznak meg:

403  

"Az egylet feladata, hogy Szeged városa részére, az évenként rendesen október hó közepétől nagyhétig terjedő színi idényre, pályázat útján a legjelesebb színészeket és színésznőket megszerezni drámára, népszínművekre és ope­rettekre, s ez által egyrészt a színi közönség műigényeit lehetőleg kielégíteni, másrészt a szerződtetett színtársulat anyagi állását egyletileg biztosítva, a különbeni pénzügyi hullámzásoktól megóvni."

A szándék komolyságát jelzi, hogy szeptember 2-án Vadász Manó, a város egykori polgármestere, jelenlegi főbírája, a kaszinói színügyi bizottmány elnöke beadvánnyal fordul a városi tanácshoz. Az irodalmi igénnyel fogalmazott írásban - nem véletlenül került színre 1833. október 20-án színműve a Virginia, a borzasztó bírói ítélet véres áldozata - felsorolja a színház működtetésével kapcsolatos gondokat, és a már elért eredményt: "sikerült a színháztulajdonosok készpénzbeli járandóságaiból habár csak egy harmadrészt is lealkudnunk - ez által minden egyes idényre 500 ftot takarítván meg -; és a zárt székeket egy közép bejárás nyitásának kieszközlése által legalább hozzáférhetővé tennünk." Ám a még fennmaradt kiadások is tetemesek:

"A színháztulajdonosoknak jár - a lealkudott 1/3 részen kívül -

kész pénzben még az egész idényre 1000. -


A nőegyletnek a telek használatáért minden előadásra 3 f. 15 kr.

tehát a hat havi idény alatt 120 előadásra 378. -

A Mayerféle házból bérben bírt öltöző szobákért évenként 140. -

Összesen: 1518. -

Megjegyezvén miszerint ezen összegben a színháztulajdonos urak által bírt két ingyen páholy használata által elvont bevétel - 312 ft idényenként - bent nem foglaltatik.

A meddig más alsóbb rendű városok részéről a színház évi rendes subventioval segélyeztetik; addig Szegeden, eme legnagyobb provinciális városban a színészet még a tehercsökkentés kivitele után is minden idényre 1518 f. rendkívüli teherrel terheltetik."

404  

Ezért javasol "a helybeli színügy segélyezése céljából - addig is míg állandó színházra tehetendünk szert évi segélyül legalább is 600 ftot (...) a város pénztárából kiutalványozni."473

Néhány nap múlva a tanácsülésen "Bainville József mérnök és építőmester a városi tanácsnak egy állandó színházépület tervrajzát mutajta be." A mérnök úr különös szegedi figura. Ő az, akit Dáni Ferenc tanácsnok javaslatára 1849. május 4-én a szépítő bizottmány azzal bíz meg, hogy "a város egyenezése és rendezése alapjául szolgáló új tervet" készítse el. Az akkori jegyzőkönyv szerint Bainville "olasz mérnök s építőművész." Mindkét gyermeke - az 1860-ban született József és az 1864-ben világra jött Emília is - majdan Thália papjai közé áll.

A jó hír úgy látszik szárnyakon jár a színigazgatók között, mert az 1864-65-ös téli szezonra Szuper Károly és Latabár Endre is pályázik. A színházat az utóbbi nyeri el, akinek novemberben ki is fizetik a Vadász Manó indítványozta szubvenciót - igaz, " a városi pénztár szűkös állományára" hivatkozva csak a javasolt összeg felét, 300 ft-ot, de ezt a pénzt a következő évre is kilátásba helyezik.474

Latabár szeptember 21-iki előzetes jelentése szerint 45 tagból álló dráma-, népszínmű- és operettegyüttessel érkezik, és 18 előadásból álló, hat bérletre hirdet előfizetést és hetenként egyszer, pénteken szünetet tart. Az előadásokat október 1-jén, Szigligeti A lelencével kezdik a részben átalakított színházban. Ugyanis a zártszékekhez - mint azt Vadász Manó jelezte - középen tágas bejárót létesítettek, és a nézőteret csinosabbá tették. Így az ülések ugyan kényelmesebbek lettek, de jelentősen lecsökkent a számuk. A színi szezon iránti bizalmat jelzi, hogy "a színházi sercsarnokot új bérlő, Wagner György fogja működtetni." Az első hónapban Offenbach és Szigligeti mellett, eddig nem ismert, vagy keveset játszott szerzők művei is színre kerülnek, közöttük Labiche bohózatai, Dumas drámái és Suppe operettjei.

Az operettek alkalmával a színház általában megtelik, ám a többi műfajnak a bérlőkön kívül alig van közönsége. November elején rosszallóan jegyzi meg a sajtó, hogy "a színfalak állapota méltán ad panaszra okot a színházba

405  

járó közönségnek. Legalább valami olcsó festékkel mázolják be a színfalakat" - tanácsolják a direktornak.

Ám Latabárnak most elsősorban a kasszára van gondja, amely már-már üres. Prielle Kornélia vendégjátékától reméli feltöltését. A művésznő november 5-én A kaméliás hölgyben kezdi háromnapos vendégjátékát - bérletszünetben. A kaszinó választmányánál ezzel be is telik a pohár. A lapban rövid közlemény tudatja, "hogy azon egyetlen páholyról is, melyet a színházban bérelt, kénytelen lemondani, miután a bérletfolyamban előadott hitvány darabokat, hiányos előadást végignézni kedve senkinek sem akadt. (...) Ez a szív- és észképző intézet egy mérték fölött indolens igazgató kezében valóságos zsibvásárrá fajult. A közönség meleg pártfogását azzal akarta Latabár úr meghálálni, hogy egy 18 előadásra szóló bérlet alatt 14 bérletszünetet adott, hogy a bérlőknek a legsilányabb darabokat dobta oda, hogy folytonosan kánkánnal vendégelt s hogy díszletekre egy garast sem fordított, hanem piszkos rongyokkal akart az illusióra hatni."

Vonatkoztassunk el egy pillanatra a "közlemény" valóságtartalmától, és csak a hangnemére figyeljünk. A sértő, lekezelő stílus jelzi, hogy a színész a század második felében is csak megtűrt személy. Tanulságosak Gregus Ágost 1865-ben írt gondolatai:

"Mostoha a színész iránt a közönség melyet elbájol. Nem jut eszébe, hogy az áldozó pap Thália templomában egyszersmint áldozat s voltakép önmagát áldozza fel. (...) Hát még színházon kívül hogyan bánnak a színésszel. A színházban megtanulunk tőle nemesen érezni, az életben pedig idegenkedünk tőle. Most már csak idegenkedünk tőle, régebben megvetettük és üldöztük. (...) Még csak közel múltnak mondhatjuk az időt midőn a zsidó, czigány és komédiás a tisztesség hiányának egyenlő fokán állottak. (...) Pedig a nemzeti művelődés nagy munkájában a színésznek fontos szerep jutott. A magyar színésznek pedig kétszeresen fontos; mert neki a művészi és nemzeti czél mellett még külön, nyelvbeli czélja is van mely művészi és nemzeti egyaránt: művészi a mennyiben a színészet a nyelvet mívelni s csinosítani, és nemzeti a mennyiben megkedveltetni s terjeszteni igyekszik."475

A megbántott direktor a Szegedi Híradó december 3-ai számában egy "Nyilatkozat"-tal válaszol a szokatlanul

406  

arrogáns közleményre. "Panasz, hogy sok - de nem 14 - bérletszünetet adtam egy hó alatt; méltóztassanak a színlapokat megtekinteni, némely vasárnapokat kivéve, (...) nem fogja senki a bérletszünetet olvashatni" - írja Latabár -, "hogy pedig Prielle Cornélia, sem semmiféle tekintélyes művész sehol a világon bérletben fel nem lép, annak én oka nem vagyok, a művészetet Páristól az északi s déli sarkokig meg kell fizetni s meg is fizetik; de egy szegény igazgatótól azt várni, hogy 1600 forintos havi fizetése mellett 1000 forintnyi bérletből - miből nagy részt a heti színházi költségek fedezésére kell fordítania - még a művészeknek ajánljon tantiemet, csakhogy bérletben lépjenek fel, kívánni képtelenség, ez sehol sincs, de nem is lehet. (...) Továbbá panasz az is, hogy a díszletekre semmit sem fordítok - de igen, a darabokhoz megkivántató díszleteket nemcsak eddig megfestettem, de jelenleg is nagyban festetek, két festővel és egy gépkezelővel rendelkezhetvén, de hogy egy 1490 forintos színházban, a színházhoz tartozó s véglegesen is itt maradandó díszítményeket én festessem meg, tőlem követelni agyrém. Panasz az is, hogy rossz és ócska darabokat adatok, (...) két havi működésem alatt 20 egészen új színművet és hat egészen új operettet s bohózatot adtam. (...) Engem nem vádol lelkiismeretem, hogy nem úgy jártam el kötelességemben itt is mint mindenütt."

A mind nagyobb pénzzavarral küzdő direktor nyilvánvalóan fut a pénz után. Az eddig a pontos gázsifizetéséről híres Latabár most rendszertelenül fizet, ami a tagok körében elégedetlenséget, csaknem lázadást eredményez. A kialakult helyzeten csak a vendégnek hívott Molnár György érkezése segít. Jelenléte megszilárdítja a fegyelmet és behozza a közönséget. Vendégszereplése alatt, egyebek mellet, két híres szerepét, Szapáry Pétert és Moliere-t is eljátssza, valamint megegyezik Latabárral arról, hogy tavasszal színre állítja a Budai Népszínház sikerdarabját, Az ördög piluláit.

