I. évfolyam 9. szám
Megjelenik: néhány alkalommal
 
Szeged, 2014. szeptember 25.
 
FÜGGETLEN VIRTUÁLIS
ALKALMI LAP
 
 
SZERKESZTŐSÉG ÉS KIADÓHIVATAL:
SOMOGYI-KÖNYVTÁR
 
 

ITÉLET UTÁN

Az öt hétig tartó szenzációs Tisza-bünpör befejeződött. A tárgyalótermet zsufolásig megtöltötte az érdeklődő közönség, ugy hogy az ajtót is ki kellett nyitni és a folyosón is tömegesen álltak az emberek. Bevezetik a vádlottakat. Hüttner egészen sápadt, Sztanykovszky és Dobó elsivárult tekintet mutatnak, mint akik érzik, hogy kemény bünhödés vár rájuk. (1) (kép 2)




 
A vádlottak tagadták, hogy a merénylet saját egyéni akciójuk lett volna. Hüttner és Sztanykovszky állították vallomásukban, hogy a Nemzeti Tanács tagjai által aláírt levél fordult meg titokban többek kezén, amelyben ki volt fejtve, hogy a nemzet régi vágyainak megvalósithatása céljából mennyire szükséges Tisza láb alól való eltétele és akik ezt végrehajtják, 100.000 korona jutalomban részesülnek. A haditörvényszék a fölbujtókra vonatkozó adatok elbirálására indittatva nem érezhette magát. (3) (kép 4)
Vágó (Wilhelm) Jenő Jakab IV. rendű vádlottat a haditörvényszék bünösnek találta háború idején a tényleges állományban elkövetett szökés büntettében és 3 havi börtönre ítélte.

Az itélet kihirdetése után a tárgyalásvezető elnök kérdésére a vádlottak kijelentik, hogy az itéletet megértették, majd a felebbezés és a semmisségi panaszok benyujtására 3 napi haladékot kértek. Az elnök ezután a tárgyalást berekesztette. (5)
 

A legnagyobb terjedelmű és legizgalmasabb bünpörök egyike, amelyeket a magyar judikatura története ismer ezzel az itélettel elérkezett egyik fontos állomásához.

Most a közvetlen bünösök egy részét érte el a méltó sors: egészen jelentéktelen alakok, akik csak arra néztek, hogy a halálra sebbzett ország összeomlásával megtölthessék üres zsebeiket.
Nekik alighanem mindegy lett volna, kit gyilkolnak meg, tettüket nem vezette sem politikai indulat, sem forradalmi esztelen mámor, csak a legsilányabb kapzsiság. Tettükben éppúgy mint sorsukban nincs meg a tragikum egyetlen vonása sem. Nincs miért foglalkozzunk velük többet. (6) (kép 2)



 
 


 

 

I. évfolyam 9. szám
A VASGRÓF
 
2
 


A nagy pörnek azonban még csak egy állomásán vagyunk tul. Hátra van még a többi: azoknak a vádlottaknak a dolga, akik  a   polgári   büntetőbiróság   előtt fognak felelni, mint polgári személyek azért, amiben Tisza meggyilkolásával kapcsolatban bünösök.
Ez a nehezebb  része  a  pörnek,  éppen politikai vonatkozásainál fogva, melyek már most is éreztetik izgató hatásukat a politikai életben. A magyar biroság ezt a nehéz problémát is meg fogja oldani. (6) (kép 7)


A polgári per

Olyan izgalom és készülődés fűti a nagy esküdtszéki termet, mint egy tragédia premiér-láza. A karzat roskadozik, ügyvédek, fényképészek, ujságírók, rajzolók szoronganak a padsorokban. A biróság befejezte a tanácskozást. Az egész terem állva hallgatja végig a komor szavakat. (8)
A több mint 3 hónapig tartó főtárgyalás után végre kihirdették az itéletet. A királyi törvényszék Kéri Pált halálra, Gärtner Marcellt pedig 14 évi fegyházra, továbbá 10 évi hivatalvesztésre itélte.
Fényes Lászlót és Vágó Jenőt az ellenük emelt vád alól felmentette és elrendelte mindkettőjük szabadlábra helyezését. (9) (kép 10)

A biróság kijelenti, hogy a forradalmat élesen elválasztotta a gyilkosság büntettétől, de kénytelen volt az akkori idők eseményeivel is foglalkozni, mert az szorosan összefüggött Kéri és társai cselekedetével.

Igen sok részlet homályosan maradt, de Kéri Pál és Gaertner bünösségére vonatkozólag döntő bizonyítékok birtokába jutott a biróság. Maga Kéri is több kijelentésével öntudatlanul elárulta bünösségét. Gaertner is többeknek eldicsekedett azzal, hogy délelőtt kint járt Tiszánál.

A biroság elégtételt szolgáltat Fényes Lászlónak, akire azt sem sikerült rábizonyitani, hogy előre tudott volna a gyilkosságról. (8) (kép 11)

 
 
Idézett források:
  1 Pesti Hirlap 1920. szeptember 16.
  2 Érdekes Ujság 1920. augusztus 2.
  3 Népszava 1920. szeptember 16.
  4 Szeged 1920. szeptember 16.
  5 Szegedi Napló 1920. szeptember 16.
  6 Szózat 1920. szeptember 16.
  7 Érdekes Ujság 1921. május 5.
  8 Magyarság 1921. október 6.
  9 Szegedi Uj Nemzedék 1921. október 6.
10 Érdekes Ujság 1921. július 14.
11 Érdekes Ujság 1921. szeptember 1.
  
 
 
További lapszámok: 1. „A szegedi” Tisza grófok | 2. Vastartalma vonz, vagy taszít... | 3. A kormányelnök Szegeden | 4. Görbe tükörben | 5. Vér folyt a parlamentben | 6. Éljen a király! | 7. Ilyen háborúba belemenni őrület | 8. „Így kellett lennie” | 9. Itélet után | 10. Tisztelt Barátom!
 

Somogyi-könyvtár, Szeged | 2014