I. évfolyam 10. szám
Megjelenik: néhány alkalommal
 
Szeged, 2014. szeptember 26.
 
FÜGGETLEN VIRTUÁLIS
ALKALMI LAP
 
 
SZERKESZTŐSÉG ÉS KIADÓHIVATAL:
SOMOGYI-KÖNYVTÁR
 
 


AZ OLVASÓHOZ

Virtuális lapunk utolsó száma kicsit eltér az eddigiektől. A Somogyi-könyvtár különgyűjteményeinek néhány, Tisza Istvánhoz kapcsolódó dokumentumát mutatjuk be.

Az eredeti kéziratok a könyvtár helyismereti gyűjteményének értékes darabjai: Tisza István Kállay Alberthez írt levelei, illetve egy, a miniszterelnöknek címzett Móra-kézirat.

A Vasváry Ödön által írt emlékező cikkek jóval később születtek, érdekességük, hogy amerikai magyar lapok hasábjain idézik meg a Vasgróf alakját. Az Újvilág híres magyarjainak életét dokumentáló Vasváry-gyűjtemény kapcsos dossziéiban jutottak el hozzánk.






TISZTELT BARÁTOM!

A Kállay Albertnek, Szeged főispánjának címzett, 1904-ben íródott levelek a pártküzdelmek jegyében születtek. Kállay a Szabadelvű párt tagjaként Tisza politikájának elkötelezett híve volt.
Az áprilisi levél geszti keltezésű, a novemberi Budapesten íródott, Tisza István első miniszterelnöksége idején, amit a levélpapírok aranyszínű címeres nyomata is tanúsít.

Minthogy képviselőválasztás előtt állunk, kérlek, légy szives engem annak esélyeiről tájékoztatni. ...
A fő szempontnak magam is azt tartom, hogy oly jelölt lépjen fel, a ki sympathikus fogadtatásra találna a kerületben és a ki igy a sikert minél jobban biztosithatná.
(1904. ápr. 1.)

 
 


Az ellenzék bizonyára egész vehemenciával fogja a vidékre vetni magát s mindent el fog követni a közvélemény félrevezetésére és felizgatására: ezzel szemben nem maradhatunk tétlenek mi se, s mig egy felől én is minden rendelkezésemre álló eszközt megfogok ragadni a nemzet felvilágositására ... bizalommal várom el Tőled is, hogy ... az általunk képviselt szent és igaz ügynek rendelkezésére bocsátod egész erődet, befolyásodat és képességeidet. (1904. nov. 21.)

A tíz évvel későbbi, géppel írt, Tisza kézjegyével ellátott hivatalos értesítések a főrendiház elnökségi üléseivel kapcsolatosak.

... számos fontos törvényjavaslatnak (esküdtszéki és sajtóreform, újonclétszámemelés és vasuti pragmatika) letárgyalása céljából. (1914. febr. 16.)
... a költségvetés és egyéb tárgyak fognak tárgyaltatni. (1914. máj. 13.)

A Móra kézírásával lejegyzett fogalmazvány a háború tizenegyedik hónapjában íródott a legnagyobb vidéki lapok szerkesztői nevében. Kéréseik meghallgatását remélve hívja fel nagyméltóságú miniszterelnök úr figyelmét a szakma egyre növekvő terheire.
A támogatást kérő írás rámutat, mennyivel hátrányosabb helyzetben vannak a vidéki újságírók a fővárosi lapok munkatársaival szemben.
 
 


 

 

I. évfolyam 10. szám
A VASGRÓF
 
2
 

A Vidéki Hirlapirók Országos Szövetsége (V. H. O. Sz.) Hivatalos Értesítőjének 1915. júliusi számában olvasható egy jegyzőkönyv a Szövetség közgyűlést pótló igazgatósági üléséről (jún. 29.). A jelenlevők közt Móra Ferenc neve is szerepel.

A Szövetség a hadbavonultak és hátrahagyottaik részére erejéhez mérten segélyeket biztosított.
Ebben az áldozathozatalban anyagilag kimerült s ezért kérelmező lépéseket tett az ország miniszterelnökénél, hogy abból a forrásból, mely a harcsujtotta nemzeti társadalom egyes osztályait segiti, juttasson egy szerény részt az ujságirók társadalmi családja segitésére is.

A miniszterelnök urhoz mint az Országos Hadsegélyző Bizottság elnökéhez intézett kérvény folytán a Bizottság a VHOSZ segélyalapja javára 5000 korona egyszersmindenkorra szóló támogatást állapitott meg.

A fenti Móra-fogalmazvány keletkezési idejét tekintve megfelel az Értesítőben említett kérvénynek, igaz a benne foglaltak szerint a lapszerkesztők nem egyszeri támogatásért, hanem az egyenlő esélyek megteremtéséért folyamodtak a miniszterelnökhöz. A kézirat további sorsáról nincs tudomásunk.



Ideát, Amerikában

Vasváry Ödön református lelkész 1914 júniusában indult el Amerikába, ahol két évet kívánt tölteni. Az első világháború kitörése miatt azonban végleg az Újvilágban maradt.

Az 1920-as évektől kezdve 1977-ben bekövetkezett haláláig fáradhatatlan gyűjtötte az amerikai magyarságra vonatkozó dokumentumoknak. 1972. május  16-án  Washingtonban  kelt


adománylevelében a szegedi Somogyi-könyvtárnak adományozta gyűjteményét, melyet halála után, 1978-ban szállítottak Washingtonból Szegedre.

Az amerikai magyar olvasók 1968-ban a Szabadság, 1973-ban az Amerikai Magyar Világ cikkének segítségével idézhették meg Tisza István alakját.

Mint történelmi alak talán örökre ellentétes itéletekben lesz része... Mint ember kifogástalan, puritán életet élt...
 
         
 
További lapszámok: 1. „A szegedi” Tisza grófok | 2. Vastartalma vonz, vagy taszít... | 3. A kormányelnök Szegeden | 4. Görbe tükörben | 5. Vér folyt a parlamentben | 6. Éljen a király! | 7. Ilyen háborúba belemenni őrület | 8. „Így kellett lennie” | 9. Itélet után
 

Somogyi-könyvtár, Szeged | 2014