Molnár távozása után az 1865-ös esztendő üres házakkal köszönt a balvégzetű társulatra. Pedig a direkció mindent elkövet a publikum visszahódítása érdekében. Meghívja a neves énekest, Füredi Mihályt, de január 7-i dalestje teljes érdektelenségbe fúl. Klischnig pantomimművész A majom és vőlegény címmel tartott idétlenkedése pedig csak azt eredményezi, hogy "a közönség meggyőződhetett,

407  

vén majom a mímus." Az ideiglenes színügyi bizottság látva, hogy "a körünkben működő színtársulat jelenleg a legsanyarúbb körülmények közt teng", segédkezet nyújt és január 26-án bérletek vásárlására szólítja fel a szegedieket. A kérés visszhangtalan marad.

A bajból ismét Molnár rántja ki egykori igazgatóját. Ezúttal is egy híres alakításával, Szigligeti drámájának, a Gritti Lajosnak címszerepével kezdi vendégjátékát. Molnár fellépései, Suppe meg Sullivan operettjei be is csalogatják a korábban elmaradt közönséget. S míg a neves vendég este színdarabok hőseinek bőrébe bújik, napközben Az ördög pilulái előkészületei kötik le minden percét. A darab körüli - Molnár irányította - reklámhadjárat már februárban kezdetét veszi. "Utcáink sarkain óriási hirdetések borítják a házakat" - olvasható a Szegedi Híradó 1865. február 2-i számában - "sőt a legtávolabbi városrész kisebb házai is be vannak tapasztva az ördög pilulái roppant színlapjával, melyeket az alsóbb osztály tömegesen betűzget s fejét csóválja. (...) Latabár színigazgató vállalkozott, hogy Buda után minket is meg ismertessen ezen oly annyira kikürtölt látványossággal, még pedig az eredeti, a párisi, budai berendezés hűsége és pontosságával, mely mint halljuk nem csekély áldozat és költségbe kerül. A gépezetek, jelmezek, számtalan virág és egyéb díszítményeken több iparos városunkból már hetek óta dolgozik. (...) A próbák Molnár felügyelete alatt szigorú pontossággal tartanak. A szerepek igen jól vannak kiosztva. A szakaszok végén lévő rövid balletekben egész sereg apró leány fog táncolni, s különféle csoportozatokat képezni. Ezek is, a szereplőkkel együtt, a legnagyobb kedvvel és vidorsággal végzik gyakorlataikat. Szóval az ördög pilulái sokat ígér. Hanem egy kissé bíz borsos lesz, (...) a bemeneti árakat, melyek a rendes árak kétszerét is meghaladják túlságosoknak tartjuk."

De mi is ez Az ördög pilulái? Lényegében az egész egy csacska és együgyű tündérmese, Offenbach és más francia zeneszerzők muzsikájával átszőve. Seringuines spanyol gyógyszerész leányát, a szép Izabellát a gazdag, de öreg Don Sattinezhez akarja adni. Izabella azonban egy szegény festőbe, Albertbe szerelmes, akivel egy éjjel megszökik. A felbőszült atya rendőrökkel üldözteti a fiatalokat, akiket a Bohóság istennője oltalmába vesz, s az üldözőket pilulái segítségével képtelenebbnél képtelenebb helyzetbe sodorja.

408  

"Ám igazában nem is a cselekmény a fontos" - állapítja meg Sándor Attila "Az ördöngös pilulák" című írásában. - "Sokkal inkább a látvány, mivel az előadás boszorkányos trükkökkel van tele, ami akkoriban kuriózum, és a biztos siker záloga volt. Van benne görögtűz, gumiember, világító szemű szörnyek, gnómok, táncoló tárgyak, szétrobbanó vonat és hihetetlen átváltozások. S mindennek végén a finálé egy grandiózus kánkánba torkollik! Abban az erkölcstelennek kikiáltott és sok vitát kavart táncba, mely magyarországi karrierjét éppen ebben a darabban kezdte meg - Molnárnak köszönhetően."476

Az előadásra a színpadot átalakítják, megnagyobbítják, és hogy teljes titokban építhessék fel a speciális játékteret, a bemutató előtt néhány napra bezárják a színházat. Míg az utolsó próbák folynak, a februári hatalmas havazás miatt szánon hordják szét, még a város legeldugottabb részébe is, a vérpiros színlapokat - a kéményseprők! S a reklámhadjárat befejezéseként február 26-án - öt nappal a premier előtt - a következő felhívás jelenik meg a Szegedi Híradóban:

"Wagner György színházi vendéglős bemutatja a Szegedi Színházi Sörcsarnokban ördögös pilula étlapját! Jóízű ételek, finom, tiszta italok és az ördög piluláinak, gépeinek gyorsaságával vetélkedő pontos kiszolgálás akárhány képben."

Wagner György, aki köztudottan Szeged egyik legkiválóbb vendéglőse, s kinek szeretik kellemesen csípős konyháját, mindig hideg sörét és tüzes borát, most egy humorral és pikantériával átitatott étlappal lepi meg a szegedieket. Íme néhány "fogás" a kínálatból:

"Átváltozott pulykapaprikás Satinerrel 24 kr

Marhahúsból átbűvölt rendőr-beafsteak 26 kr

Molnár- filee pulykákkal 35 kr

1111 éves hajadon szelet 26 kr

Boszorkánygerinc piros káposztával 26 kr

Kettévágott patikárius pilula sütemény 24 kr

Latabárány 30 kr"


és így tovább, amíg mind a 19 ételféleséget fel nem sorolják.

409  



Az ördög pilulái budai színlapja

410  

Március 3-án megtartják a bemutatót. A siker leírhatatlan. A közönség döbbenten figyeli a hihetetlen jeleneteket, és nem hisz a szemének. A kánkánt többször ismétlik s a polgárok borzongással vegyes ámulattal lesik a tánc minden lépését - no meg a lányok szoknya alól kivillanó lábacskáit. A több mint 3 órás előadás után véget nem ér a tapsvihar. S bár sok prűd fanyalog, a kritika nem tagadja meg az elismerést.

"A siker Szegedre nézve meglepő volt" - írja a lap március 5-én -, "s nem tudjuk, mikor vitt véghez Molnár nagyobb dolgot, midőn azt Budán színre hozta, vagy most, midőn a szegedi színpad szük falai közé beszorította. Latabárban pedig - megvalljuk - épen nem hittünk volna ily hatalmas vállalkozó szellemet s miután nagyot mert, megérdemli, hogy nyerjen. A látványosságok, fényes díszletek, pompás öltözetek (csak a Bohóság istennőjének öltözetei 5-600 frtnyi értékre rúgnak) nagy balett csoportozatok, új dolgok a vidéken s a szemre nem tévesztik el hatásukat. A szereplők nagy kedvvel és elevenséggel játszottak."

Hosszú sorok kígyóznak a pénztár előtt és Szegeden lassan csak kétféle ember él: aki már látta, és aki még nem a darabot. A Szegedi Híradó szerint március 16-áig 10 000 ember váltott jegyet a darabra és április 2-áig összesen 15 alkalommal kerül színre, ami akkoriban, egy vidéki városban elképesztően nagy szám! Ám a többi előadás, Schiller Stuart Máriája, Gaál A peleskei nótáriusa, és még Suppe operettjei is üres házak előtt mennek. Amit Latabár nyert Az ördög piluláin, azt elveszíti a többi darabon. Így nem térülhet meg annak egy vagyonnal felérő előállítási költsége sem. Ráadásul utólag vita alakul ki az előadás körül. Kezdetben csak azt róják fel az alkotóknak, hogy a darab "a nép legalsó osztályában babonás hatást idézett elő", később, már a sajtó nyilvánosságát igénybe véve, bizonyos "-r." úr súlyosabb vádakat olvas Molnár és Latabár fejére.

"Mi a politikai élet vajúdásai között, az általános elszegényedés örvényéhez közel, (...) Molnárnak a derék színművésznek, nem tudjuk és nem tudtuk megbocsátani soha, hogy a Cancanok-at és Ördög pilulák-at nyomorúságunk legkínzóbb napjaiban plántálta át hozzánk" - méltatlankodik a titokzatos "-r." úr. - "Fáradozásaival nemesebb cél kitűzése és elérése által több szolgálatot tesz vala saját

411  

magának és azon két szép szónak, melyet a budai népszínház homlokára írt. Mondjuk meg neki, hogy Gritti, Moliere élete, Robin tanár sat. szerepek nem járnak annyi fáradtsággal, mint az ördög pilulák rendezése; maradjon ő tovább is hivatását követve a nemzet szolgálatában. (...) Latabár úrnak súgjuk meg, hogy a Cancanok, Ördög pilulák s több efélék korszakában a színigazgatónak nemzetiségre és hazafiságra apellálni joga nincsen, minthogy eféle előadásokkal se nemzeti nyelvünk fejlesztése, se lelkünk művelése körül szolgálatot nem tesz."

Az íráshoz a szerkesztő nyomban kommentárt is fűz, megjegyezve, hogy "városunk egyik előkelő polgárától vettük a fentebbi sorokat." Egyetértve vele felteszi a kérdést: "vajjon a színészek vezetik-e a közönség ízlését, vagy azok engedik magokat vezettetni a tömeg ízlése által?" Azután így folytatja: "nagy közönség nézte az ízetlenséggel vastagon megrakott bohózatokat, s az igazgatót két ízben is előtapsolták. Kik? mik? nem tudjuk, mert a színházi csínyekbe nem vagyunk beavatva. Elég az ahoz, hogy a bohózatok több közönséget tudtak a színházba édesgetni, mint az elsőrangú művészek, kik nagy ritkán lekerültek a szegedi színpadra. (...) Az Ördög pilulái alkalmasint helyreütik azon veszteséget, melyet az igazgató a téli idény alatt drámai előadások miatt szenvedett. Ím az Ördög pilulái bűvös hatalmukkal tudtak pénzt sajtolni a közönségből."477

A megbántott Molnár tudományos igényű cikkben válaszol a vádakra. Leírja a Budai Népszínházban folytatott küzdelmét és feltárja, mint kellett 22 ezer forintos deficit után a hazai drámairodalomra épített koncepciója helyett, bohózatokra áttérnie. Ezután rátér "-r." vádjaira. "Én lejöttem Szegedre" - írja keserűen -, "hogy hat hónapi kenyérkeresetlenség után, mesterségem a színművészet által magamnak kenyeret szerezzek, Latabár úr - hihetőleg a jövedelmetlenség miatt elhatározá az Ördög pilulái-t Szegeden is színrehozni. Felkért tehát, hogy scenirozzam a szegedi színpadhoz, azután pedig ha tehetem, jöjjek el személyesen betanítani és az előadást vezetni; két fölléptem igen csekély, négy vendégjátékom pedig semmi anyagi sikert sem hozott. Pénzre volt szükségem, hogy magamat fen­tarthassam, Latabár úr a pilulák betanítása és veze­téseért jutalmat ígért, én elfogadám a meghívást, lejöttem,

412  

azt hívén, hogyha már csakugyan elő lesz adva Szegeden az Ördög pilulái, talán a magamoni segítség mellett, jó szolgálatot teszek a szegedi közönségnek, melyet még a régibb idők folytán is nagy okom van tisztelni és becsülni. (...) Amikor Gritti-t játszám, éppen itt Szegeden, mint vendég, nem jött be a napi-költség sem; igaz, hogy Szapáry-ra s Moliere-re nagy közönség volt, ám ezenkívül vagy 8 bérletszámban léptem föl és nem kaptam semmit, de azért meg vagyok jutalmazva eléggé s ha szükségben nem lettem volna, bizonyára nem jövök ide az Ördög pilulái-t rendezni. (...) Amidőn kenyérről van szó a nagyszerűen szép hivatás mezején, és arról, hogy mit eszik holnap a színész, aki -r. úr, és még néhány társainak Grittit, Bánk bánt, Moliere-t, III. Richárdot sat. úgy, ahogy, de legalább igyekezettel eljátssza, és a napiköltség sem jön ki, nemhogy neki maradjon valami belőle; ott nem lehet ítélni, kárhoztatni, rendre utasítani másként, mint azzal, hogy -r. úr, és hasonló műveltségű osztálybeli köre fáradtságot vesz magának, hatással lenni és eszközölni, hogy a bérleti ívek - melyek a színészet existentiáját némileg is biztosítják, telve legyenek, hogy a színházi jegyeket kiváltsák és a Grittik Bánk bánok sat. ne üres padoknak beszéljenek; ekkor -r. úr megszabhatja a színészet működését, és ez bizonyára örömmel lesz inkább vezetője a közönségnek, mint uszály-vivője. (...) Volt egy idő, melyben demostrationak tartatott hazai színészetünk előadásait látogatni; akkor ott volt -r. úr is minden nap 4-5 zártszékkel, és ott voltak többen, sokan a felsővárosi zugszínházban, mert a német színészet Szegedre is beköszöntött, s ide akará beplántálni magát akkor a hazai színészet csupán Gritti s Bánk bán-féle előadásokat tartott, s kenyér helyett kalács volt, melyet a vendégszeretet, pátfogói-kegy fűszerezett meg s a baráti leereszkedés tett édessé, gyümölcsözővé; miért hogy nincs úgy jelenben legalább századrésznyire? ki és mi volt az oka, hogy ez összefűző láncolat közönség és színészet között oly ridegen megszakadt?" - teszi fel befejezésül a kérdést Molnár.478

Válaszában a zseniális színész-rendező világosan rámutat arra, hogy a színművészet, és különösen a magyar színművészet mennyire kiszolgáltatottja a történelmi körülményeknek és a közönség mindenkori igényének. Ezért elméletgyártások helyett a mindenkori históriai és társadalmi helyzetet kell elemzés alá vetni, ha feleletet akarunk

413  

találni arra: mit, és miért azt játszották színházi eleink a vizsgált időben.

Latabár csődbe jutva, április 8-án véget vet az előadásoknak, és távozik a városból. A tagok egy része hátramarad, és a 19-én, önmaga javára tartott előadás bevételéből fedezi elutazása költségeit. Másnap a Híradó megvádolja a volt direktort, hogy sok hitelezőjének és a színészek egy részének adósa maradt. Latabár a Fővárosi Lapok-ban május 9-én tett "Nyilatkozat"-ában visszautasítja az állítást. "Eme nem csak igazgatói hitelemet, hanem egyszesmind az összes vidéki színészet hitelét aláásó vádakat nyíltan s egyszerűen személyem iránti ellenszenvből keletkezett rágalomnak nyilvánítom" - áll a nyilatkozatban, amely így folytatódik: - "Hivatkozom először Szeged sz. kir. városa tek. hatóságára, hogy vajjon társulatom melyik tagja, vagy városi polgár, idézett adóságért a törvény elébe? Nem tagadom, három volt tagomnak adósa maradtam, de azokkal való nehézségeimet is kölcsönös megegyezés útján kiegyenlítettem." S valóban, később se tesz panaszt ellene Szegeden egyetlen volt hitelezője sem.

A nyilatkozatot már nem olvassa el Latabár sógora, Török István, aki május 10-én, Szegeden hunyja örök álomra szemét. Török a csődöt követően a társulat egy részével Óbecsére megy, Sipos társulatához, azonban onnan, tüdőgyulladása miatt visszatér Szegedre. Betegsége alatt a tönkrement színészt - kinek mindene zálogban van - jólelkű emberek segélyezik. "Török Pista kis szerepéből is elsőrendű nagy szerepet csinált, egyébiránt az ő kezében a legapróbb zsánerszerep is kidomborodott" - írta róla Molnár György Világostól Világosig című visszaemlékezésében. - "Pedig mint egész egyéniségét az életben, úgy játékát is a színpadon szerénység, tartózkodás jellemezte, amit ma diszkrétnek szoktak nevezni. A híres magyar komikusok egyik jelese volt. (...) Egyedül ő volt az, kit pályatársai igaz belső szeretettel vettek körül, ami nagy szó a magyar színészetnél." Halálos ágyán szemét kollegája, Jánosi Emil fogja le. Temetését adakozásból rendezik. A színház előtti téren, fáklyákkal körülvett koporsója felett Varga Pál lelkész mond gyászbeszédet. Mindössze 39 évet élt.479

Aznap, amikor a pesti lapok Török halálhírét közlik, a Szegedi Híradó megírja, híre jár, Molnár György ismét Szegedre készül, hogy a színházban és a népkertben

414  

felváltva előadásokat rendezzen, mert itt akarja találmányát, a "mozgó színpadot" kipróbálni. Molnár ugyan nem jön, ám helyette négy részből álló, nagy jelentőségű cikksorozata jelenik meg a Szegedi Híradóban "Állandó színházat Szeged népének, összekötve egy nép-színkörrel a ligetben!" címmel. A gondos, elemző írás a települési sajátosságok és a népesség kulturális, valamint anyagi állapotának taglalása után megállapítja, ha valahol, úgy Szegeden érhető el haszonnal a színészet ama dicső egyik feladata: a nép művelése a hazai történeti- és népélet színműirodalma által, ezt előbb néha-néha látványosságokba burkolván. Emlékezzünk vissza s minden nap tapasztaljuk" - állapítja meg - "hogy ha a színlapon eme szükséges cafrang nagy betűkkel jelezve van: Nemzeti dráma, Nemzeti hősjáték, Csataképek látványokkal, Mátyás király sat.- már bizonyos; hogy valamivel nagyobb jövedelem van, mint más színdarabra, éppen így volt ez a most már elfogyott népéletű színműveknél is; azonban hogy ez állandóan, s ne csak egykét esetben biztosítva legyen, előbb közönséget kell nevelni.

De kell e számok, érvekkel bizonyítani egy állandó színház szükségességét Szegeden? (...)Szeged hivatva van a haza második fővárosa lenni. (...) Itt önkénytelenül a jelenlegi - színkörből átidomított és színházi helyiségül használtató - deszka-bódé jut eszünkbe, mely ezideig is akadályozza egy célszerű, Szegedhez méltó állandó színház szükségességének felismerését és létesítését. (...)Egy állandó színház alapításánál Szeged előtt két út van: - vagy egyszer-mindenkorra állandó színháznak, melyben az alsó néposztály számára 3-4 ezer emberig való, és egyszerű ülőhelyekkel ellátott kettős karzat legyen; 32 páhol, 300 zártszék, ülőhelyekkel ellátott földszint 3-400 nézőnek, emellett kényelmes, és a nézőtérnek megfelelő színpad. Ezen állandó színház épületében köröskörül a színpad részig boltok, fölötte raktárak félemeletben; kávéház, fölötte legalábbis 3000 ember számára vigadó terem."

E grandiózus alkotás felépítésére részvénytársaságot hozna létre, ám emellett még egy kiegészítő, nyári színház létesítésére is javaslatot tesz.

"A lakosság által annyira megkedvelt, oly roppant számmal látogatott, és nagy jövőjű város-liget közepében, a Tiszához homlokzattal, a ligetet kettéválasztó nagy úton

415  



A Budai Népszínház plakátja

416  

egy födélzetes népszínkör építtessék magán vállalkozók által, melyben 8-10 ezer néző számára legyen ülőhely, minél olcsóbb árakkal. (...) A 8-10 ezer néző számára épített tágas népszínkörben a színészet biztosan fenntarthatná magát nyári idény alatt is, műsora egészen más alakú, az állandó színházétól teljesen elütő szerkezettel bírván, nem élne nyáron a téli idény rovására. (...) Ezen népszínkör-építmény kül oldalaiba praktikus módon beillesztett, s belől a páhol- és zártszéksor emelvénye alá eső kis árúhelyeket, boltocskákat sat. kifelé szolgáló ajtókkal lehet alkalmazni, mely szintén jövedelmi-forrás lehetne."

Felveti egy másik út lehetőségét is, amit azonban nem javasol.

"Azt tanácsolják sokan Szegeden, hogy a már egyszer megpendített eszmét t. i. a jelen színházi csarnoknak a város által történendő megvásárlását újra föl kellene melegíteni, és keresztülvinni, hogy így a színészet legalább bért ne fizessen. (...) Részemről azt mondom, inkább fizessen, nyomorogjon Szegeden a színészet, hogysem a város bármi áron átvegye s talán egy pár évtizedre visszavesse egy állandó színház hovahamarábbi építtetését; nem, nem; itt le kell tenni az önző érdekről, s méginkább valami kárpótlást adni azoknak, akik a színházi csarnokba talán pénzöket ölték; az nem volna olyan áldozat a várostól, mint az, hogy a színházat 18 ezer, a fundust 9 ezer forinton magához váltsa, cél és minden jövőbeli haszon nélkül."

Molnár egyedül egy állandó színház építésében látja megoldottnak a szegedi színészet jövőjét. Ám addig is, míg fel nem épülhet, a meglévőn néhány módosítást javasol. Ajánlata egyúttal rámutat a közel 10 éve felépített bódészínház mára kiütköző, alapvető konstrukciós hibáira is.

"Addig is, míg Szegeden egy állandó színház alapítása tény lehet, szükséges, hogy a felső páholysor tetőzésére karzati helyiség alkalmaztassék a nép számára, mely Szegeden egyes esetekben nagyszámmal visszamenni kényszerül, nagy része pedig a színpadtól messze távol eső jelen karzat hátsó részéről alig vehet ki valamit a színpadon történtekből, elég nem keresztényi módon az ember kínzás nemével egymás nyakán, hátán kapaszkodva, a pokoli setét­ség­ben illetlenkedve. A zártszékeknek egy-egy páholy elvesztésével (úgy is sok páholy ez Szegednek) mindkét oldalról külön bejárat; a földszinti jelen állóhely hátsó része

417  

fölemelendő és egyszerű padokkal látandó el; végre pedig a jobb oldalon, de sőt a bal oldalon és habár a szomszéd telkére vezessen, legalább két-két szárnyas ajtó a páholy folyosóiról, hogy tűzveszély esetében menekülni lehessen. (...) A színpad hátsó része vágassék ki, hogy jobbról, balról szabad kijárás legyen (...) e kijárat megmenti egyszersmind a színpadot attól, hogy azon keresztülhatolva (...) untalan ki- s bejárkálással összerontsák a díszítményeket, megzavarják az előadásokat. (...) A színpad felső részének (a souffiták fölött) más consructiovali kiigazítása, a díszletek, változások effectualására okvetlenül szükséges henger kell minden függönyhöz, és egy zsinórpad, melyen életveszély nélkül közlekedhessenek a díszítők, és a souffiták változásra járhassanak, hogy a szobadíszletben legyen szobamennyezet, a szabad légben ugyanez, a pórszoba, vagy börtönben éppen így. A színfalak háromszög alakzatban állíttassanak, hogy a nézőtér fele ne lásson be a színfalak közé. (...) Végre pedig legalább 8 féle decoratioval, ehhez tartozó souffiták, culissákkal látandó el a színpad, s az egész helyiségbe a gáz világítás helyezendő be."

A tanulmánynak is beillő - némely pontján vitatható - cikksorozat végén három lépésben határozza meg a teendőket: "a jelenlegi színházi csarnok átidomítása első, egy népszínkör építése második, egy állandó színház alapítása harmadik teendője Szeged azon osztályú férfiainak, akik nemcsak összedugott kézzel, üres beszédekkel; hanem erély és tettekben nyilvánult nemes akarattal e roppant néptömeg erkölcsi, anyagi létezésének fejlesztő előmozdításában fáradozni polgári és honfiúi kedves kötelességnek tartják. (...) Egy ilyen színház vezetését minden subventio, minden az én személyemet biztosító áldozat nélkül magamra vállalnám" - jelenti ki végül Molnár -, "s három év alatt megmutatnám, hogy Ördög pilulái, Dunanan sat. idegen dolgok nélkül Szeged legtávolabb eső gunyhóiból is jönnének a színházba, és színirodalmunknak egy új ága születnék a classicusabb mellett, melyben Szeged népének erkölcse, szelleme, művelődése hatalmas léptekkel emelkednék. (...) Erre a népszínház vezetése mellett is biztos eredménnyel vállalkoznám 3 évre, valamint egy népszínkör igazgatására is az első évben, hogy utóbbi időkre irányát kimutassam."480

418  

A nagyratörő terv észrevétlen marad, minden kézzelfogható eredmény nélkül enyészik el a feledésbe. Pedig a benne foglalt javaslatok észszerű megvalósítása sokat javíthatna a bódészínházat még két évtizedig használó társulatok körülményein. A hozzáértő tanácsokat csak olvashatták - ha olvasták - Szerdahelyi Kálmán és Prielle Kornélia, akik a fővárosban verbuvált alkalmi társulatukkal július 20-ika és 24-ike között négy előadást adnak a hőség ellenére zsúfolásig telt színházban. A hónap végén Újvidékről érkező, Szegeden csak átutazó Sipos-féle színtársulatnak azonban már nincsen ilyen szerencséje. Mint előző állomáshelyükön, itt is teljes részvétlenség az osztályrészük. Az első, július 29-ei előadásukat, mivel a vásár ellenére is csak 30 érdeklődő gyűlt össze, elhalasztják. Következő este, bár nem sokkal több a néző, azért lejátsszák Szigeti A becsületszó-ját és egy másik egyfelvonásost, az Egy csésze teát, azután menekülnek a városból, ahol még az előadás költségei sem térültek meg nekik.

Augusztus második felében Aradi Gerő színtársulata érkezik Zentáról, ahol előadásaik a teljes érdektelenségbe fulladtak. Sok jó nem vár rájuk Szegeden sem. Augusztus 20-án az újszegedi népkert éppen elkészült arénájában két előadást szándékoznak tartani. Délutánra Marcsa, az ezred lányát, estére az Országgyűlési szállást hirdetik, ám végül a Tündérlak Magyarhonban, illetve a Bujdosó kuruc kerül színre. Mivel a kevés néző miatt kicsi a bevétel, a társulat egy része, Nagy Pál Iskola utcai kertjében - ahonnan éppen eltávozott egy német daltársulat - néhány előadást rendez. A dalesteken Erdélyi Náci zenekara adja a kíséretet. A derűlátó Aradi még egy kétségbeesett kísérletet tesz, és augusztus 27-én a Népkertben műsorra tűzi Marcsa, az ezred lányát, de vasárnap ellenére erre az előadásra is kevesen váltanak jegyet. Szeptember első két napján ugyan még fellépnek egyfelvonásosokkal és dalösszeállítással az Iskola utcában, de tudomásul kell venniük, a szegediek inkább a Shur cirkusz mutatványaira kíváncsiak, ezért 3-án továbbutaznak Szegedről.

Mintha a rövid életű nyári vendégjátékok tapasztalatai indítanák a lap színházi rovatának szerkesztőjét az alábbi sorok közreadására:

"A legkiválóbb színi-tehetségek tagadhatatlanul a főváros színpadán egyesülnek. A vidék számára többnyire

419  

csak a másodrendű tehetségek maradnak, és pedig ezek is - megélhetési tekintetből - annyira meg vannak osztva, hogy egy-egy színtársulat alig mutathat föl két három jeles s kevés tűrhető egyént. De mindemellett a vidéki társulatok között is meg van a kellő fokozat; némelyik hivatva van arra, hogy a szép eszmék, a jó ízlés terjesztője legyen, a másik ismét csak annyit árt, amennyit használ, míg a harmadik annyiban különbözik a kötéltáncostól, hogy míg ez a saját - addig amaz minden szépnek és magasztosnak nyakát szokta szegni. Nekünk már volt csaknem valamennyiben részünk, pedig egyedül tőlünk függne, hogy ha már fővárosi színi erőt nem is, legalább az említett fokozat közül az elsőt minden időre biztosítsuk magunknak, mint azt a testvérország fővárosa Kolozsvár s újabban Debrecen kivívta magának. Ugyanis egy vidéki társulat belértéke, úgyszólván annak megélhetésétől föltételeztetik. (...) Azért iparkodik több hazai város tenni valamit a színügyért, hogy jogosan követelhessen is. Ismeretes, hogy Debrecen mily kitűnő segélyben részesíti színtársulatát. Kassa a mi jó Latabárunknak az idén 2000 frt subventiot ad, Arad sem marad hátra, míg itt a színészetnek csupán súlyos terhei vannak."481

Nem tagadható, nincs valami nagy véleménnyel a vidéki társulatokról, noha látja az okot is, ami megköti a direktorok kezét, s lehetetlenné teszi a fokozatos fejlesztést s a művészi színvonal emelését. Éppen ezért tartózkodással fogadja a Szegeden még meg nem fordult Kocsisovszky Jusztint és társulatát. A 48-as honvédszázadosból lett színigazgató híres arról, hogy különös súlyt fektet a zenés darabok színre állítására, miközben a drámák előadását sem hanyagolja el. Az 1865-66-os téli idényre Szatmárról érkező társulat tagjait nem ismerik a szegediek, ám a felőlük érkező hírek szerint eddig mindenhol a nézők kedvére működtek. Ennek ellenére a közönség bizalmatlan, s bár a bérletezést Keméndy Nándor veszi kézbe, az igen gyengén sikerül.

A 30 színészből álló együttes október 28-án kezdi meg az évadot, Langle: Sheridan, vagy a földhöz ragadt szegény című színjátékával. Tíz nap után a Híradó recenzense az "igazán derék vidéki színtársulat szorgalmas tagjairól" bírálatot ír. Homokayné, "hol játéka kevesebb bensőséget igényel, inkább helyén van; bensőbb érzelmek kifejezésére

420  

hangja kevésbé alkalmas" - állapítja meg. Jánosi a szenvedélyeket "jól adja"; Várhidi játéka jó; Szöllősy Piroska "ha jól tudja szerepét" élvezetes alakítást nyújt, megjegyzendő azonban, hogy az elevenség is kell hogy korlátokat ismerjen" ; Kocsisovszkyné szerepét "művészileg adja" és hasonlóan kitűnő Szabó; Kocsisovszky Borcsa pedig máris a közönség kedveltje lett - kritikusunk szerint. Tehát érdemi kifogást nem emel a társulat ellen, csupán az elrongyolódott színfalakat kifogásolja. Ám a direktor hiába rukkol elő eddig nem ismert szerzőkkel, nem látott darabokkal - Csiky: A nagymama, Scribe: Egy pohár víz, Vörösmarty: Marót bán, Balázs Frigyes: A huszárok diadala vagy Hiador: Corvin János a törvénytelen -, hiába mutat be operetteket, a közönség alig-alig látogatja a színházat. Bezzeg gombostűt sem lehet leejteni november közepén Persoár Lajos mutatványos előadásain, ahol táncokat, dobjátékosokat, ködfátyolképeket és zsonglőröket láthat a nagyérdemű.

A hűvös őszön két jeles esemény ad beszédtémát a szegedieknek. A szépnem körében nagy izgalmat kelt, hogy Landau Alajos helyi fényképész Rohrbach Antal Szent­háromság utcai házában fényképészeti termet nyit. A kávéházi asztaloknál pedig az ifjak nyugtázzák örömmel a Szegedi Híradó közleményét a Szegedi Olvasóegylet megalakulásáról. Az egylet ötletét még 1863-ban egy baráti vacsorán néhány fiatal vetette fel. Rövid idő alatt 86-an csatlakoztak a kezdeményezőkhöz, ám a hatóságok csak kétévi packázás után, 1865. október 27-én kelt rendeletükkel adnak engedélyt a megalakításra.

A szegedi iparosok beszédtémáját minden bizonnyal a református parókia november 14-i bejegyzése rejti. Ekkor ad életet "Molnár Petronella" - a színlapon Nelli-ként szerepel - "vidéki színésznő törvénytelen leányá"-nak, "Irma Anná"-nak. Nelli csupán két esztendeje színésznő, s Latabár társulatával jött a városba. Itt szerelmi kalandba bonyolódott Kopsay Szegedi Ferenc asztalosmesterrel, akitől teherbe esett. A férfi az apaságot elismeri, ám Nellit nem veszi feleségül, ezzel a megszülető gyermekre a törvénytelen származás szörnyű bélyegét süti. A színésznő a kislányt majd egyedül neveli, keserves körülmények között hurcolva magával különböző városokba, ahová szerződései szólítják. 1876-ban Fáy János társulatánál működik

421  



A régi Hungária Szálló

a lengyeltóti-marcali-nagyatádi színikerületben. János és Nelli egymásba szeret, és Fáy 1878-ban Halason feleségül veszi Molnár Petronellát, lányát pedig örökbe fogadva törvényesíti. Így lett belőle Fáy Anna néven színésznő, aki 1944 telén még Szegeden élt mint nyugdíjas.

November közepén a város szebbé tétele érdekében Bainville József városi mérnök javasolja, hogy a Széchenyi téri "ronda lacikonyha helyére" színházat építsenek. Indítványa mellé leteszi a terveket is. De a színházépület továbbra is csak papíron létezik, a társulat decemberben is a hideg, kényelmetlen "bódéban" dolgozik, és küszködik az érdektelenséggel. Mert Dumas Monte Christoja, Szigligeti drámája a Szigetvári vértanúk, sőt még Feleki népszínműve az Angyal Bandi, az alföldi haramia sem tölti meg a nézőteret. Így nem kell nagy rábeszélés ahhoz, hogy Kocsisovszky 7-én és 14-én adja át a színházat Popovics szerb társulatának, mert legalább e két nap nem növeli deficitjét. Telt házat csak az országgyűlés megnyitása alkalmából rendezett december 10-i díszelőadás és Szigetiné Hirtling Mária vendégszereplése hoz neki. A sok gyenge ház a társulat fegyelmét is szétzilálja, az előadások lazábbak, szétesőbbek lesznek, amire a közönség előadás alatti

422  

hangos megjegyzésekkel, a nézőtéren folytatott beszélgetéssel reagál.482

Az 1866-os esztendőt Czakó Szent Lászlójával és egy Boldog újévet allegóriával köszönti a társulat. Rá is férne a szárazság okozta ínségtől sokat szenvedett szegediekre egy bő termést hozó esztendő, a színészekre pedig sok telt ház az évadból még hátralevő néhány hónapra. Mert hiába mutattak be - a súgókönyv adatai szerint - október 28-ától január 1-jéig 26 eredeti és 15 külföldi színművet, valamint 1 operettet, a nézőtér bizony kongott az ürességtől. Az igazgató ismét a régi receptben reménykedik: vendégeket hív. Február 20-ig a Nemzeti Színház két vezető színésznője: Jókainé Laborfalvi Róza és Felekyné Munkácsy Flóra, valamint Szépné Mátray Laura, a Budai Népszínház csillaga lép a szegedi deszkákra, s ők egy-egy előadásra megtöltik a nézőteret és a kasszát. S bár később Shakespeare-től a Rómeó és Júlia, Schillertől a Stuart Mária, Hugo, Dumas és Scribe darabjai is színre kerülnek, a publikum a vendégekkel együtt távozik a színházból. Kocsi­sovsz­ky még március 25-ig kihúzza a szezont, aztán egy quodlibettel befejezve az előadásokat társulatával Temesvárra települ át.

Három nappal távozásuk után, március 28-án, a Palánk egyik házában 46 éves korában gümőkórban meghal a nőtlen, ekkor már magánzónak mondott Hódi János színész, akit Szegeden mindenki csak "Muki"-nak nevezett. "Búcsút mondott az életnek, melyet rózsás szemüvegen át nézett, s melyen bút és gondot szegre akasztva rohant keresztül" - írta a Szegedi Híradó. Születési helyét nem ismerjük, de színésztársa Mándoky Kálmán és Szmollény Nándor szerint is, az Szeged volt. Itt állt színésznek a Szabó- Havi Daltársulathoz, s a szabadságharc előtt bejárta velük egész Európát. Eleinte csak kórustag és kisegítő személy volt, később kisebb szerepeket is kapott, s mert tehetség is mocorgott benne, áttért a színészetre. A forradalom hírére 1848 tavaszán hazatért Párizsból, és 1849-ben Szegeden színpadra is lépett, a Szerelmes pap című darabban a rendezőt adta. 1854-ben még Újfalusy Sándor székesfehérvári társulatában találtuk, azután lelépett a pályáról, és Szegeden telepedett le. Hivatalt nem vállalt, a Károlyi-uradalom gazdatisztjeinél vendégeskedett a nótáskedvű bohém, s azok jól tartották őt. "Sok ismerőse volt a városban és

423  

környékén"
- írta halálakor a Szegedi Híradó -, "de nehezen hisszük, hogy tudott volna egy ellenséget is szerezni magának." Kalandos dolgait Degré Alajos örökítette meg írásaiban.

A város tavaszra sem marad "színházi" esemény nélkül, mert március közepétől a sétatéri körcsarnokban Bakonyi István daltársulata szórakoztatja a betévedőket. Nagy szó, hogy hazai nyelven adja műsorát, mert 1864-ig - Bakonyi Pesten akkor alakította együttesét - az országban csak német nyelvű "zengerájok" működtek.

Kocsisovszky társulata a zömmel németajkú bega-parti városban is csak vegetált, "azután a magyar színtársulat hirtelen feloszlott, és Kocsisovszky igazgató hirtelen eltűnt" - írja Braun Dezső a Bánsági rapszódiában (97. o.). "A társulat tagjai 6 hónapra voltak szerződve és 1 hónap után gyámoltalanul magukra maradtak. Éppen ezért, hogy a színtársulat tagjainak útiköltségét némiképpen összehozzák, az árván maradt színészek javára" előadást tartanak. Közben a direktor Szegedre megy, ahová a nyárra vissza akar térni, és áprilisban engedélyt kér egy népkerti színkör építésére. Nem ő az egyedüli, aki ezt a tervet dédelgeti, mert május elején Szöllősy Lajos szintén hasonló engedélyért folyamodik. A tavaszi országos fagyok azonban egy újabb ínséges esztendő árnyékát vetik előre, s erre hivatkozva a hatóság a kért engedélyt megtagadja tőlük. Ezért Szöllősy nem jön Szegedre, Kocsisovszky pedig június 16-án a színházban kezdi meg előadásait. Azaz csak kezdené, mert aznap olyan özönvízszerű eső szakad a városra, hogy a közönség otthon marad. Pedig a bevétel biztosítására nem kisebb művészt hívott Szegedre, mint Tóth Józsefet, a Nemzeti Színház kitűnő drámai színészét, aki 17-étől öt estén lép föl nagy sikerrel - gyenge ház előtt. "60 ezer emberből alig 60-nak jut eszébe, hogy színház is van Szegeden," - írja keserűen a Szegedi Híradó - "melyben a színészek egyik legnagyobbika játszik." Műsorán három klasszikus mű: Moliere Fösvénye, Shakespeare A velencei kalmárja és Schiller Haramiák című drámája is szerepel. Jobban sikerül a Lendvay házaspár vendégjátéka, mert őket zsúfolt házak nézik. A június 30-ától július 8-áig lejátszott öt dráma között Shakespeare Rómeó és Júliáját, A makrancos hölgyét, valamint Katona Bánk bánját is láthatják a színházszerető szegediek. Lendvayék fellépései

424  

némileg rendezik Kocsisovszky zilált anyagi ügyeit, és így a nehéz időkben vitézül helytálló társulat emelt fővel távozhat Szegedről.

Több együttes nem is jön a nyár folyamán a városba. Nem csoda, hiszen valósággal bibliai csapások érik az országot. Dúl a porosz-osztrák háború, marhavész pusztítja az állatállományt, s a szárazság nyomán éhínség és kolera tizedeli a lakosságot.

A színházi szakma is gyászol, július 30-án, 58 éves korában meghal a magyar színjátszás egyik legnagyobbja: Egressy Gábor. Aznap híres szerepében, a Brankovics Györgyben lépett fel. A darab nagyjelenete, mikor megvakított fiait egymás után eléje vezetik, mindig nagyon megviselte. E jelenetben roskadt össze, s eszméletét vissza se nyerve többet, lakásán az este elhunyt. A szegediek által művészként és kormánybiztosként is jól ismert sokoldalú színészről írta Petőfi, hogy míg társai egyes hangszerek, addig ő egymaga egész zenekar. Repertoárján 358 szerep volt. Mint "átlényegülő színész", a klasszikus és kortárs drámákban mindig a lélektani folyamatokat kereste és ábrázolta. Szakírói munkássága is jelentős. A színészet elméleti és gyakorlati kérdéseivel egyaránt foglalkozott. Az ő ösztökélésére alapították meg 1865-ben a Színi Tanodát, ahol haláláig a színészmesterség tanára volt. Sokáig pótolhatatlan űr marad utána.

A gyásszal, bajjal teli nyár után meglepetésként ér mindenkit, amikor október elején a Híradó bejelenti, a már keserű szegedi tapasztalatokkal rendelkező Kocsisovszky Jusztin a téli szezonra kibérelte a színházat. Érkezésüket megelőzően az igazgató felhívással fordul leendő közönségéhez. "Érzem, hogy merész lépésre határoztam magam, midőn egy jól rendezett, de éppen ezért költséges színtársulattal, újra fölkeresem e nemes város tisztelt közönségét, mely az alföldet sújtó csapásokban már hosszú évek során osztozik s az idén is súlyosan meg volt általuk látogatva. (...) Ami a színre kerülő darabokat illeti, célom a régi jó művek felelevenítése mellett, a részint itt még elő nem adott, részint időközben felmerülő újakat is bemutatni a t. közönségnek. Az előadások sorát jövő szombaton, október 20-án Bíbor és gyász című dráma Hegedűs Lajostól nyitja meg. (...) Az első bérlet október 27-én veszi kezdetét Brankovics György című drámával. Bérletár 18 előadásra:

425  



A Kárász-ház

alsó páholy 26 frt, felső páholy 21 frt, zártszék 5 frt 25 kr. Bérelni lehet Burger Zsigmond úr könyvkereskedésé­ben, Kocsisovszky Jusztin színigazgatónál, valamint a szín­ház pénztáránál."483

A szerkesztőség is a társulat mellé áll, és hosszú cikkben buzdítja a szegedieket bérletvásárlásra. "Mi is tiszteljük Thespis utódjait, de csupán tiszteletünkkel nem érhetik be" - így a cikket író Mayer Miksa -, "pártolni is kell őket, mert: ki az oltárnak szolgál az éljen is az oltár után; de hisszük, hogy pártolni is fogja Szeged lelkes közönsége, ha azt megérdemlik." Joggal tarthatnak igényt a pártolásra, hiszen az együttes népesebb - 30-nál többen vannak! - és erősebb, mint az előző évben. Az újak közül Szigetközi­néről a pesti lapok is dicsérőleg nyilatkoznak, Gesztessy Etelka a nagy Szigetitől tanulta a mesterséget, Tóth Jenő a Szini Tanodában a nemrég elhunyt Egressy nagyreményű növendéke volt, Deésy és Gönczi Soma az ismert és tapasztalt kiválóságok közé tartozik, és itt próbálgatja oroszlánkörmeit a fiatal Mezei Péter, akiből majd néhány esztendő múlva az egyik legjobb hazai Moliere-színész válik.

A szezon nagy lendülettel indul. Egymást követik a divatos külföldi szerzők: Laube, Birch-Pfeiffer, Mellesville; a magyarok közül Hegedűs, Szigeti, Obernyik és Vahot,

426  

valamint Offenbach és Suppe operettjei - a közönség azonban elmarad. A Szegedi Híradó a foghíjas házakat az operettszínészek hiányosságaival indokolja. A direktor felveszi a kesztyűt, és a lap hasábjain válaszol.

"Nagyon örülnék, ha már eddig is kiválóbb erőkkel bíró társulatomat még nehány tehetséges taggal gazdagíthatnám, azonban azt bizonyára még az ujdondász úr sem fogja kívánhatni tőlem, ha megtudja, hogy míg a rendes napi költség mellett csupán a személyzetet illető havi kiadásom 1150 frtra rúg, addig az első bérlet utáni bevételem csak 540 frtot tesz, holott a múlt évben, midőn a személyzet díjazására 930 frtot kellett fordítanom, az első bérlet 780 frtot jövedelmezett."

Az "ujdondász úr" sem marad adós a felelettel: "Ami a tavalihoz képest csekély bérletet illeti, ezt nemcsak sajnos tudomásul vesszük, de magyarázatát is adjuk e néhány szóban: a közönségnek a tavali tapasztalások után, nem volt bizalma Kocsisovszky úrban, dacára annak, hogy e lap minden lehetőt megtett a társulat érdekében."484

Az értelmetlen vita természetesen nem hoz közönséget, az igazgató ráfizetése egyre nő. Kocsisovszky végső kétségbeesésében a kaszinó-egylethez fordul.

"Tekintetes kaszinó-egyesület! A vidéki színész pályája minden időben, mondhatni, a nyomor iskolája volt. Azok, akik magasabb cél iránti lelkesedésből ráadták magukat; ellehettek készülve, hogy mialatt a nyelvet mívelik, az ízlést nemesítik, a magasztos eszméket terjesztik s a közönséget nemesen mulattatják; jutalmuk - többnyire száraz kenyér leend. Azonban még sohasem tengődött oly súlyos körülmények közt a vidéki színészet, mint ez idő szerint, midőn a közönség legnagyobb része, melytől eddig támogatást nyert; az elemi s egyéb hazánkra nehezült csapások folytán szintén sújtva van." Máshol már léteznek színügyi bizottmányok, s azok a különböző városokban különféle kedvezményeket harcoltak ki az ott játszó társulatok számára - írja, majd így folytatja: - "Szegeden, a legnagyobb alföldi magyar városban, a színészek, legalább a jelenben, semmi mellékes segélyben nem részesülnek s még a színházért is oly roppant bért kell fizetniök, mint sehol Magyarországon. (.) Most azonban, midőn egy sokkal jobb erőkkel rendelkező társulattal kezdtem meg az előadásokat, első havi bevételem jóval alább áll, mint a múlt évben, holott

427  

kiadásom havonként 300 frttal növekedett. Ily részvétlenség mellett lehetetlen leend a társulatot új-évnél tovább fönntartanom. (...) Tisztelettel kérem tehát a t. kaszinó-egyesületet, terjessze ki hatáskörét a színművészetre is, használja föl előnyeit, melyekkel a helybeli színészet fönnállhatását eszközölheti, alakítson egy színügyi-bizottmányt, mely a színészet ügyét magáévá téve, azt a bukástól megóvja."
485

Hogy miért a kaszinó tagjaihoz fordul segítségért? Mert a tagok között ott található Szeged szinte minden virilistája. A legkitűnőbb ügyvédek, a leggazdagabb kereskedők, a vállalatok tulajdonosai és igazgatói, a földbirtokkal rendelkező polgárok, a pénzemberek, a közélet kiválóságai mind, mind tagjai a szegedi kaszinónak. Ha ők szárnyaik alá veszik a színművészet ügyét, akkor papjai végre biztonságban érezhetik magukat Szegeden.

A kaszinó november végi közgyűlése indítványt fogalmaz, melyben kimondja, hogy a színügy pártolásra érdemes, ezért színügyi bizottmányt alakít. Kifejezi óhaját, hogy "az állandó színügyi bizottmány hatáskörébe tartozónak jelöltessék ki a színtársulat tagjai megválasztásába és a műsorozat megállapításába való befolyási jog." Felkéri "a városi hatóságot, hogy a színtársulatot valamint azelőtt, úgy jelenben is bizonyos pénzösszeggel és tűzifával, a színházi világításnak pedig mindenesetre teljesítendő elvállalásával segélyezze;" egyúttal kimondja: "megkeresendők lennének segélyezés végett azon biztosítási társulatok, melyek Szegeden főügynökséggel bírnak; nem különben a gőzhajózási, vasúti és gőzmalmi vállalatok tulajdonosai is. Végre fölszólítandók volnának a színház tulajdonosai, hogy a színház évi haszonbérét a jelen színi idényre is leszállítani szíveskedjenek."

A november 29-én megalakult "bizottmány" elnöke Vadász Manó volt polgármester; alelnökei Osztróvszky József ügyvéd, polgárnagy és Balás Mihály jószágfelügyelő; jegyzője pedig Csermelényi Iván ügyvéd, városi tanácsnok. A 85 tagú bizottmányban helyet kap Szűcs Ferenc szűrszabó, Szűcs Ferenc cserepező és Tóth Mihály meszes is. A segítő szándék mindenképpen dicsérendő, bár nehéz elképzelni, hogy a közel 90 személyből álló testület hogyan jut közmegegyezésre a színészek személyét és a műsort illető kérdésekben. Arról már nem is szólva, hogy a színészi szerződések virágvasárnaptól virágvasárnapig,

428  


azaz egy évre szólnak, tehát nem csak a szegediek ízlésének kell a művészeknek megfelelniük!486

Kocsisovszky most a magyar vonalat erősíti és Katona, Szigligeti, Tóth Károly, Szigeti és Dobsa darabjait tűzi műsorra. Közönségcsalogatónak Donizetti Az ezred lánya című operáját és Suppe operettjét, a Magyar huszárokat mutatja be, ez utóbbit - közkívánatra - két este egymás után, ami már a siker jele az érdektelenség sivatagában. Az év végére még marad egy figyelemre méltó hír. December 30-án a Szegedi Híradó arról tudósít, hogy Molnár György bejelentette, ha a mostani társulat február végén távozna Szegedről, helyébe Győrből Hubay Gusztáv szívesen áttelepülne. A szegedi színházügy tehát mindenképpen megoldódni látszik - papíron! Mert a közönség továbbra is távol marad, az igazgató pedig folyamatosan az anyagi bukás fenyegető rémével néz farkasszemet.

Még októberben, talán éppen akkor, amikor a színtársulat bevonult Szegedre, egy kegyesrendi szerzetes "a tizenhét éves, szép, sápadt és nyúlánk ifjút, a rég holt nagy költő álomországának reichstadti hercegét", - Juhász Gyula szavai - Petőfi Zoltánt kommendálta Kálló Antal szegedi gombkötőmester Serház utcai házába kosztos diáknak. Zoltán október 30-án beiratkozott a piaristákhoz és eleinte lelkiismeretesen tanult, aztán a gombkötő mester emlékezete szerint "hirtelen megváltozott. Nem ízlett neki a tanulás, a fegyelem, a nyugalom." Bálint Sándor írja, hogy Lőw Immánuel visszaemlékezése szerint az Aranyoroszlánba járt - a mai Oskola és Tömörkény utca sarkán állt - "Petőfi Zoltán délutánonként uzsonnázni. A piarista atyák kissé többet elnéztek neki, mint más halandó emberfiának. Ilyenkor erre sétáltak a serdülő leányok, fiatal deákok, hogy megbámulják a nagy költő fiát." Ám decemberben "egy napon színlapot látott és azonnal hazajött Serház utcai szállására, pedig iskolába indult. A színlap az ő számára a szabadságot, a szerelmet a művészetet, az új életet jelentette" - emlékezett a nevezetes napra Kálló Antal.

Ettől kezdve egyre jobban elhanyagolja a tanulást, kerüli az iskolát, ha csak teheti a színházban, a színház körül tölti idejét. Éppen itt, Szegeden kezdi pályáját a direktor nevelt leánya, Kocsisovszky Borcsa. "Szép jelenség a színpadon, hangja kellemes, a szívhez szóló érzelmek kifejezésére alkalmas." Kedves, közvetlen, bájos naiva.


429  

Suppe operettjében "oly csinosan énekel, hogy a közönség kívánatára ismételnie kell", Szigligeti népszínművében pedig "szépen ábrázolá az ártatlan és odaengedő leánykát." Rövid idő kell ahhoz, hogy Borcsa Petőfi Zoltán ideálja legyen. A szerelmes diák és cimborái "folyton az ő ablakai alatt fenszterpromenádliznak, s a legékesebb nachtmusi­kok is ott hangoznak el." Azután valami történik - hogy mi, örök titok marad - és új színházi szerelem tűnik fel, Beleznay Katica, a női kar egyik tagja. Katica, ellentétben Borcsával, egyáltalán nem szolid teremtés. Minden törekvése arra irányul, hogy magára vonja a figyelmet. A népies darabokban "magyar parasztlány helyett párisi grisettet ábrázol" s Suppe Pajkos diákok előadása után a kritikus kénytelen szóvá tenni: "nem hisszük, hogy Beleznay Kati pőre részeiből bárki is annyit óhajtana látni, amennyit ő ma este láttatott, ezért hát jövőre több dekorációt és hosszabb bluse-t." A fiatalember belehabarodik a frivol színésznőcskébe. Januári kosztpénzét a lányra és mulatozásra költi, sőt anyagi szorultságában három forint reményében még matracát is zálogba csapja! Ekkor már - 1867. január végén járunk - a gimnáziumban megelégelik kicsapongó életmódját. Érzi ezt Petőfi Zoltán is, és "csendes eltanácsolás alapján" abbahagyja tanulmányait, és továbbáll. Kálló Antal így mesél erről: "A szegedi piaristák egyáltalán nem távolították el az intézetből, önkényt és hirtelen tűnt el Szegedről." És hozzáteszi: "Vele együtt tűnt el Beleznay Katalin is." Csakhogy a derék gombkötő téved! Lehet, hogy Beleznay Katalin megszökött valakivel, de az nem Petőfi Zoltán volt. Ő Pestre utazott, befejezte iskoláit, és nem sokkal később maga is Thália papjai közé állt.487

Az 1867-es esztendő sem örvendezteti meg jobb színházmenettel a társulatot. Sőt a január 24-én bemutatott Offen­bach-operett, a Szép Heléna nyomán heves sajtótámadás éri őket. A kritikus a történetet "sületlenségnek" tartja, az előadás szerinte "unalomba" fulladt, és "a közönség zúgolódva távozott. A darab érzékeny csapást mért az operett-járvány fejére" - állapítja meg, majd dolgozatát e szavakkal fejezi be: "a darab minden zaj nélkül csendesen eltemettetett. Nyugodjék békében." Recenzensünk rossz jósnak bizonyul, mert Offenbach operettje éppen maró iróniája, éles társadalombírálata miatt később a szegediek egyik kedvelt darabja lesz.

430  

A kritizált előadás napján különös hír jelenik meg az újságban. "Vajdafi Béla, a helybeli színtársulat egyik tehetséges fiatal tagja, pár hét óta a kórházban fekszik betegen. Azt beszélik, mióta a színpadot kórággyal kellett felcserélnie, azóta fizetése is megszűnt." Ezért a szerkesztő kéri az igazgatót, hogy mint a szabály előírja, még 6 hétig fizesse ki neki a gázsiját. Vajdafiról ma már semmi biztosat sem tudunk. Valószínű, a kart fújta és kisebb szerepekben jeleskedett. Vele kapcsolatban egyedül az kétségtelen, hogy a színpadon fázott meg és betegségéből szép kis vihar kerekedett. A jószívű szegediek ugyanis pénzt gyűjtenek számára, amiért a beteg színész nyílt levélben mond köszönetet a kórházból. Név szerint megköszöni Csikós József 4. o. tanulónak az összegyűjtött 20 frot, Jánosi Gábor pályatársának az otthoni ápolást, Singer fő- és Gref alorvos uraknak a gondos kezelést, "valamint dicsérettel említi még a kórház konyháját is." Februárban azután robban a botrány. Vajdafi felháborodottan tudatja mindenkivel, hogy a színlaposztó az ő tudta és beleegyezése nélkül, jogtalanul kunyerál adományokat az ő javára Rókuson és felsővároson. Kéri, a színlaposztónak ne adjanak semmit, mert abból ő egy krajcárt se lát. Hogy ezek után mit kapott a színlaposztó, arról már nem szól a fáma. Vajdafi azonban szerencsésen felgyógyul, és a következő szezonban ismét Kocsi­sovsz­ky társulatában erősíti a kart.488

Az állandó gyenge házak kedvét szegik a színészeknek, az előadások mechanikussá, lélektelenné válnak, a fegyelem fellazul. A sajtó február 17-én szóvá teszi ezt, és az igazgatót "erélytelen"-nek nevezi. Kocsisovszky a közönség becsalogatását szánja válaszul. A megjelentek között posztóra hímzett képeket sorsolnak ki - színpadi jelmezben Zrínyi, Mátyás, Brankovics és mások ábráit - "oly művészi kivitelben, hogy készítőjüknek becsületére válnak." Úgy tűnik, minden próbálkozás hiábavaló. A színház annyira rosszul megy, hogy előadásokat kell elhagyni, mert egyetlen jegy se kel el.

Az embereket a bódészínház színpadánál most jobban érdekli a politika világszínpada. A porosz-osztrák háború és az abszolutizmus kudarcai nem maradnak hatástalanul Magyarország sorsára. 1867 februárjában az Andrássy Gyula vezette magyar kormány leteszi a hűségesküt Ferenc Józsefnek, s ezzel befejeződnek a tárgyalások

431  

a kiegyezésről. A Habsburg-ház abszolutista eszközökkel kormányzott monarchiájából osztrák-magyar dualista monarchia lesz, amelyet az osztrák császár és magyar király személye köt össze. "Az alkotmány visszaállításának örömére" február 19-én díszelőadást tartanak a színházban, amelyen aktuális allegóriákat és Szigeti A becsületszó című egyfelvonásos vígjátékát láthatja a nézőteret zsúfolásig megtöltő közönség.

A következő napi népszínmű, a Parlagi Jancsi azonban azt bizonyítja, hogy színész és kritikus között nincs kiegyezés. Az előadáson a színészek rögtönzésekkel szórakoztatják a publikumot és egymást. Az alkalmi élcek céltáblája a Szegedi Híradó kritikusa! Márciusban megkezdődnek a vendégjátékok, és a színház nézőtere is megtelik. Elsőnek Egressy Ákos érkezik. Március 7-én az Ármány és szerelem Ferdinándjával kezdi meg 3 napos vendégszerep­lését, amelyen eljátssza még a Hamletet és egy francia bohózat főszerepét is. Alig távozik Egressy, megérkezik Mol­nár, aki így emlékezik erre a szegedi kirándulására:

"Kocsisovszky derék, ritka becsületes és jellemes színigazgató, színtársulatával Szegeden volt, de a társulat nem elégítvén ki a szegedi nagyobb igényeket, tavasz felé már a legnehezebb körülmények közé jutott (...) több nap óta nem tartottak előadást, mert hiába hirdették ki, nem jött senki sem." Molnár először március 16-án, a III. Richárd címszerepében lép színre, majd a következő napon Rákosi Jenő Aesopus, a mese királyában adja Aesopus szerepét. Ezután, hogy megfegyelmezze a szétesőben lévő társulatot, "nyolc-tíz napig folyton próbákat tartott, szerencsére voltak érdekes új színdarabok, melyeket Szegeden még nem adtak elő. A színpad majd minden előadásban más és másként volt földíszítve, a szalondarabok csupa selyemfüggönyök, virágágyak, szőnyegek és csecsebecsék közt adattak elő, amit Szeged még nem látott. Egy-egy ilyen előadást háromszor-négyszer is megnézett a közönség. (...) A személyzet pénzhez jutott, kedvet kapott, (...) tanult, próbált, törte magát s a közönség a harmadik héten már mindennapon délelőtt elkapkodta a jegyeket.

A hazafias drámákat és tüntető dolgokat csak a saison végén szedte elő: Deák ünnepély, A magyar kir. felelős minisztérium tiszteletére díszelőadás, majd Az 1848. és 1867-­ik éveket dicsőítő előadás, A szabadságharcz nehány


432  

nagyobb mozzanata, Kossuth és az emigráczió, Kossuth és Szeged népe, fokozatos egymásutánban töltötték be az utolsó előadásokat. A színház épülete egy hétig zászlódíszben állott, lámpák ezreitől kivilágítva, jelmondatos trans­parentekkel dekorálva, a búza piaczon pedig, a színház mellett egész délután és estve is dörgött a 16 mozsár ágyú, a közönség aphatiájából fel lőn verve s napról-napra mind nagyobb számban sietett az előadásokra, melyek nagy animóval és preczizitással folytak, hogy mindenki kielégítve, örömmel hagyta oda az előadásokat, melyekből minden alkalommal a közönségesnél mélyebb benyomást vitt magával haza."
489

A bevételek tanúsága szerint a közönség érdeklődését valóban fölkeltik Molnár szokatlan reklám-praktikái, azon­ban az idő megszépíti az emlékeket, hiszen egy darabot két alkalomnál többször nem tűztek műsorra. Molnár rendezői munkája mellett 10 este színpadra is lép, és játéka nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a közönség mind nagyobb számban látogatja az előadásokat. Végül is neki köszönhető, hogy Kocsisovszky április 13-án, egy quodlibet­tel befejezve a téli évadot, 6 hónap után anyagilag megerősödve hagyhatja el Szegedet. Gyulai Gyula súgó könyvecskéjéből megtudhatjuk, hogy az elmúlt időszak legfoglalkoztatottabb színésze Gönczi Soma, aki 67-szer lépett színpadra, a színésznők közül pedig Kocsisovszky Borcsa viszi el a pálmát 55 fellépéssel.

Nem sokáig marad zárva Thália szegedi temploma, mert május végén rövid temesvári kitérő után Follinusz János aradi színigazgató veszi birtokba. Follinusz gyógyszerésznek tanult, ám szép tenorhangja lévén, Bécsben énekleckéket vett, s 1841-től énekes színészként működött. 1847-­ben a Szabó-Havi társulattal beutazta Európát, majd a szabadságharcot honvéd századosként küzdötte végig. Az igazgatásba 1860-ban, Kolozsvárott kóstolt bele. Társulata főleg operákat és operetteket játszik, de prózai darabokban is megállja helyét. Karmestere az a Káldy Gyula, aki a majdan 1881-ben megnyíló Magyar Állami Operaház első főrendezője lesz. Jó erőkből álló énekes gárdáját 12 tagú férfi és 10 tagú női kar egészíti ki. A zenekart részint saját szerződött tagjai, részint a helybéli vértes ezred zenekarából állítja össze. Érkezésüket a Szegedi Híradó örömmel üdvözli. "Közönségünk, mely évek óta nem látott

433  

színpadunkon operákat, bizonyára érdekkel tekint e sok élvezetet ígérő előadások elé" - áll a lapban - "melyek Kocsi­sovsz­ky úr borzasztó operettjei után kétszeresen élvezetesek lesznek, annál bizonyosabban, mert a társulat erejéről, az előadások szabatosságáról s a darabok fényes kiállításáról sok dicséretest hallottunk." Május 30-ától június 18-áig 12 előadást tartanak, de csak 6 előadásra hirdetnek bérletet. Érdemes összehasonlítani elődje és az ő bérleti árait. Follinusz 6 előadásos bérlete az alsó páholyba 10 frt., Kocsisovszkyé 18 előadásra 26 frt., a felső páholy 8 frt. illetve 21 frt. és végül a zártszék 2frt. 40 kr. illetve 5 frt. 25 kr. Tehát látható, a zenés műfaj kifizetődő műveléséhez magasabb helyárakra van szükség.

Május 30-án Verdi Tévedt nőjével (Traviata) kezdik vendégjátékukat, s műsorukon Halevy, Rossini operái mellett, Császár A kunokja valamint Erkel két műve, a Hunyadi László és a Bánk bán - ez utóbbi két alkalommal is! - szerepel. Az operettszerzők közül Suppe és Offenbach két-két darabja - köztük a nemrég még szapult Szép Heléna - kerül bemutatásra. Búcsúelőadásuk A honvédhuszárok, egy nemzeti érzelmű népszínmű.

Az elmúl téli szezon és a nyári vendégjáték számos problémája - elsősorban a gyenge látogatottság, ami elriasztja a színigazgatókat - arra indítja a színügyi bizottmány elnökét, Vadász Manót, hogy hívja össze a bizottmány tagjait. A belvárosi kaszinóban tartott tanácskozáson elhatározzák, a következő téli szezonra előre bebérletezik a színházat. Szükség is van erre, mert Kocsisovszky, attól tartva, hogy a szegedi szezon ismét rosszul üt ki, most 6 hónap helyett csak 3 hónapra - október közepétől, január 7-éig - bérli a színházat.

A Szegedre bevonuló társulatban már ott van a pályakezdő Deréki Antal is, aki így örökíti meg élete első szerződtetését:
"Kocsisovszky Jusztin színtársulata októberben kezdte meg Szegeden előadásait. A véletlen összehozott a társulat jeles tragikusával Dézsy Zsigmonddal, (...) aki éppen Csikósék kis kocsmájából lépett ki. Az a régi kis kocsma arról volt nevezetes, hogy ott főzték az egész városban híres, legjobb halpaprikást és ott mérték a legjobb, legtisztább bort. Dézsy Zsiga bátyám pedig arról volt nevezetes, hogy mind a kettőt: a halpaprikást és a jó bort egyformán szerette.

434  



Ónozó Poldi kocsmája

(...) Ő pártfogásba vett és miután Klár József, a társulat karmestere úgy találta, hogy fejlődőképes tenorhangom van, a direktor azonnal szerződtetett 18 forint rendes havi fizetéssel. Nagy dolog volt ez akkor, amikor a Nemzeti Színházon kívül az egész országban összesen csak három fixumos társulat volt: a kolozsvári, a kassai és szegedi."490